"Dziewczyna o szklanych stopach" Aliego Shawa

Człowiek zmieniający się w szkło, maleńkie byki ze skrzydłami ciem, monochromatyczne kolory i mroczność, które wzbudzają lęk, ale i ciekawość. Nie da się zaprzeczyć, że młody brytyjski pisarz - Ali Shaw miał niezwykły pomysł na swoją powieść. "Dziewczyna o szklanych stopach", bo o tej książce mowa, to oryginalna powieść, ukazująca wiele ważnych problemów. Jest to opowieść o relacjach międzyludzkich, smutku i strachu. Shaw posługuje się również silnie rozwiniętym motywem rozpaczy, która dotyka niemal wszystkich bohaterów powieści niczym tocząca ich ciała choroba. Autor przedstawia nam m.in. toksyczne relacje między rodzicem a dzieckiem i ukazuje, jakie mogą być ich konsekwencje. Niezdrowe związki ze zmarłym ojcem w dzieciństwie sprawiły, że Midas stał się zamkniętym w sobie, milczącym człowiekiem, który nie radzi sobie z własnymi uczuciami. Spotkanie Idy wywraca jego samotny, smutny świat do góry nogami. Książka pokazuje jak sympatia, a potem miłość do dziewczyny walczy w Midasie z jego niechęcią i strachem przed wiązaniem się z ludźmi. Młody Brytyjczyk niezwykle trafnie opisuje uczucia, którym ulegają jego bohaterowie. Bardzo płynnie przeplata też losy bohaterów, którzy jak się okazuje z każdą kolejną stroną, mają wspólne historie i nie są sobie całkiem obcy.

Świat przedstawiony przez autora zaskakuje tajemniczą baśniowością oraz melancholią. Obok wszystkich nasyconych magią scen, pewne jest jedno - Ida MacLaird zamienia się w szkło. Szkło kojarzące się z czymś kruchym, a jednocześnie odpychająco zimnym i niedostępnym. Ale także z czymś pięknym. Ta mroźna historia przywiodła Paniom z Dyskusyjnego Klubu Książki baśń "Królową śniegu". Członkinie pabianickiego DKK zwróciły szczególną uwagę na romantyczne zakończenie historii oraz wzruszające fragmenty, kiedy Midas od nowa uczył się kochać.

Książka nominowana była do wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Guardian First Books Award, John Llewellyn Rhys Prize i Dylan Thomas Prize.

W spotkaniu, które odbyło się 14.11.2012r. Wzięło udział 5 osób.