I Ogólnopolska Dyskusja Literacka w naszym Klubie - dyskusja o książce "Trafny wybór" J.K. Rowling

Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki nad powieścią  J.K. Rowling „Trafny wybór” 12 grudnia 2012 roku rozpoczęła się w DKK przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi punktualnie o godzinie 18.00.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na pierwszą „dorosłą” książkę J.K Rowling. Wreszcie jest – wszyscy chcieli ją przeczytać, dlatego trzeba było ustawić się w kolejce. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapowiadało się ciekawie. Emocje podsycał fakt, że – wyjątkowo – kluby w całej Polsce rozpoczynały dyskusję o tej samej porze, w dniu o „magicznej” dacie 12.12.2012.

Przygotowanie odpowiedniej atmosfery w Czytelni  Działu Zbiorów Specjalnych nie było łatwe. W tle ustawiliśmy wszystkie wydania 7 tomów cyklu o Harrym Potterze (nawet te rozkładane, trójwymiarowe edycje dla najmłodszych) i płyty z filmami. Resztę pomieszczenia ozdabiały plakaty z okładką książki – wisiały  nawet na choince.

Oczekiwania były ogromne. Czy „Trafny wybór” je spełnił? Dyskusja  (długa i gorąca) rozpoczęła się od krytycznych uwag na temat języka. Jedna z klubowiczek powiedziała wprost, że nie przeczytała całej książki, bo nie podobał się jej pełen wulgaryzmów język. Innym przeszkadzała przygnębiająca atmosfera powieści -  ponury obraz małomiasteczkowej społeczności, zwłaszcza jej patologicznej części. Śmierć Barry’ego Fairbrothera, jednego z członków rady Pagford sprawiła, że na jaw wyszły wszystkie dotąd starannie ukrywane ciemne strony życia: problemy małżeńskie, fałszywe sąsiedzkie relacje, prześladowanie w szkole, narkotyki, przemoc, okaleczanie się i patologia w rodzinie. Nic dziwnego, że takiej książki nie czyta się łatwo. Jednak większości dyskutujących książka się podobała. Przeważała opinia, że druga połowa powieści (zwłaszcza ostatnie rozdziały) w pełni rekompensuje trudną i trochę zbyt rozwlekłą pierwszą część. Intrygująca i pełna emocji fabuła wciąga czytelnika coraz bardziej i od samej końcówki nie można się już oderwać.

Wszyscy zgodziliśmy się z podsumowaniem, że w rezultacie otrzymaliśmy niełatwą w odbiorze, jednak bardzo dobrą powieść, którą z czystym sumieniem można polecić na długie zimowe wieczory. Na zakończenie spotkania przygotowaliśmy zestaw haseł, które skłoniłyby autorkę „Trafnego wyboru” do przyjazdu do Polski i odwiedzenia właśnie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Hasła rodziły się w naszej głowie spontanicznie podczas swoistej burzy mózgów, a ich treść, ku naszemu zdumieniu, w szczególny sposób uzupełniła przeszło dwugodzinną dyskusję w gronie 12 osób. A oto zestaw haseł:

1. Czy dobro umiera wraz z Barrym ?

2. Pagford – świat Mugoli

3. Nie trzeba latać na miotle, żeby znaleźć zło

4. Rowling dla wytrwałych

5. Polska to trafny wybór

6. Czarodziejki z Łodzi zapraszają siostrę J.K. Rowling!

Zgodnie z przewidywaniami nasze spotkanie znacznie się przedłużyło. Zakończyła je sesja fotograficzna – wszystkie chciałyśmy mieć zdjęcie ze swoim transparentem i książką w ręku. W końcu okazja, żeby zaprosić znaną na całym świecie autorkę bestsellerowego cyklu o Harrym Potterze na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nie zdarza się codziennie!

Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę J.K. Rowling - jej pierwsza powieść dla dorosłych to bez wątpienia TRAFNY WYBÓR!

Elżbieta Domagalska