Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Trucicielka " E.E. Schmitta

„Trucicielka” Eric-Emmanuel Schmitt

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

Dnia 28 czerwca 2012 roku na spotkaniu naszego klubu rozmawialiśmy o książce „Trucicielka i inne opowiadania”

Twórczość  literacka Erica-Emmanuela Schmitta dla większości  naszych klubowiczów jest znana .   Ten współczesny francuski  pisarze już od wielu lat jest obecny na polskim rynku wydawniczym. 

Wiele osób z naszego klubu  już wcześniej czytało jego książki  np. „Oskar i pani Róża” czy „Przypadek Adolfa H.”

„Trucicielkę” do przeczytania i dyskusji w klubie wybraliśmy powodowani nagrodą literacką Le Prix Goncourt de la  Nouvelle  jaką ta książka otrzymała w roku 2010.

Bohaterką tytułowego  opowiadania jest  starsza  pani   podejrzana o zamordowanie trzech mężów i choć  sąd ją  uniewinnił  dla mieszkańców małego miasteczka , w którym mieszka jest winna. Tolerują ją  jednak ,bo jest największa atrakcją turystyczną ich miasta . Turyści przyjeżdżają tu tylko po to  by zobaczyć  Marię kobietę , która zabiła  trzy  razy , a wciąż cieszy się wolnością. „Powrót” to historia marynarza, który w trakcie rejsu  dowiaduje się o śmierci dziecka. Nie wie tylko ,która z jego córek zmarła  i  obsesyjnie zaczyna się zastanawiać ,która z nich jest mu najbliższa , a której stratę zniósłby  najłatwiej.   Kolejne  opowiadanie  jest o niezdrowej i zgubnej rywalizacji dwóch młodych i utalentowanych  muzyków , która w konsekwencji  doprowadza do tego, że choć mogli w życiu osiągnąć wszystko to zmarnowali swój dar. „Elizejska miłość” to historia miłości i nienawiści rozgrywająca się za kulisami  pałacu prezydenckiego.

Ten zbiór czterech  opowiadań łączy wspólny temat obsesji - czym jest  i kto może jej ulec   oraz o postać  św. Rity patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. Schmitt  opowiada w nich  o niezwykłych  kolejach ludzkiego  losu. Porusza  kwestie poszukiwania miłości , mówi  o nadziei  i zwątpieniu . Analizuje nasze najskrytsze pragnienia i emocje . Opowiada o namiętności i uczuciach , które doprowadzają   ludzi do zbrodni.   

Książka opatrzona jest fragmentami prywatnego dziennika autora z okresu, kiedy pisał te opowiadania.  Autor dzieli się z nami swoimi uwagami na temat poruszanych w nich  problemów. Pisze o inspiracjach  i zdradza tajniki warsztatu.

 

W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi