H. Mankell "Comedia infantil"

W dniu 27 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim. Dyskutanci omawiali książkę zmarłego w tym roku szwedzkiego autora bestsellerów Henniga Mankella, „Comedia infantil”.

Książkę w tłumaczeniu Anny Topczewskiej wydanej nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Akcja książki rozgrywa się w Maputo - stolicy Mozambiku. José Antonio Maria Vaz słyszy strzały dobiegające z opuszczonego teatru, który sąsiaduje z piekarnią w której pracuje. Na scenie znajduje rannego chłopca o imieniu Nelio. Mankell opowiada historie dzieci, które aby przetrwać w kraju ogarniętym wojną domową, musiały bardzo szybko wydorośleć. Jest to piękna, poruszająca, wielowarstwowa powieść. „Comedia infantil” to najważniejsza i najczęściej tłumaczona książka Mankella spoza cyklu kryminalnego.

Klubowicze, co nie często się zdarza, zgodnie stwierdzili, że książka przedstawia wiele wartości i porusza wiele aspektów życia społeczeństwa, w stolicy państwa, które jest w stanie wojny bratobójczej-domowej. Skutkami walk jest szerzące się skrajne ubóstwo, powiększająca się liczba osieroconych dzieci, ale także nihilizm i marazm społeczny. Według klubowiczów jednak najistotniejszym problemem książki jest poczucie wolności i zniewolenia wobec prozy życia codziennego każdego człowieka.