Eilen Chang "Ostrożnie, pożadanie"

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP Ł-Ś Filia nr 8 ul. Ogrodowa 24
Na pierwszym po wakacjach spotkaniu naszego klubu, które odbyło się 29 września 2008 r. rozmawialiśmy  o książce Eileen Chang  "Ostrożnie, pożądanie". Eileen Chang to pisarka chińska  od 1955 roku mieszkała i tworzyła w Stanach Zjednoczonych. Autorka powieści, opowiadań i scenariuszy  filmowych . Dla naszych klubowiczów to pierwsze spotkanie z jej twórczością nikt wcześniej nie znał tej autorki . Akcja opowiadania "Ostrożnie, pożądanie" dzieje się w okupowanym przez Japonię Szanghaju w latach 40. XX wieku.  Główna bohaterka   piękna studentka Jiazhi należy do podziemnej opozycji chińskiej i ma za zadanie ułatwić likwidację marionetkowego dygnitarza rządowego Pana Yi. Wykorzystując swoje kontakty i niezwykłą urodę nawiązuje romans z panem Yi.  Zaskoczeniem dla wszystkich ,którzy dyskutowali o tej książce było jej zakończenie, nikt bowiem nie przypuszczał że Jiazhi  po tak wielu staraniach i wbrew rozsądkowi zniweczy plany swoich przyjaciół  i  w decydującej o wszystkim chwili ostrze Pana Yi o grożącym mu niebezpieczeństwie. Dlaczego to zrobiła? Czy  był to tylko impuls czy raczej  uczucie do  mężczyzny, którego miała tylko uwieść i umożliwić  opozycji jego likwidację.   Eileen Chang w niezwykle krótkiej formie, oszczędnej w słowa i zbędne gesty ukazuje całe bogactwo relacji między kobietą a mężczyzną.

W dyskusji uczestniczyło 6 osób.

Następne spotkanie naszego klubu odbędzie się 24 października 2008 o godz. 17. Będziemy rozmawiać o książce Etgara Kereta "Rury" i książce Barbary Kosmowskiej "Hermańce"

Anna Olborska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8