DKK 42 "Czerwony rower" Kozłowska Antonina

Na spotkaniu DKK, które odbyło się 14.09.2011r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach, rozmawialiśmy o książce „Czerwony rower” Antoniny Kozłowskiej.

Jest to historia o dorastaniu w czasach PRL-u. Autorka przypomina jak żyło się w latach 80-tych i co było modne np. buty czeszki, dziesięciokolorowy długopis, czasopismo „Bravo”, lista przebojów „Trójki”, prywatki, prowadzenie pamiętnika, wycinanie z gazet i wklejanie do zeszytu, radiomagnetofon, dezodorant Fa, rower „jubilat”. Bohaterkami książki są trzy kobiety. Beata, Karolina i Gośka znają się od podstawówki, „przyjaciółki”, które łączy tylko jedno. Mianowicie wspólna tajemnica z przeszłości, śmierć jednej z koleżanek - Anety. Naszym zdaniem gdyby nie to drogi dziewczyn rozeszłyby się od razu po skończeniu szkoły, ponieważ więcej jest między nimi rywalizacji i zazdrości niż przyjaźni. Szczególnie widać to między Beatą i Karoliną. Najbardziej polubiłyśmy Gosię, która jako jedyna umiała ułożyć sobie życie tak żeby być z niego zadowoloną.

Losy Beaty, Karoliny i Gośki przypominają trochę życie bohaterek serialu „Gotowe na wszystko”. Oczywiście w polskich realiach. Zarówno w serialu jak i w książce za pozornie zwyczajnym życiem kobiet kryje się jakaś tajemnica. Klubowiczki stwierdziły, że książkę nawet szybko się czyta ale bez rewelacji.

Następne spotkanie odbędzie się 12.10.2011r. o godz. 17:00 w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach. Rozmawiać będziemy o książce „Złote nietoperze” autorstwa Grażyny Jeromin – Gałuszki.