Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Oddech"- Monika Jaruzelska

 O książce Moniki  Jaruzelskiej „Oddech „ ,która jest trzecią częścią jej wspomnień rozmawialiśmy na spotkaniu naszego klubu 27 lipca 2015 r.  Jej dwie poprzednie książki  „Towarzyszka Panienka „  i „Rodzina „  stały się bestsellerami. Urodziła się 11 sierpnia 1963 w Warszawie . Absolwentka  polonistyki UW, studiowała też psychologię i psychoterapię . Wykłada w Szkole  Wyższej Psychologii  Społecznej , właścicielka Szkoły Stylu      i autorka internetowego  programu „Bez maski”.

Wcześniejsze książki Moniki Jaruzelskiej  też czytaliśmy,  a  o pierwszej  części jej trylogii dyskutowaliśmy na spotkaniu naszego klubu w  lipcu 2014 r.   „ Oddech „ to książka napisana już po śmierci ojca Moniki Jaruzelskiego generała Wojciecha Jaruzelskiego .  Jej  klimat jest bardziej refleksyjny  i  melancholijny .  Autorka pisze  o starości , przemijaniu  i śmieci, ale odnajdziemy w niej również , wiele zabawnych anegdot i wspomnień  z lat  spędzonych w szkolne  , którą  wspomina z nostalgią  jako miejsce  spotkań towarzyskich  i nawiązywania  nowych  znajomości.  Opowiada o  młodzieńczych  porywach serca  i  dramatycznych rozstaniach.  Ostatnia cześć trylogii to definitywne rozliczenie Moniki Jaruzelskiej z przeszłością i zamknięcie  pewnego etapu  jej życia.

Serdecznie polecamy wszystkie trzy części książki Moniki Jaruzelskiej.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

 

Czarny anioł-opowieść o Ewie Demarczyk

 

„Czarny anioł – opowieść o Ewie Demarczyk”

 Biografia Ewy Demarczyk –wielkiej damy polskiej piosenki poetyckiej była tematem dyskusji na spotkaniu naszego klubu 30 kwietnia 2015 r.

Książka Angeliki Kużniak i Eweliny Krupy to zbiór wypowiedzi i wspomnień przyjaciół oraz znajomych artystki, która osobiście nie wyraziła zgody na współpracę z autorkami książki. Ponieważ Ewa Demarczyk  już dawno wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów, bardzo mało mamy informacji o niej i jej życiu.  Wielbicie jej wielkiego talentu dzięki tej książce mogą ją bliżej poznać i dowiedzieć się jaka była w dzieciństwie i jak wyglądała jej współpraca z artystami „Piwnicy pod Baranami”.  Wspominają ją w książce między innymi  Zygmunt Konieczny , Andrzej Zarycki  i inni przyjaciele z  czasów jej  występów na tej słynnej scenie kabaretowej. „Czarny anioł „ to świadectwo  czasów lat       60 i 70 ,w których Ewa Demarczyk świętowała swoje największe tryumfy. Na jej koncerty w Polsce , Europie  i na całym  świecie przychodziły tłumy  wielbicieli.  Jej interpretacja tekstów  Juliana Tuwima ,  Krzysztofa  Kamila Baczyńskiego , Mirona Białoszewskiego czy Wiesława Dymnego do dziś wzbudza zachwyt .   

  

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Księgi Jakubowe"-Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe”  Olga Tokarczuk

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

O nowej długo oczekiwanej książce Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” rozmawialiśmy  26 marca 2015 r.         Ta świetnie edytorska wydana książka  zaskoczyła nas objętością, prawie 1000 stron.  Olga Tokarczuk w gronie naszych klubowiczów już od lat cieszy się uznaniem i popularnością, ale  „Księgi Jakubowe” w całości przeczytały tylko najwierniejsze wielbicielki jej literackiego talentu. Nowa książka Olgi Tokarczuk , to epicka powieść historyczna nawiązująca do najlepszych tradycji tego gatunku. Opowiada o prawie już zapomnianym  charyzmatycznym przywódcy religijnym  Jakubie Franku, który wraz ze swoimi zwolennikami podróżuje przez XVIII wieczną  Polskę i Europę.  Frank za głoszenie  swoich idei uznany przez innych Żydów za heretyka podzielił społeczność żydowską  i  wywołał ferment w całym ówczesnym świecie. Poznajemy świat Żydów oraz nowy ruch religijny, na którego czele staje nic nieznaczący Jakub Lejbowicz , by wkrótce zostać nowym mesjaszem i pociągnąć za sodą rzesze ludzi, którzy bezkrytycznie  wierzą we wszystko co on powie i zrobi.  Autorka szczegółowo opisuje realia epoki, architekturę, ubiory . Znakomicie oddaje atmosferę  życia dawnej wielokulturowej  Rzeczpospolitej, w której egzystują  obok siebie chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie. W szlacheckim  dworze w Rohatynie  , poznajemy innych ważnych dla książki bohaterów , kasztelanową Katarzynę Kossakowską,  poetkę Elżbietę Drużbacką oraz księdza Benedykta Chmielowskiego , autora  pierwszej polskiej encyklopedii  „Nowe Ateny”.

„Księgi Jakubowe” to wielowątkowa powieść z mnóstwem  barwnych drugoplanowych postaci , która nie jest tylko powieścią historyczną ,odnajdujemy w niej wiele odniesień do współczesnego świata.

Serdecznie polecamy tym, którzy jeszcze nie przeczytali.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

"Życie jest piosenką" - Jacek Cygan

Życie jest piosenką „ - Jacek Cygan

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Wszyscy nasi  klubowicze ( a są to same panie) od lat znają i cenią sobie piosenki  Jacka Cygana .   Gdy na rynku księgarskim ukazała się jego książka „Życie jest piosenką” wzbudziła wielkie zainteresowanie.  Dnia 17 lutego 2015 r. spotkaliśmy  się aby, o niej porozmawiać. Wymienić wrażenia  i opinie  po jej przeczytaniu.  Tak jak się spodziewaliśmy książka Jacka Cygana ,to autobiograficzna opowieść o życiu , które zdominowała muzyka i piosenki. Czytając książkę mamy wrażenie , że nie on jest jej głównym bohaterem ,a  napisane przez niego piosenki. Książka posiada  siedem  rozdziałów , każdy z nich  to historia utworu , kiedy i dla kogo został napisany  , co było jego inspiracją.  Rozdział zakończony jest  tekstem piosenki.   Kompozycje Jacka Cygana znają  wszyscy i  większość  polskich wykonawców śpiewała jego utwory. Książkę  czyta się błyskawicznie , jest to barwna pełna humoru  oraz anegdot  opowieść ,o życiu ,karierze i  muzyce. Uzupełniona  zdjęciami  oraz rysunkami  z prywatnego archiwum autora.

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Pan Przypadek i trzynastaka"- Jacek Getner

„Pan Przypadek i  trzynastka” - Jack  Getner

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

 Dnia 29 stycznia 2015 r.  na spotkaniu naszego klubu rozmawiali o książce Jacka Getnera – pisarza ,scenarzysty i dramaturga pt. „Pan Przypadek i trzynastka”. Jest to zabawna pełna humoru i ironii opowieść o przygodach prywatnego detektywa z przypadku Jacka Przypadka. Główny bohater książki Jacek ,to młody człowiek, któremu kariera adwokata w kancelarii  ojca nie bardzo odpowiada. Jeszcze nie ma konkretnych planów na życie , biega i przygotowuje się do udziału w maratonie. Wszystko nagle zmienia się w jego  życiu , gdy sąsiadce spod numeru 13 Irminie Bamber skradziono bardzo cenne obrazy. Kobieta prosi Jacka o pomoc w odnalezieniu obrazów, a on chcąc jej pomóc podejmuje wyzwanie i rozpoczyna dochodzenie.  W trakcie śledztwa Jacek   przypadkowo odkrywa, że posiada niezwykły dar rozwiązywania skomplikowanych i pogmatwanych  zagadek , a jego spostrzegawczość i talent do szczegółów w końcu do czegoś mu się przydaje. Książka rozpoczyna cykl  zaplanowanych przez Jacka Getnera czternastu części o przygodach Jacka Przypadka detektywa-amatora

 

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

 

Towarzyszka Panienka - Monika Jaruzelska

„Towarzyszka Panienka” Monika Jaruzelska

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

„Towarzyszka  Panienka” to książka , która bardzo pozytywnie zaskoczyła naszych klubowiczów.  Monika  Jaruzelska opowiedziała w niej swoje dzieciństwo i młodość w formie humorystycznych opowieści i anegdot. Serdecznie  wspomina przyjaciół  i barwnie opisuje podróże po świecie w towarzystwie  ojca Wojciecha Jaruzelskiego.  Poznała w trakcie tych podróży  znanych polityków i ludzi z pierwszych stron gazet, między innymi Fidela Castro ,  Jana Pawła II. O wielkiej polityce i ojcu opowiada z wielką dyplomacją ,a pikantnych szczegółów i skandali z życia ówczesnych elit politycznych nikt tu nie znajdzie. Książka napisana jest piękną polszczyzną  a jej konstrukcja składa się z krótkich rozdziałów. Czyta się ją z przyjemnością .    

O książce Moniki Jaruzelskiej rozmawialiśmy na spotkaniu naszego klubu  28.07.2014 r.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Tajne państwo Jana Karskiego

Tajne państwo ”  Jana Karskiego

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Z okazji „Roku Jana Karskiego” spotkaliśmy się  dnia 12 czerwca 2014 roku, aby porozmawiać o jego książce pt. Tajne państwo- Opowieść o polskim Podziemiu. Przed dyskusją obejrzeliśmy prezentację o życiu i działalności tego niezwykłego człowieka , który mimo śmiertelnego zagrożenia jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego przemierzył całą okupowaną Europę i dotarł, aż do Ameryki. Tam  złożył raport  amerykańskiemu prezydentowi, o  wstrząsających zbrodniach nazistowskich wobec ludności żydowskiej i polskiej. Narażając się na śmierć , przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy, gdzie naocznie przekonał się do czego są zdolni naziści. Jako emisariusz tylko raz wpadł w ręce okupantów i torturowany przez Niemców, bojąc się ,że zdradzi próbował popełnić samobójstwo. Na szczęście udało mu się wymknąć z rąk oprawców. Książka „Tajne państwo” ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 1944 roku i stało się bestsellerem. Zostało ogłoszone przez Book of a Month Club  za książkę stycznia 1945 roku. Jan Karski opisał w niej swoje przeżycia wojenne odsłaniając kulisy funkcjonowania okupowanej Polski i struktur Podziemia. Opisuje rozwój Podziemia, jego organizację  i administrację ,  przywódców, propagandę i konspiracyjną prasę. Opowiada  o sukcesach i porażkach Polski Walczącej. Szkicuje metody działania w konspiracji. To na wskroś prawdziwa i ciekawie  opowiedziana historia  walczącej  konspiracyjnej Polski.

 W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Bezscenny Zygmunta Miłoszewskiego

„Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Po bestsellerowych kryminałach „ Uwikłanie” i „Ziarno prawdy”  z udziałem prokuratora Teodora Szackiego   Zygmunt Miłoszewski napisał  powieść, która zawiera w sobie elementy kryminału, thrillera ,powieści  sensacyjnej  i political fiction. „Bezcenny” to książka , która łączy w sobie najlepsze cechy „Imienia Róży „ Umberta Eco  czy powieści Dana Browna. Wartka  ciekawa akcja pełna teorii spiskowych , zagadek i kontekstów historycznych. Akcja książki dotyczy grabieży dzieł sztuki i ich odzyskania. Niemcy przegrywają wojnę i w roku 1945 Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze zrabowane łupy oraz sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Do Polski w 1946 roku powracają zrabowane przez okupantów  dzieła sztuki. Brakuje „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który nadal pozostaje najcenniejszym zaginionym  na świecie dziełem sztuki ,a w Muzeum Czartoryskich  w Krakowie nadal czeka pusta ramka. Historyk sztuki Zofia Lorentz urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracuje nad sprowadzeniem do kraju choć kilku z ponad 60000 zaginionych dzieł sztuki . Nagle i w wielkiej tajemnicy zostaje  poproszona przez władze naszego kraju o odzyskanie dzieła Rafaela, które zostało namierzone . Sprawa jest pilna i ściśle tajna . Legalna droga sprowadzenia obrazu nie wschodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież obrazu przez zespół doktor Zofii Lorentz, do którego dołączono młodego marszanda, emerytowanego oficera służ specjalnych i legendarnego szwedzkiego złodzieja , specjalnie w tym celu wyciągniętego z więzienia. Książkę czyta się szybko i  akcja wciąga choć wszyscy nasi klubowicze biorący udział w dyskusji byli zawiedzeni zakończeniem powieści, które jest nazbyt absurdalne nawet jeśli się weźmie się pod uwagę , że to tylko  powieść sensacyjna.  

 

W spotkaniu, które odbyło się 28 lutego 2014  uczestniczyło 8 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Roberto Bolano-"Dziwki morderczynie"

Dziwki morderczynie”  Roberto Bolano

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA jeszcze przed oficjalną premierą książki „Dziwki morderczynie” Roberto Bolano na polskim rynku wydawniczym   przysłało do naszego DKK egzemplarz książki do przeczytania i dyskusji w klubie. Książkę przeczytaliśmy i dnia 26 września 2013 roku spotkaliśmy się, aby o niej porozmawiać.  Twórczość literacka tego już nieżyjącego chilijskiego pisarza , poety i prozaika wcześniej nie była znana naszym klubowiczom. Zbiór opowiadań pt. „Dziwki morderczynie” to pierwsze dla nas spotkanie z jego twórczością. Nie są to łatwe w odbiorze opowiadania  i nie wszystkie spodobały się naszym klubowiczom. Opowiadania Bolano to wędrówki po krajobrazie duszy pisarza emigranta , który tęskni za domem. Pełne wątków autobiograficznych  jak wakacje w Acapulco  w opowiadaniu pt. „Ostatni zachód słońca na ziemi” . Te podobały nam się najbardziej.  Zbiór ten jest bardzo różnorodny , bo oprócz tekstów autobiograficznych  są też opowiadania fantastyczne  takie jak opowiadanie „Powrót”, gdzie główny bohater umiera ,by potem jako duch obserwować  swoje ciało , które wpada w ręce nekrofila.  Opowiadanie „Buba” to historia piłkarska z elementami czarnej magii. Jest też opisany biznes pornograficzny i jego gwiazdy oraz dziwnie splatające się ludzie losy w opowiadaniu o reporterze , który uprowadza dwóch chłopców z indyjskiego  burdelu i  zwykła historia poety prowadzącego warsztaty poetyckie.   

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

 

"Rozdroża" P. W.Younga

„Rozdroża ”  P. W. Younga

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

O książce Paula W. Younga „Rozdroża „ rozmawialiśmy na spotkaniu klubu 27 czerwca 2013 roku.

Jest to druga książka  tego autora po  głośnym debiucie „Chata”, która to książka przyniosła jego autorowi  popularność  i rozgłos.  W czasach , gdy religia staje się coraz mniej istotna, a ludzie nadal poszukują  odpowiedzi  na nurtujące  ich pytania o sens istnienia ,ta książka odpowiada na wiele pytań.  Między innymi na pytanie „ Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu”.

Tak jak w książce „Chata” P. W. Young  w „Rozdrożach” zaprasza nas do podróży w głąb samego siebie , ale przede wszystkim zaprasza nas w podróż , która prowadzi do Boga.

Główny bohater książki  Anthony Stewart to człowiek , który w swoim  egoizmie  zapomina o innych  i dąży  do sukcesu  za cenę wyzbycia się tak zwanych „wyższych wartości”.                 Nagle  wszystko w jego życiu się zmienia  gdy  choroba spowodowana guzem  mózgu pogrąża go w śpiączce.  Podczas  gdy jego ciało  przebywa w szpitalu na OIOMIE,  jego dusza  przenosi się  do   metafizycznej krainy. Tam  dzięki spotkaniu z  duchowymi przewodnikami  ponownie przeżywa swoje życie. Zostaje  odesłany na   Ziemię , jego dusza  ma możliwość  „nawiedzania” innych ludzi, a on  zyskuje dar uzdrowienia jednej wybranej osoby.

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi