"Hania Bania" Hanny Bakuły

Czerwcowe, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym stawiło się pięć osób, poświęcone było książce "Hania Bania" znanej polskiej malarki, pisarki i publicystki -Hanny Bakuły. Autorka w autoironiczny sposób przedstawia w powieści swe dzieciństwo spędzone w Zielonce, a przede wszystkim ukazuje samą siebie jako pełne energii dziecko "z piekła rodem". Hania zawsze ma głowę pełną pomysłów, choć nie zawsze są to pomysły trafione. Opowiada o swojej rodzinie, kochanej babci i dziadku, niesympatycznym drugim- przyszywanym dziadku, o przyjaciołach z podwórka, ulubionych książkach, pierwszej miłości i jedzeniu, wokół którego kręci się życie rodzinne. Książka ilustrowana jest wykonanymi przez Bakułę kolażami oddającymi realia lat pięćdziesiątych. Na końcu książki- ówczesne przepisy oparte na kartoflach, mięsie i cukrze. Jak zapewnia Autorka wszystkie dania są nietuczące i zdrowe. :) Ile spośród komicznych przygód Hani Bani jest prawdziwych, a ile jest kreacją autorską lub wypaczonymi upływem czasu i wyolbrzymionymi wspominkami? Nie wiadomo. Pewne jest jednak, że rodzina Hani Bani nie miała czasu na nudę.

Książka nie spotkała się ze zbyt dużym zainteresowaniem Pań z DKK. Zwróciły one uwagę przede wszystkim na fakt dobrobytu przejawiającego się w ilości jedzenia niedostępnego dla ogółu społeczeństwa w czasach siermiężnej komuny oraz przywileje przysługujące rodzinie ze względu na miejsce pracy ojca pisarki. Czytelniczki doceniły jednak poczucie humoru Hanny Bakuły, a samą powieść określiły jako lekką i nadającą się do czytania "do poduszki".

Dorota Michel