Spotkanie z Agatą Passent

23 listopada 2016 r. w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w skromnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 gościliśmy panią Agatę Passent.

Agata Passent jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. Dziennikarka, stała felietonistka miesięcznika „Twój Styl” i współprowadząca program o literaturze Xięgarnia w TVN24. Germanistka, ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, USA oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek „Miastówka”, „Pałac wiecznie żywy”, „dziecko? O matko!”, „Kto to pani zrobił?”. Jest także prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Hobby to tenis ziemny, sport, podróże, gotowanie, lubi długie spotkania z przyjaciółmi, błądzenie po mieście, wystawy sztuki. Pisane przez Agatę Passent teksty charakteryzują się dużym poczuciem humoru, ironią oraz dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Autorka skupia się na obserwowaniu współczesnego stylu życia Polaków, głównie w Warszawie, życiu w stresie dużego miasta oraz zmieniające się normy obyczajowe.

Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia słuchaczom kulis pracy dziennikarza, jak funkcjonuje w dzisiejszych czasach prasa, a zwłaszcza miesięczniki, dlaczego jest tyle reklam i kto ma jaki wpływ na tematykę zawartości.

Pani Agata opowiedziała o swoich studiach w Cambridge, pokusiła się również o porównanie uczelni wyższych w USA i w Polsce, o kształceniu się dzisiejszej młodzieży. Wyjawiła także kiedy i gdzie pracuje : rano w bibliotece, gdyż biblioteki to dla niej wyjątkowe miejsca. Nie zabrakło anegdot z życia rodzinnego oraz wpływie rodziców na jej postawę i na nią samą.

Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia i rozdawane przez naszego gościa autografy.