Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

"Oddech"- Monika Jaruzelska

 O książce Moniki  Jaruzelskiej „Oddech „ ,która jest trzecią częścią jej wspomnień rozmawialiśmy na spotkaniu naszego klubu 27 lipca 2015 r.  Jej dwie poprzednie książki  „Towarzyszka Panienka „  i „Rodzina „  stały się bestsellerami. Urodziła się 11 sierpnia 1963 w Warszawie . Absolwentka  polonistyki UW, studiowała też psychologię i psychoterapię . Wykłada w Szkole  Wyższej Psychologii  Społecznej , właścicielka Szkoły Stylu      i autorka internetowego  programu „Bez maski”.

Wcześniejsze książki Moniki Jaruzelskiej  też czytaliśmy,  a  o pierwszej  części jej trylogii dyskutowaliśmy na spotkaniu naszego klubu w  lipcu 2014 r.   „ Oddech „ to książka napisana już po śmierci ojca Moniki Jaruzelskiego generała Wojciecha Jaruzelskiego .  Jej  klimat jest bardziej refleksyjny  i  melancholijny .  Autorka pisze  o starości , przemijaniu  i śmieci, ale odnajdziemy w niej również , wiele zabawnych anegdot i wspomnień  z lat  spędzonych w szkolne  , którą  wspomina z nostalgią  jako miejsce  spotkań towarzyskich  i nawiązywania  nowych  znajomości.  Opowiada o  młodzieńczych  porywach serca  i  dramatycznych rozstaniach.  Ostatnia cześć trylogii to definitywne rozliczenie Moniki Jaruzelskiej z przeszłością i zamknięcie  pewnego etapu  jej życia.

Serdecznie polecamy wszystkie trzy części książki Moniki Jaruzelskiej.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

 

Czarny anioł-opowieść o Ewie Demarczyk

 

„Czarny anioł – opowieść o Ewie Demarczyk”

 Biografia Ewy Demarczyk –wielkiej damy polskiej piosenki poetyckiej była tematem dyskusji na spotkaniu naszego klubu 30 kwietnia 2015 r.

Książka Angeliki Kużniak i Eweliny Krupy to zbiór wypowiedzi i wspomnień przyjaciół oraz znajomych artystki, która osobiście nie wyraziła zgody na współpracę z autorkami książki. Ponieważ Ewa Demarczyk  już dawno wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów, bardzo mało mamy informacji o niej i jej życiu.  Wielbicie jej wielkiego talentu dzięki tej książce mogą ją bliżej poznać i dowiedzieć się jaka była w dzieciństwie i jak wyglądała jej współpraca z artystami „Piwnicy pod Baranami”.  Wspominają ją w książce między innymi  Zygmunt Konieczny , Andrzej Zarycki  i inni przyjaciele z  czasów jej  występów na tej słynnej scenie kabaretowej. „Czarny anioł „ to świadectwo  czasów lat       60 i 70 ,w których Ewa Demarczyk świętowała swoje największe tryumfy. Na jej koncerty w Polsce , Europie  i na całym  świecie przychodziły tłumy  wielbicieli.  Jej interpretacja tekstów  Juliana Tuwima ,  Krzysztofa  Kamila Baczyńskiego , Mirona Białoszewskiego czy Wiesława Dymnego do dziś wzbudza zachwyt .   

  

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Księgi Jakubowe"-Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe”  Olga Tokarczuk

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

O nowej długo oczekiwanej książce Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” rozmawialiśmy  26 marca 2015 r.         Ta świetnie edytorska wydana książka  zaskoczyła nas objętością, prawie 1000 stron.  Olga Tokarczuk w gronie naszych klubowiczów już od lat cieszy się uznaniem i popularnością, ale  „Księgi Jakubowe” w całości przeczytały tylko najwierniejsze wielbicielki jej literackiego talentu. Nowa książka Olgi Tokarczuk , to epicka powieść historyczna nawiązująca do najlepszych tradycji tego gatunku. Opowiada o prawie już zapomnianym  charyzmatycznym przywódcy religijnym  Jakubie Franku, który wraz ze swoimi zwolennikami podróżuje przez XVIII wieczną  Polskę i Europę.  Frank za głoszenie  swoich idei uznany przez innych Żydów za heretyka podzielił społeczność żydowską  i  wywołał ferment w całym ówczesnym świecie. Poznajemy świat Żydów oraz nowy ruch religijny, na którego czele staje nic nieznaczący Jakub Lejbowicz , by wkrótce zostać nowym mesjaszem i pociągnąć za sodą rzesze ludzi, którzy bezkrytycznie  wierzą we wszystko co on powie i zrobi.  Autorka szczegółowo opisuje realia epoki, architekturę, ubiory . Znakomicie oddaje atmosferę  życia dawnej wielokulturowej  Rzeczpospolitej, w której egzystują  obok siebie chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie. W szlacheckim  dworze w Rohatynie  , poznajemy innych ważnych dla książki bohaterów , kasztelanową Katarzynę Kossakowską,  poetkę Elżbietę Drużbacką oraz księdza Benedykta Chmielowskiego , autora  pierwszej polskiej encyklopedii  „Nowe Ateny”.

„Księgi Jakubowe” to wielowątkowa powieść z mnóstwem  barwnych drugoplanowych postaci , która nie jest tylko powieścią historyczną ,odnajdujemy w niej wiele odniesień do współczesnego świata.

Serdecznie polecamy tym, którzy jeszcze nie przeczytali.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

"Życie jest piosenką" - Jacek Cygan

Życie jest piosenką „ - Jacek Cygan

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Wszyscy nasi  klubowicze ( a są to same panie) od lat znają i cenią sobie piosenki  Jacka Cygana .   Gdy na rynku księgarskim ukazała się jego książka „Życie jest piosenką” wzbudziła wielkie zainteresowanie.  Dnia 17 lutego 2015 r. spotkaliśmy  się aby, o niej porozmawiać. Wymienić wrażenia  i opinie  po jej przeczytaniu.  Tak jak się spodziewaliśmy książka Jacka Cygana ,to autobiograficzna opowieść o życiu , które zdominowała muzyka i piosenki. Czytając książkę mamy wrażenie , że nie on jest jej głównym bohaterem ,a  napisane przez niego piosenki. Książka posiada  siedem  rozdziałów , każdy z nich  to historia utworu , kiedy i dla kogo został napisany  , co było jego inspiracją.  Rozdział zakończony jest  tekstem piosenki.   Kompozycje Jacka Cygana znają  wszyscy i  większość  polskich wykonawców śpiewała jego utwory. Książkę  czyta się błyskawicznie , jest to barwna pełna humoru  oraz anegdot  opowieść ,o życiu ,karierze i  muzyce. Uzupełniona  zdjęciami  oraz rysunkami  z prywatnego archiwum autora.

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Pan Przypadek i trzynastaka"- Jacek Getner

„Pan Przypadek i  trzynastka” - Jack  Getner

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

 Dnia 29 stycznia 2015 r.  na spotkaniu naszego klubu rozmawiali o książce Jacka Getnera – pisarza ,scenarzysty i dramaturga pt. „Pan Przypadek i trzynastka”. Jest to zabawna pełna humoru i ironii opowieść o przygodach prywatnego detektywa z przypadku Jacka Przypadka. Główny bohater książki Jacek ,to młody człowiek, któremu kariera adwokata w kancelarii  ojca nie bardzo odpowiada. Jeszcze nie ma konkretnych planów na życie , biega i przygotowuje się do udziału w maratonie. Wszystko nagle zmienia się w jego  życiu , gdy sąsiadce spod numeru 13 Irminie Bamber skradziono bardzo cenne obrazy. Kobieta prosi Jacka o pomoc w odnalezieniu obrazów, a on chcąc jej pomóc podejmuje wyzwanie i rozpoczyna dochodzenie.  W trakcie śledztwa Jacek   przypadkowo odkrywa, że posiada niezwykły dar rozwiązywania skomplikowanych i pogmatwanych  zagadek , a jego spostrzegawczość i talent do szczegółów w końcu do czegoś mu się przydaje. Książka rozpoczyna cykl  zaplanowanych przez Jacka Getnera czternastu części o przygodach Jacka Przypadka detektywa-amatora

 

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

 

Towarzyszka Panienka - Monika Jaruzelska

„Towarzyszka Panienka” Monika Jaruzelska

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

„Towarzyszka  Panienka” to książka , która bardzo pozytywnie zaskoczyła naszych klubowiczów.  Monika  Jaruzelska opowiedziała w niej swoje dzieciństwo i młodość w formie humorystycznych opowieści i anegdot. Serdecznie  wspomina przyjaciół  i barwnie opisuje podróże po świecie w towarzystwie  ojca Wojciecha Jaruzelskiego.  Poznała w trakcie tych podróży  znanych polityków i ludzi z pierwszych stron gazet, między innymi Fidela Castro ,  Jana Pawła II. O wielkiej polityce i ojcu opowiada z wielką dyplomacją ,a pikantnych szczegółów i skandali z życia ówczesnych elit politycznych nikt tu nie znajdzie. Książka napisana jest piękną polszczyzną  a jej konstrukcja składa się z krótkich rozdziałów. Czyta się ją z przyjemnością .    

O książce Moniki Jaruzelskiej rozmawialiśmy na spotkaniu naszego klubu  28.07.2014 r.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Tajne państwo Jana Karskiego

Tajne państwo ”  Jana Karskiego

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Z okazji „Roku Jana Karskiego” spotkaliśmy się  dnia 12 czerwca 2014 roku, aby porozmawiać o jego książce pt. Tajne państwo- Opowieść o polskim Podziemiu. Przed dyskusją obejrzeliśmy prezentację o życiu i działalności tego niezwykłego człowieka , który mimo śmiertelnego zagrożenia jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego przemierzył całą okupowaną Europę i dotarł, aż do Ameryki. Tam  złożył raport  amerykańskiemu prezydentowi, o  wstrząsających zbrodniach nazistowskich wobec ludności żydowskiej i polskiej. Narażając się na śmierć , przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy, gdzie naocznie przekonał się do czego są zdolni naziści. Jako emisariusz tylko raz wpadł w ręce okupantów i torturowany przez Niemców, bojąc się ,że zdradzi próbował popełnić samobójstwo. Na szczęście udało mu się wymknąć z rąk oprawców. Książka „Tajne państwo” ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 1944 roku i stało się bestsellerem. Zostało ogłoszone przez Book of a Month Club  za książkę stycznia 1945 roku. Jan Karski opisał w niej swoje przeżycia wojenne odsłaniając kulisy funkcjonowania okupowanej Polski i struktur Podziemia. Opisuje rozwój Podziemia, jego organizację  i administrację ,  przywódców, propagandę i konspiracyjną prasę. Opowiada  o sukcesach i porażkach Polski Walczącej. Szkicuje metody działania w konspiracji. To na wskroś prawdziwa i ciekawie  opowiedziana historia  walczącej  konspiracyjnej Polski.

 W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Bezscenny Zygmunta Miłoszewskiego

„Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Po bestsellerowych kryminałach „ Uwikłanie” i „Ziarno prawdy”  z udziałem prokuratora Teodora Szackiego   Zygmunt Miłoszewski napisał  powieść, która zawiera w sobie elementy kryminału, thrillera ,powieści  sensacyjnej  i political fiction. „Bezcenny” to książka , która łączy w sobie najlepsze cechy „Imienia Róży „ Umberta Eco  czy powieści Dana Browna. Wartka  ciekawa akcja pełna teorii spiskowych , zagadek i kontekstów historycznych. Akcja książki dotyczy grabieży dzieł sztuki i ich odzyskania. Niemcy przegrywają wojnę i w roku 1945 Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze zrabowane łupy oraz sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Do Polski w 1946 roku powracają zrabowane przez okupantów  dzieła sztuki. Brakuje „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który nadal pozostaje najcenniejszym zaginionym  na świecie dziełem sztuki ,a w Muzeum Czartoryskich  w Krakowie nadal czeka pusta ramka. Historyk sztuki Zofia Lorentz urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracuje nad sprowadzeniem do kraju choć kilku z ponad 60000 zaginionych dzieł sztuki . Nagle i w wielkiej tajemnicy zostaje  poproszona przez władze naszego kraju o odzyskanie dzieła Rafaela, które zostało namierzone . Sprawa jest pilna i ściśle tajna . Legalna droga sprowadzenia obrazu nie wschodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież obrazu przez zespół doktor Zofii Lorentz, do którego dołączono młodego marszanda, emerytowanego oficera służ specjalnych i legendarnego szwedzkiego złodzieja , specjalnie w tym celu wyciągniętego z więzienia. Książkę czyta się szybko i  akcja wciąga choć wszyscy nasi klubowicze biorący udział w dyskusji byli zawiedzeni zakończeniem powieści, które jest nazbyt absurdalne nawet jeśli się weźmie się pod uwagę , że to tylko  powieść sensacyjna.  

 

W spotkaniu, które odbyło się 28 lutego 2014  uczestniczyło 8 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Roberto Bolano-"Dziwki morderczynie"

Dziwki morderczynie”  Roberto Bolano

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA jeszcze przed oficjalną premierą książki „Dziwki morderczynie” Roberto Bolano na polskim rynku wydawniczym   przysłało do naszego DKK egzemplarz książki do przeczytania i dyskusji w klubie. Książkę przeczytaliśmy i dnia 26 września 2013 roku spotkaliśmy się, aby o niej porozmawiać.  Twórczość literacka tego już nieżyjącego chilijskiego pisarza , poety i prozaika wcześniej nie była znana naszym klubowiczom. Zbiór opowiadań pt. „Dziwki morderczynie” to pierwsze dla nas spotkanie z jego twórczością. Nie są to łatwe w odbiorze opowiadania  i nie wszystkie spodobały się naszym klubowiczom. Opowiadania Bolano to wędrówki po krajobrazie duszy pisarza emigranta , który tęskni za domem. Pełne wątków autobiograficznych  jak wakacje w Acapulco  w opowiadaniu pt. „Ostatni zachód słońca na ziemi” . Te podobały nam się najbardziej.  Zbiór ten jest bardzo różnorodny , bo oprócz tekstów autobiograficznych  są też opowiadania fantastyczne  takie jak opowiadanie „Powrót”, gdzie główny bohater umiera ,by potem jako duch obserwować  swoje ciało , które wpada w ręce nekrofila.  Opowiadanie „Buba” to historia piłkarska z elementami czarnej magii. Jest też opisany biznes pornograficzny i jego gwiazdy oraz dziwnie splatające się ludzie losy w opowiadaniu o reporterze , który uprowadza dwóch chłopców z indyjskiego  burdelu i  zwykła historia poety prowadzącego warsztaty poetyckie.   

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

 

"Rozdroża" P. W.Younga

„Rozdroża ”  P. W. Younga

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

O książce Paula W. Younga „Rozdroża „ rozmawialiśmy na spotkaniu klubu 27 czerwca 2013 roku.

Jest to druga książka  tego autora po  głośnym debiucie „Chata”, która to książka przyniosła jego autorowi  popularność  i rozgłos.  W czasach , gdy religia staje się coraz mniej istotna, a ludzie nadal poszukują  odpowiedzi  na nurtujące  ich pytania o sens istnienia ,ta książka odpowiada na wiele pytań.  Między innymi na pytanie „ Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu”.

Tak jak w książce „Chata” P. W. Young  w „Rozdrożach” zaprasza nas do podróży w głąb samego siebie , ale przede wszystkim zaprasza nas w podróż , która prowadzi do Boga.

Główny bohater książki  Anthony Stewart to człowiek , który w swoim  egoizmie  zapomina o innych  i dąży  do sukcesu  za cenę wyzbycia się tak zwanych „wyższych wartości”.                 Nagle  wszystko w jego życiu się zmienia  gdy  choroba spowodowana guzem  mózgu pogrąża go w śpiączce.  Podczas  gdy jego ciało  przebywa w szpitalu na OIOMIE,  jego dusza  przenosi się  do   metafizycznej krainy. Tam  dzięki spotkaniu z  duchowymi przewodnikami  ponownie przeżywa swoje życie. Zostaje  odesłany na   Ziemię , jego dusza  ma możliwość  „nawiedzania” innych ludzi, a on  zyskuje dar uzdrowienia jednej wybranej osoby.

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Elizabeth Costello" J.M. Coetzee

„Elizabeth Costello”  Johna Maxwella Coetzee

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Tytułowa  bohaterka  książki  J.M. Coetzee  Elizabeth Costello jest   uznaną  i cenioną pisarką, która podróżuje po świecie  uczestnicząc w dyskusjach  i sympozjach, gdzie często wygłasza własne odczyty. Tematy tych odczytów są różne, ale niemal w każdym z nich autorka podejmuje problem złego traktowania i zabijania zwierząt.  Poznajemy ją jako kobietę dojrzałą i inteligentną  bardzo oryginalną w swoich poglądach na różne tematy ,która czytelnikom chce przekazać swoją wizję życia. Jest w tym tak autentyczna ,że choć jest postacią fikcyjną mamy wrażenie że jest to biografia współcześnie żyjącej  pisarki. To trudna w obiorze i wielowarstwowa opowieść  bardziej esej , która przypomina stylizowany dziennik pisarza niż powieść.   

W spotkaniu, które odbyło się 24 maja 2013  uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Moment niedżwiedzia" Olga Tokarczuk

Moment niedźwiedzia”  Olga Tokarczuk

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

„Moment niedźwiedzia „ to zbiór tekstów publikowanych przez Olgę Tokarczuk w „Krytyce Politycznej” , „Polityce „i  „Gazecie Wyborczej” ,w których autorka porusza ważne dla niej problemy współczesnego  świata.   Zamieszcza przemyślenia osoby , patrzącej  na świat , w którym żyjemy i jaki sobie zorganizowaliśmy krytycznie   próbując  go przebudować  tak aby był lepszy. Tokarczuk opowiada  między innymi o krainie zwanej  Heterotopią , w której nie ma żadnych granic,  pewników i podziałów . Żyją w niej szczęśliwi i wolni ludzie bo nie są uwikłani  ani w płeć ani w naród ,a ich życia nie determinuje Bóg czy ekonomia.

Autorka porusza też problem podłego traktowania zwierząt  w  naszym świecie.  Omawia  teorie i poglądy na temat „naszych mniejszych braci” . Analizuje  jak religia i filozofia kształtowały  poglądy , które doprowadziły do tak złego ich traktowania . Zmusza nas to zastanowienia  się czy zjadanie zwierząt powinno  być  czymś  oczywistym i normalnym  czy raczej trzeba potraktować to jak morderstwo.

Bardzo ciekawie Tokarczuk  opowiada o tym  jak  pisze , jaką rolę pełni w tym pisaniu  fikcja literacka ,  język polski   oraz  jej mała ojczyzna –Dolny Śląsk.

W spotkaniu , które odbyło się  24 kwietnia 2013 roku uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

"Dotknij wiatru, dotknij wody" Amosa Oza

Dotknij wiatru, dotknij wody ”  Amosa Oza

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Kiedy  dowiedzieliśmy się że  w Łodzi w marcu 2013 roku będzie gościł znany i wybitny pisarz izraelski Amos Oz postanowiliśmy w naszym klubie wybrać  się na spotkanie z nim . Spotkanie odbyło się 21 marca 2013 w Księgarni  Matras  w Manufakturze, gdzie autor podpisywał czytelnikom swoje książki.  Stojąc  w  tłumie  wiernych czytelników i fanów  twórczości  pisarza w kolejce  po autograf  wymienialiśmy szeptem  swoje spostrzeżenia na temat osoby autora  i wrażenia jakie na nas zrobiło spotkanie z nim. Później spotkaliśmy się w bibliotece gdzie  książka  Amosa Oza  „Dotknij wiatru, dotknij wody „ była tematem naszej dyskusji .  Autor opowiada w niej w sposób magiczny i nieco baśniowy o wojnie i jej okropnościach. Ta poetycka wizja pisarza nie pozwala jednak zapomnieć ,że ówczesna rzeczywistość wojny, która dla głównego bohatera książki Pomeranza zaczęła się w Polsce 1939 roku była straszna. Pięknie literacko opowiedziana, ale w rzeczywistości przerażająca i okrutna.  Ten żydowski nauczyciel matematyki i fizyki marzyciel kochający muzykę zmuszony jest uciekać przed Niemcami.  Przemierza Europę aby dotrzeć do Ziemi Obiecanej gdzie zostaje świadkiem innej wojny, która ma miejsce  na terenach Izraela I Palestyny. „Dotknij wiatru, dotknij wody” to również książka o miłości i samotności a jej bohaterowie szukają ucieczki przed wrogim światem uciekając do świata pełnego magii , surrealizmu i symboliki. 

 W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

"Japonia w sześciu smakach" Anny Świątek

Japonia w sześciu smakach”  Anna Świątek

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

 21 lutego 2013 r. na spotkaniu naszego klubu rozmawialiśmy o książce , która przeniosła nas do zupełnie innego świata  innej kultury oraz stylu życia , który bardzo różni się od naszego europejskiego .  Książka „Japonia w sześciu smakach „ Anny Świątek  bardzo dobrze przybliża czytelnikowi  Japonię od strony jej mieszkańców i ich codziennego życia.  Znajdziemy w niej  niezwykły świat gejsz i samurajów, oryginalne upodobania  kulinarne  Japończyków  i patriarchalny model  rodziny . Autorka opowiada również o różnych dziwactwach jakie mają tam miejsce  takich jak   hotelowe kapsuły , czy śpiewające toalety.  Dowiemy się z niej czym są „hotele miłości’ oraz dlaczego w japońskim metrze niektóre wagony przeznaczone są tylko dla kobiet. Autorka spędziła w Japonii rok pracując  jako tłumacz i opisała  to co ją tam spotkało .  Znajdziemy w książce  opis najważniejszych turystycznie  miejsc ,które warto zwiedzić  jak Tokio , Kioto czy Hiroszima . Czytelnik zobaczy  kolorowy bogaty kraj gdzie domy mają  papierowe  ściany  a pociągi są  bez maszynistów. Nie wszystko jednak w tym kraju jest tak imponujące i piękne.  Anna Świątek   mieszkając tam dłużej  miała okazję zaobserwować również i ciemne strony życia w tym  rozwiniętym cywilizacyjnie i kulturowo kraju  gdzie  liczy się społeczność  nie jednostka i  gdzie coraz więcej ludzi popada w depresje a odsetek popełnionych  samobójstwa jest bardzo wysoki.

„Japonia w sześciu smakach „ to książka dla osób , które lubią podróżować choćby  w wyobraźni.

Serdecznie polecamy.

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Styczniowe spotkanie DKK

Styczniowe spotkanie DKK

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Pierwsze spotkanie naszego klubu w 2013 roku poświęciliśmy głównie sprawom organizacyjnym.

 Podsumowaliśmy rok 2012 w naszej działalności   i  rozmawialiśmy o  tym   co nam się udało  zrealizować  a co nie . Jakie książki wybrane do przeczytania i dyskusji  najbardziej  nam się podobały i  wartę były  naszego czasu poświęconego  na czytanie i dyskusję o nich ,a które okazały się zupełnie chybione.    W trakcie dyskusji  okazało się , że większość  książek jakie wybraliśmy do czytania w roku 2012 to książki dobre i ciekawe  warte przeczytania i dyskusji o nich .  Rozmawialiśmy również o tym  kogo zaprosić  na   spotkanie autorskie  do naszego klubu w roku 2013. Padło kilka propozycji  ale ostatecznie wybraliśmy spotkanie z Magdaleną Zawadzką .

 Resztę czasu przeznaczonego na nasze spotkanie poświeciliśmy na planowanie działalności  naszego klubu w roku 2013. Przejrzeliśmy listy książek  w wypożyczalni  umieszczone  na stronie Internetowej DKK województwa  łódzkiego  pod kontem wypożyczenia ich do  przeczytania i dyskusji  w roku 2013 oraz jakie  nowe książki   zakupić w bieżącym roku  do Dyskusyjnych Klubów Książki.

 

W spotkaniu, które odbyło się 25 stycznia 2013 roku uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Gustaw i ja" Magdalena Zawadzka

„Gustaw i ja„ Magdalena Zawadzka

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Autobiograficzna książka znanej aktorki Magdaleny Zawadzkiej pt.  Gustaw i ja była tematem naszej dyskusji na grudniowym spotkaniu naszego klubu.

Aktorka opowiada w niej o swoim życiu, które przez ponad 30 lat dzieliła ze znanym i wybitnym aktorem Gustawem Holoubkiem.

Wspomina swojego zmarłego  męża  z wielką czułością i miłością  . W subtelny , bardzo  osobisty  sposób  opowiada  niezwykłą historię szczęśliwego i  spełnionego związku dwojga ludzi .

Poznajemy historię ich znajomości  zakończonej małżeństwem , wspólną pracę i perypetie życiowe jakie przynosił im los. Wiele w tej książce jest anegdot , różnych   cytatów  a wszystko to napisane  swobodnie barwnie i dowcipnie.   

Jej wspomnienia to  prawdziwy ,ciepły i ujmujący portret Gustawa Holoubka, który był wybitnym aktorem, ale przede wszystkim  wielkim  nietuzinkowym   człowiekiem.

Magdalenie Zawadzkiej udało się odtworzyć również klimat dawnych lat i cofnąć się w czasie do świata ,w którym ona i jej mąż żyli teatrem i premierami wielkich spektakli. Pracowali  z wybitnymi  aktorami , reżyserami   i pisarzami  takimi jak Tadeusz Łomnicki, Krzysztof Kolberger, Andrzej Łapicki, Tadeusz Konwicki.

Dodatkową zaletą książki są dokumenty z rodzinnych archiwów oraz  zdjęcia na których widzimy bohaterów prywatnie i zawodowo.  Na spotkaniu oglądaliśmy  je z wielką przyjemnością.

W spotkaniu , które odbyło się 10 grudnia 12012 r. uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

 

Kochanek Śmierci Borisa Akunina

Kochanek śmierci „Borisa Akunina

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Na   spotkaniu naszego  klubu , które odbyło się 28  listopada 2012  rozmawialiśmy o książce pt. „Kochanek Śmierci „ 10 części  serii ” Nowa powieść detektywistyczna (Przygody Erasta  Fandorina) , która przyniosła jej autorowi  Borisowi Akuninowi  wielki rozgłos i popularność   nie tylko w Rosji ale  na całym świecie.

Boris Akunin to pseudonim literacki pisarza rosyjskiego pochodzenia  gruzińskiego   Grigorija Szałwowicza  Czchartiszwili.   Jest   on eseistą  i  tłumaczem z języka japońskiego. Posiada dyplom historyka-japonisty. Przez wiele lat pracował   jako tłumacz literatury japońskiej i angielskiej. W jego przekładzie na język rosyjski  wydano wiele dzieł wybitnych pisarzy japońskich , angielskich i amerykańskich. W  roku 1998 pod pseudonimem  Boris Akunin  „Akunin „ to słowo japońskie , które można przetłumaczyć jako „łotr” opublikował pierwsze trzy powieść   detektywistyczne z cyklu „Przygody Erasta  Fandorina”  „ Azazel”, Gambit turecki” Lewiatan” .  Jako  krytyk , eseista   i dokumentalista publikuje swoje prace pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

„Kochanek Śmierci „ i inne książki z tej serii to kryminały retro, których akcję pisarz umieścił w carskiej  Rosji z końca XIX wieku  ,a każdy kolejny tom serii jest pozycją  odrębną,  z tym samym głównym bohaterem  detektywem  Erastem  Pietrowiczem  Fandorinem.   Autorowi  udało się  znakomicie oddać  klimat tamtego czasu z pietyzmem  i szczegółowo opisuje Rosję, której już nie ma. Czytelnik , który po raz pierwszy  sięga po te książki często  odnosi  wrażenie ,że czyta reprint jakiegoś zapomnianego kryminału z końca XIX  a nie  książkę napisaną przez współczesnego pisarza.

„Kochanek Śmierci”  jest  jedną z lepszych  książka z tej serii . Akunin w najlepszej  swej odsłonie, to powieść jednocześnie historyczna  i  sensacyjno-detektywistyczna  ,w której odnajdziemy również  elementy powieści obyczajowej.  Ciekawym zabiegiem autora w tej części serii  jest umieszczenie głównego bohatera  Erasta  Pietrowicza na drugim planie.  Główną  postacią tej książki  jest bowiem  Sienia  Skorik  inteligentny  młodzieniec,  który zostaje ulicznym złodziejem  oraz przestępczy świat  Chitrowiki , do którego próbuje dostać się biedny sierota.   Pomaga mu w tym  piękna kochanka herszta ganku zwana „Śmiercią”. Jego przypadkowe spotkanie z ekscentrycznym detektywem  Erastem Fandorinem  i  jego skośnookim pomocnikiem   Masą  wpłynie na  dalsze życie Sieńki . Wspólnie będą dążyć do rozwikłania zagadki brutalnych morderstw  i  odnaleźć  tajemniczy   skarb.

Książka pełna jest zaskakujących zwrotów akcji , komicznych sytuacji i dowcipów.  Sienia Skorik wplątuje się w wojnę dwóch gangów o koronę króla Chitrowki  i zakochuję się w „Śmierci” dziewczynie  Księcia- herszta jednej z band  ,co pociąga za sobą śmiertelne zagrożenie.   

 Boris Akunin ma wśród naszych klubowiczów wiernych czytelników. Wszystkim, którzy jeszcze nie  mieli okazji  poznać jego książek  serdecznie polecamy ich lekturę. Na pewno nie będą się nudzić . 

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Relacja z październikowych spotkań DKK

Relacja z październikowych spotkań DKK

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Dnia 2 października 2012 roku spotkaliśmy się w Muzeum Archeologicznym i  Etnograficznym w Łodzi aby obejrzeć wystawę  „Wyróżnieni strojem – Huculszczyzna – tradycja i współczesność.”

Po wystawie oprowadzała nas jej autorka Alicja Woźniak

Kolorowa  pełna eksponatów wystawa na,  której można obejrzeć ludowe stroje i  biżuterię oraz  zapoznać się z tradycją i zwyczajami Hucułów ,które nadal kultywują bardzo nam się podobała.

 

Po raz drugi w październiku spotkaliśmy się na spotkaniu autorskim z Marią Czubaszek , które odbyło się 9 października 2012 r. o godz. 17:00 w MBPŁ-Ś Fila nr 11 przy ul. Próchniaka 7 

W  obu spotkaniach ,  uczestniczyło 12 osób z naszego klubu.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

"Jak zostać królem "Mark Logue, Peter Conradi

„Jak zostać królem ”  Mark Logue,  Peter  Conradi

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Zaintrygowani  znakomitym  filmem   w reżyserii  Toma Hoopera pt. „Jak zostać królem”, który obejrzeliśmy na spotkaniu klubu w lipcu zdecydowaliśmy , że przeczytamy również książkę  autorstwa wnuka  Logue’a  aby poznać  więcej szczegółów   tej niezwykłej historii ,która wydarzyła się naprawdę. Dnia  28 sierpnia 2012 spotkaliśmy się oby porozmawiać o książce Marka Logue i Petera Conradi  pt. „Jak zostać królem.” Książka nie ma charakteru fabularnego jest bowiem  zbiorem  zapisków  i dzienników  Lionela Logue, które jego wnuk znalazł w rodzinnych archiwach. Książka odsłania dotychczas nieznane kulisy znajomości  terapeuty z przyszłym królem oraz zawiera wiele materiałów z życia prywatnego Lionela i jego rodziny , których w filmie niema .  Wnuk pisze książkę o dziadku ,którego właściwie nie znał , to kronika lat w trakcie ,których miała miejsce owa słynna  i tak owocna współpraca  króla i emigranta- człowieka z ludu.  Poznajemy wydarzenia historyczne z perspektywy  dworu i kulisy  życia rodziny królewskiej .  Książka  jest uzupełnieniem  i dopowiedzeniem  filmu, wypełnia luki  przedstawiając  tło historyczne epoki  z  czasów pełnych napięć i zawirowań historycznych.  

 

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

"Jak zostać królem"

„Jak zostać królem ”

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Na   spotkaniu naszego kluby , które odbyło się 30  lipca 2012 roku oglądaliśmy znakomity film produkcji  brytyjsko- australijskiej  w reżyserii Toma Hoopera pt. „Jak zostać królem”.

Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennej Anglii , a jego  głównym  bohaterem jest   książę Yorku Albert potocznie zwany Bertie.  Jako  drugi syn króla Jerzego V  Albert jest  zobligowany  do publicznych wystąpień , co dla nieśmiałego , pełnego kompleksów  i  jąkającego się księcia Yorku jest katorgą.  Żona księcia Elżbieta postanawia  poszukać nowego lekarza, bo dotychczasowa terapia  Albert nie przynosi pożądanych efektów .   Trafia do prywatnego gabinetu , w którym  logopeda- amator Lionel Logue z pochodzenia Australijczyk  stosuje w leczeniu  wad wymowy niekonwencjonalne metody.   

Tak zaczyna się historia przyjaźni , lojalności i zaufania dwóch ludzi pochodzących z różnych sfer, która przetrwała lata i wydarzyła się naprawdę.  Książę Yorku , który po śmierci ojca i  niespodziewanej abdykacji   starszego brata Edwarda VIII  zostaje królem Jerzym VI   ciężko pracuje pod okiem  psychoterapeuty  nad  odczytami  czyniąc wielkie postępy i powoli staje się dobrym mówcą. Dzięki  pomocy Lionela Logue i  wsparciu  żony  król Jerzy VI  podołał  swoim obowiązkom władcy  i stał się jednym z bardziej lubianych przez Brytyjczyków królem.

Film obsypany nagrodami  zdobył  12 Oscarów  wszystkim nam się podobał .  Znakomite kreacje aktorskie Colina Firtha w roli króla i Geoffreya  Rusha w roli  terapeuty  na Oscara zasłużyli  obaj.   Bardzo dobra  również   Helena Bonham  Carter w roli  Elżbiety.

„Jak zostać królem „to film o pokonywaniu trudności , a także opowieść  o przyjaźni  i wierze w drugiego człowieka  poparta  znakomitym  scenariuszem  ,popisowym aktorstwem  i  kunsztem reżyserskim Toma Hoopera .  

Wszystkim, którzy jeszcze nie obejrzeli tego filmu serdecznie polecamy.   

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

   

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi