Sławomir Koper w Łodzi

2 grudnia 2014 r. w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki i biblioteki wojewódzkie w skromnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7 gościliśmy pana Sławomira Kopra.

Sławomir Koper od kilku lat należy do najchętniej czytanych autorów książek historycznych. Historyk, absolwent Wydziału Historycznego UW. Mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem. W 2012 roku „Kobiety władzy PRL” została nominowana do nagrody Bestsellery EMPIKu. W listopadzie 2013 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie.

Jego książki to idealnie dobrane materiały, pochodzące w dużej mierze z literatury pamiętnikarskiej na kanwie której autor opracowuje swój własny tekst, przedstawiając tę najbardziej ciekawą sferę życia swoich bohaterów. Na przykładzie kilku postaci przedstawia panoramę czasów, w których żyli. Serca czytelników podbił serią o Drugiej Rzeczpospolitej.

Autor barwnie i dowcipnie opowiadał o kulisach swojej pracy, a zwłaszcza o zdobywaniu materiałów, o potyczkach z Instytutem Pamięci Narodowej, współpracą w wydawnictwami. Ze słuchaczami podzielił się także niepublikowanymi w swoich książkach anegdotkami z życia ówczesnych i dzisiejszych celebrytów. Na pytanie o wrażenia po otrzymaniu Srebrnego Krzyża Zasługi odpowiedział krótko : przybyło mi wrogów. Nie ulega dyskusji, że popularności panu Koprowi zazdroszczą inni historycy i nawet tego nie kryją. Rekompensatą jest powodzenie wśród ogromnej rzeszy czytelników. W naszej bibliotece miało miejsce 80 spotkanie autorskie pisarza w tym roku, a do końca roku zaplanowanych ma jeszcze sześć. Sławomir Koper jest bardzo pracowity : pisze codziennie po 12-14 godzin, wydał ponad 30 książek w krótkim czasie, praktycznie nie ma teraz czasu na życie osobiste.