Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Książki, które warto przeczytać i do których wracamy po latach - relacja ze spotkania autorskiego z Justyną Sobolewską

Na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki (DKK i Klub Miłośników Fantastyki "Sagitta") 14 listopada 2023 roku odwiedziła nas Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka i pisarka. Dla wielbicieli książek jest autorytetem, a jej recenzje nowości wydawniczych od lat pomagają nam w wyborze lektur. Sama Justyna Sobolewska mówi o sobie, że choć z literaturą związane jest jej całe życie zawodowe, jednak jest także czytelniczką i czas wolny najchętniej przeznacza na czytanie. Wszechstronnej analizie tej czynności poświęciła "Książkę o czytaniu", w której wymienia m.in. typy czytelników. Poradnikiem dla tych, którzy mają kłopot z wyborem książki, jest publikacja "Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" napisana wspólnie z Anną Dziewit-Meller. Czytelnicy cenią też biografię "Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu" i dziękują autorce, że przybliżyła postać zapomnianego pisarza, który jest często wspominany w "Jaremiance" Agnieszki Daukszy i w książkach o Wisławie Szymborskie. 

Podczas spotkania Justyna Sobolewska wspominała książki, dzięki którym już w dzieciństwie pokochała literaturę. Były to m.in.: "Kluska, Kefir i Tutejszy" Jerzego Broszkiewicza, "I ty zostaniesz Indianinem" Wiktora Woroszylskiego, "Mio, mój Mio" Astrid Lindgren, "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanny Ożogowskiej, cykl "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz, książki Edmunda Niziurskiego. Autorka zachęca wszystkich dorosłych do sięgnięcia po książki z dzieciństwa. Możemy wtedy przypomnieć sobie emocje, jakie towarzyszyły nam podczas pierwszego czytania. Czy nadal będziemy zachwyceni samą książką? Nie zawsze, niektóre książki nie wytrzymują próby czasu; zwłaszcza dydaktyzm brzydko się starzeje. 

Spośród książek przeznaczonych dla dorosłych czytelników Justyna Sobolewska szczególnie poleca tytuły: "Stoner" Johna Williamsa (wydany również pod tytułem "Profesor Stoner"), "Pani Dalloway" Virginii Woolf, "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej, "Wszystko na darmo" Waltera Kempowskiego, "Idzie tu wielki chłopak" Grzegorza Bogdała oraz opowiadania Kornela Filipowicza. Zawsze warto też wracać do klasyki. W przypadku literatury obcej mamy możliwość korzystania z różnych tłumaczeń. Czasami kolejne tłumaczenie jakieś książki ukazuje jej nowe oblicze.

Justyna Sobolewska opowiedziała także o książce swojej babci Jadwigi Stańczakowej. "Ślepak" to książka o traceniu wzroku przez poetkę i prozaiczkę, także o depresji. Na specjalną prośbę osób niewidomych Justyna Sobolewska wystąpiła w roli lektora i przygotowała książkę w formie audiobooka.

Spotkanie obfitowało w humorystyczne akcenty. Autorka opowiadała, jak w jej rodzinie każdy stosuje w książkach swój własny system zaznaczania ulubionych fragmentów. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób odbywa się "przyrost naturalny" domowego księgozbioru.

Uczestnicy spotkania dopytywali o kulisy wywiadów z Wiesławem Myśliwskim, o stosowane przez autorkę kryteria oceny recenzowanych książek, o książki, których nie dało się czytać.

W gronie wielbicieli książek, a można nawet powiedzieć wprost, że wśród nałogowych czytelników, można by rozmawiać do rana. Panią Justynę już teraz zapraszamy ponownie do naszej biblioteki, bo mamy jeszcze mnóstwo ważnych pytań. 

Na razie pozostaje nam nagranie ze spotkania. Zachęcamy do odtworzenia go także tych, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.

Link:

https://www.facebook.com/pbpsieradz/videos/995882851497251/

Dyskusyjny Klub Książki w podziękowaniu za miłe spotkanie i interesującą rozmowę o książkach podarował autorce skromny upominek - publikację z recenzjami omawianych przez nasz klub książek. Autorką recenzji jest Wiesława Kruszek. 

W spotkaniu uczestniczyło czterdzieści osób.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki". Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za pomoc przy organizacji spotkania dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej - wojewódzkiemu koordynatorowi DKK, pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Kulik

Na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki 28 czerwca 2022 r. do Sieradza przyjechała Anna Kulik - współautorka trzech części "Sekretów Łodzi". Wydawcą książek jest łódzki Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bestsellerowej serii "Sekrety" ukazują się publikacje poświęcone poszczególnym miastom. Można w nich przeczytać o znanych postaciach pochodzących z danego regionu, o kultowych budynkach, o niezwykłych wydarzeniach, o ciekawych zjawiskach życia codziennego. Teksty oparte są na faktach, a ich autorzy często posługują się humorem. W tworzenie serii znaczący wkład miała także Anna Kulik - rodowita łodzianka. Za osiągnięcia w popularyzacji wiedzy o regionie została wyróżniona Honorową Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi. 

Spotkanie w sieradzkiej książnicy rozpoczęła jednak od przypomnienia niezwykłych postaci z naszych okolic. Autorka opowiedziała o najciekawszych faktach z życia Antoniego Cierplikowskiego, Zbigniewa Lwa Starowicza i Maxa Factora. Nowością dla większości uczestników były informacje o fryzjerze Henryku Wesołym z Łasku. Zdumienie budziły losy działającego w Ameryce gangstera znanego jako "Jake the Barber". Był to rodzony brat Maxa Factora. 

Z terenów obecnego województwa łódzkiego wywodzą się także: Zishe Breitbart - siłacz, który stał się pierwowzorem Supermena, ojciec Klimuszko - wizjoner i zielarz, Krystyna Skarbek - agentka wywiadu brytyjskiego, Jan Kowalewski - kryptolog, Daniel Libeskind - światowej sławy architekt.

Anna Kulik opowiedziała także o luksusowych zakupach w Centralu w czasach PRL, o leczeniu zębów w Łodzi na początku XX wieku, o kulisach tworzenia serialu animowanego "Miś Uszatek" w wytwórni filmowej Se-Ma-For. Aż trudno uwierzyć, że ten sympatyczny i kulturalny niedźwiadek naraził się cenzorowi.

Autorka podarowała naszej bibliotece książkę z serii "Sekrety". Serdecznie dziękujemy.

 

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi. Uczestniczyło w nim 30 osób.

Relacja ze spotkania autorskiego z Ziemowitem Szczerkiem

Na zaproszenie działających w bibliotece dwóch klubów (Dyskusyjnego Klubu Książki i DKK - Klubu Miłośników Fantastyki "Sagitta")  bibliotekę odwiedził pisarz i dziennikarz Ziemowit Szczerek. Od lat interesują go zmiany, jakie zachodzą w państwach Europy Wschodniej i Środkowej. W swoich książkach portretuje współczesną Ukrainę i Polskę, rozprawiając się z krzywdzącymi stereotypami na temat przedstawicieli różnych narodów. Autor chętnie eksperymentuje z gatunkami literackimi. Wśród jego książek można znaleźć m. in. reportaże w stylu gonzo i powieści z historią alternatywną.

W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim

16 października 2019 r. w naszej bibliotece gościliśmy Witolda Szabłowskiego - dziennikarza, reportażystę i autora książek. Pierwsza część spotkania poświęcona była Turcji, którą pisarz poznał i pokochał kilkanaście lat temu podczas studiów w Stambule. Od tego czasu często tam wraca. Turcję postrzega jako kraj pełen sprzeczności i przyrównuje do promu, który kursuje między Europą a Azją. Jako turysta zachwyca się malowniczą Kapadocją i zabytkami Stambułu (Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana), jako dziennikarz analizuje mentalność i obyczaje Turków. W swoich reportażach poruszył m. in. problem tzw. honorowych zabójstw. Polakom poleca odwiedzenie w Turcji osady Adampol, która powstały z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego.

W drugiej części spotkania Witold Szabłowski opowiedział, w jaki sposób gromadził materiały do wydanej w 2019 r. książki "Jak nakarmić dyktatora". Udało mu się dotrzeć do kucharzy, którzy gotowali dla Idiego Amina, Saddama Husseina, Envera Hodży, Fidela Castro i Pol Pota. Najtrudniejsze zadanie miał kucharz przywódcy Albanii, bo Hodża chorował na cukrzycę, a uwielbiał jeść słodycze. Saddam Hussein za pyszne potrawy nagradzał swojego kucharza nowym samochodem.

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

 

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pisarz przyjechał do Sieradza na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki.

Spotkanie autorskie z Romanem Czejarkiem

Na zaproszenie działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki  do Sieradza przyjechał Roman Czejarek - popularny i lubiany dziennikarz;  słuchaczom Polskiego Radia znany przede wszystkim z audycji "Lato z Radiem", którą kierował przez ćwierć wieku. Nasz Gość z powodzeniem spełnia się także jako fotograf, podróżnik, wykładowca, konferansjer i pisarz.

Spotkanie rozpoczęło się od pytań publiczności. Uczestników spotkania interesowało, jak wygląda przygotowanie do imprez plenerowych, który wywiad dziennikarz wspomina najczęściej, jak współpracowało się z takimi sławami jak Tadeusz Sznuk czy Sławomir Szof. Klubowicze pytali, którą ze swoich książek Roman Czejarek poleciłby jako temat do literackich rozważań na spotkaniu DKK. Oczywiście, wybór padł na książkę "Kochane Lato z Radiem", w której Autor zastanawia się nad fenomenem audycji emitowanej w sezonie ogórkowym. Nie mogło się obejść bez przywołania opowieści o najzabawniejszych zdarzeniach i wpadkach na antenie. 

Roman Czejarek podzielił się z sieradzanami także wspomnieniami z podróży. Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiła opowieść o udziale w wyprawie do Kanionu Colca w Peru z grupą Jerzego Majcherczyka.

 

Spotkanie odbyło się 15 listopada 2017 r. Uczestniczyło w nim 65 osób.

 

Spotkanie w sieradzkiej bibliotece zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi