"Świat diabła" Wiktora Jerofiejewa

„Świat diabła” Wiktora Jerofiejewa

Relacja ze spotkania DKK przy MBPŁ-Ś Fili nr 8 ul. Ogrodowa 24

Zbiór opowiadań i reportaży Wiktora Jerofiejewa pt.” Świat diabła” oraz sam autor były tematem dyskusji na spotkaniu naszego klubu dnia 24 lutego 2010 roku .

Jerofiejew jest postacią niezwykle barwną i ciekawą, to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych współczesnych pisarzy rosyjskich. Wiktor Jerofiejew nie jest spokrewniony z innym znanym Jerofiejewem Wieniediktem, autorem głośnego i wstrząsającego alkoholowego poematu „Moskwa-Pietuszki „, lecz podobnie jak on od początku swojej kariery literackiej miał problemy z cenzurą. Wyrzucono go ze Związku Pisarzy i zakazano publikowania książek. Po upadku ZSRR Jerofiejew też naraził się władzy i różnym wpływowym środowiskom, publikując debiutancką powieść „Rosyjska piękność”. Pisarz bowiem prowokuje gdy rozlicza rosyjską przeszłość i współczesność oraz pisze o rosyjskim nacjonalizmie. „Świat diabła „ to zbiór opowiadań i reportaży, będący efektem podróży autora po całym świecie od Alaski aż po Tajwan. Autor z charakterystycznym dla siebie humorem opisuje m. in. sekrety chińskiego masażu” wytwórnie whisky w Szkocji i wódki na Ałtaju. Ale w książce znajdziemy również lapidarne a zarazem wnikliwe obserwacje autora pozwalające ocenić ,co tak naprawdę dzieje się na Krymie , w Abchazji ,a także w Polsce. Książka pełna ironii oraz szczerości , napisana w świetnym stylu bardzo się wszystkim podobała. Na spotkaniu było 5 osób.

Anna Olborska

Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8