"Lektor" Bernharda Schlinka

"Lektor” Bernharda Schlinka

Relacja ze spotkania DKK- przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Zachęceni znakomitym filmem z oscarową rolą Kate Winslet , który nakręcono na podstawie tej powieści postanowiliśmy sprawdzić czy książka jest lepsza niż film i wybraliśmy „Lektora” do przeczytania i dyskusji na klubowe spotkanie 24 listopada 2010 r.

Główny bohater książki Michael młody niemiecki nastolatek przypadkowo poznaję dużo od niego starszą kobietę i się w niej zakochuje . Ich romans jest żarliwy i namiętny Michalel zostaje nie tylko kochankiem Hanny, ale również jej lektorem-kobieta uwielbia, gdy chłopiec czyta jej na głos książki.

Pewnego dnia Hanna znika bez śladu . Po ośmiu latach kochankowie spotykają się na procesie nazistowskich zbrodniarzy wojennych gdzie Miachael Berg jako student prawa siedzi na miejscu dla publiczności a Hanna niegdyś strażniczka w obozie koncentracyjnym na ławie oskarżonych. Michael w trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość ukochanej i stopniowo uświadamia sobie ,że Hanna ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni.

Książka tak samo jak film jest mocna w treści i formie a nawet w przemilczeniach. Schilnk mówi o tajemnicy , jaką jest ludzka dusza i o niemożności przeniknięcia w głąb ludzkiego serca, że nawet przesympatycznie wyglądająca osoba może kryć w sobie zło i nikczemność.

I prawdę mówiąc trochę byliśmy zawiedzeni powieścią ,bo większość z nas spodziewała się, że tajemnicza i chimeryczna postać Hanny z filmu ,w książce będzie wyrazista , bardziej odsłoni swoją osobowość i charakter oraz choć trochę wyjaśnią się motywy jej postępowania i wyborów jakich dokonała.

Zaskakująca i intrygująca historia spotkania i trudnych relacji między 15-letnim chłopcem a znacznie starszą i piękną kobietą , zrobiła duże wrażenie na wszystkich, którzy ją przeczytali . Skłoniła do zadania wielu niewygodnych i nieprzyjemnych pytań między innymi i tego , które sędziemu zadaje w czasie rozprawy sama oskarżona :”A co Pan by zrobił na moim miejscu?” . Trudno było nam stwierdzić jednoznacznie czy lepszy był film czy książka ,jednym bardziej podobał się film a innym książka.

W dyskusji uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8