Chleba i igrzysk

Na pierwszym w 2012 roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Nr 11 MBP Łódź – Śródmieście dyskutowano o książce Suzanne Collins Igrzyska śmierci

Suzanne Collins to współczesna pisarka amerykańska. Karierę rozpoczęła w 1991 r. jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci.

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem ze stolicą Kapitol i podległymi dwunastoma dystryktami. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między 12. a 18. rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach. Zwycięża uczestnik (jeden!), który przeżyje.

Hasło "Chleba i igrzysk" jest ponadczasowe. Czy to starożytny Rzym, czy futurystyczna przyszłość, ludzi zawsze podniecają igrzyska, które im brutalniejsze i krwawże tym bardziej ekscytujące. W państwie Panem Głodowe Igrzyska to cyniczne, perfekcyjnie przygotowane reality show. Przed wyjściem na arenę zawodnicy muszą najpierw sprzedać swą duszę żądnej krwi gawiedzi.
Katniss, Peeta to główni bohaterowie "Igrzysk". Budzą sympatię, ponieważ są wrażliwi, młodzi, wzrusza łączące ich uczucie. Pogodzenie się ze śmiercią ma większą wartość niż walka o przetrwanie.

Czytając "Igrzyska śmierci" nie mogłam się oprzeć skojarzeniu z filmem "Gladiator" Ridleya Scotta