"Fabryka muchołapek" Andrzeja Barta

W trakcie otwierającego ten rok szkolny spotkania (12.09.2012) członkinie DKK omówiły powieść "Fabryka muchołapek" autorstwa jednego z najbardziej tajemniczych polskich współczesnych pisarzy - Andrzeja Barta. Książka ta, napisana w 2008 roku, dotyka tematów dość trudnych, przybliża czytelnikowi zagadnienia związane z holokaustem i łódzkim gettem. Fabułę powieści wypełnia proces sądowy, gdzie oskarżonym jest zarządca getta – Chaim Rumkowski, a obrońcą, prokuratorem i świadkami Żydzi, którzy w większości nie przeżyli wojny. Można rzec, że jest to sąd ostateczny. Relację z niego zdaje nam pisarz, w którym możemy rozpoznać samego Barta, a który pracuje na zamówienie kogoś na kształt Mefistofelesa. Jednocześnie pisarz poznaje na procesie Dorę, piękną Żydówkę z Pragi, przywiezioną do getta razem z siostrami Kafki, i wspólnie z nią zwiedza współczesną Łódź, szczególnie miejsca, w których znajdowało się getto.

Andrzej Bart ściśle chroni swoją prywatność. Wiadomo o nim niewiele ponad to kiedy się urodził i, że jest pisarzem i reżyserem. Fakt ten sprawił, że część spotkania poświęcona sylwetce autora była dość krótka i opierała się głównie na omówieniu jego twórczości. Równie tajemnicza jak sam autor jest jego powieść, która, oparta na kanwie onirycznej, skupia w sobie postaci z różnych miejsc świata, żywych i umarłych, na pół senne majaki i rzeczywistość.
Panie odnalazły w książce wiele zagadnień intertekstualnych, takich jak odniesienia do "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza i "Procesu" Kafki. Nawet imię jednej z postaci (Dory) zbieżne jest z imieniem narzeczonej słynnego Jest to z pewnością celowy zabieg autora, gdyż pisarze Ci, jak zauważyły czytelniczki, są pochodzenia żydowskiego. W spotkaniu wzięło udział sześć osób.

Dorota Michel