Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim

16 października 2019 r. w naszej bibliotece gościliśmy Witolda Szabłowskiego - dziennikarza, reportażystę i autora książek. Pierwsza część spotkania poświęcona była Turcji, którą pisarz poznał i pokochał kilkanaście lat temu podczas studiów w Stambule. Od tego czasu często tam wraca. Turcję postrzega jako kraj pełen sprzeczności i przyrównuje do promu, który kursuje między Europą a Azją. Jako turysta zachwyca się malowniczą Kapadocją i zabytkami Stambułu (Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana), jako dziennikarz analizuje mentalność i obyczaje Turków. W swoich reportażach poruszył m. in. problem tzw. honorowych zabójstw. Polakom poleca odwiedzenie w Turcji osady Adampol, która powstały z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego.

W drugiej części spotkania Witold Szabłowski opowiedział, w jaki sposób gromadził materiały do wydanej w 2019 r. książki "Jak nakarmić dyktatora". Udało mu się dotrzeć do kucharzy, którzy gotowali dla Idiego Amina, Saddama Husseina, Envera Hodży, Fidela Castro i Pol Pota. Najtrudniejsze zadanie miał kucharz przywódcy Albanii, bo Hodża chorował na cukrzycę, a uwielbiał jeść słodycze. Saddam Hussein za pyszne potrawy nagradzał swojego kucharza nowym samochodem.

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

 

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pisarz przyjechał do Sieradza na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki.

Relacja ze spotkania autorskiego z Ziemowitem Szczerkiem

Na zaproszenie działających w bibliotece dwóch klubów (Dyskusyjnego Klubu Książki i DKK - Klubu Miłośników Fantastyki "Sagitta")  bibliotekę odwiedził pisarz i dziennikarz Ziemowit Szczerek. Od lat interesują go zmiany, jakie zachodzą w państwach Europy Wschodniej i Środkowej. W swoich książkach portretuje współczesną Ukrainę i Polskę, rozprawiając się z krzywdzącymi stereotypami na temat przedstawicieli różnych narodów. Autor chętnie eksperymentuje z gatunkami literackimi. Wśród jego książek można znaleźć m. in. reportaże w stylu gonzo i powieści z historią alternatywną.

W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem

6 grudnia 2016 r. gościliśmy w bibliotece Wojciecha Chmielarza - autora kryminałów, które zdobywają coraz większe grono sympatyków. Czytelnikom szczególnie podoba się postawa komisarza Jakuba Mortki, który rzetelnie i z zaangażowaniem wykonuje swoją pracę w stołecznym wydziale do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw. Z uporem i determinacją szuka sprawcy popełnionej zbrodni. A że jest niezwykle spostrzegawczy, nie pomija żadnego szczegółu w śledztwie. Za trzecią część cyklu o komisarzu Mortce autor otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru 2015 r. Podczas spotkania Wojciech Chmielarz opowiadał, jak przebiegają jego konsultacje z policjantami i medykami sądowymi, skąd czerpie inspirację do pisania, jak konstruuje swoich bohaterów. Uczestnicy spotkania pytali, kiedy będą mogli przeczytać wyjaśnienie spraw, sygnalizowanych w "Osiedlu marzeń". Ci, którzy znają już tę powieść, liczą także na szczegółowe informacje na temat przeszłości intrygującej i zadziornej aspirantki Suchockiej. Pisarz obiecał, że wszystko zostanie wyjaśnione w piątym tomie cyklu o Jakubie Mortce. Na razie autor pracuje nad drugą częścią cyklu gliwickiego, którego głównym bohaterem jest detektyw Dawid Wolski.
 

Wojciech Chmielarz przyjechał na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi i Instytutem Książki.

Spotkanie autorskie z Romanem Czejarkiem

Na zaproszenie działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki  do Sieradza przyjechał Roman Czejarek - popularny i lubiany dziennikarz;  słuchaczom Polskiego Radia znany przede wszystkim z audycji "Lato z Radiem", którą kierował przez ćwierć wieku. Nasz Gość z powodzeniem spełnia się także jako fotograf, podróżnik, wykładowca, konferansjer i pisarz.

Spotkanie rozpoczęło się od pytań publiczności. Uczestników spotkania interesowało, jak wygląda przygotowanie do imprez plenerowych, który wywiad dziennikarz wspomina najczęściej, jak współpracowało się z takimi sławami jak Tadeusz Sznuk czy Sławomir Szof. Klubowicze pytali, którą ze swoich książek Roman Czejarek poleciłby jako temat do literackich rozważań na spotkaniu DKK. Oczywiście, wybór padł na książkę "Kochane Lato z Radiem", w której Autor zastanawia się nad fenomenem audycji emitowanej w sezonie ogórkowym. Nie mogło się obejść bez przywołania opowieści o najzabawniejszych zdarzeniach i wpadkach na antenie. 

Roman Czejarek podzielił się z sieradzanami także wspomnieniami z podróży. Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiła opowieść o udziale w wyprawie do Kanionu Colca w Peru z grupą Jerzego Majcherczyka.

 

Spotkanie odbyło się 15 listopada 2017 r. Uczestniczyło w nim 65 osób.

 

Spotkanie w sieradzkiej bibliotece zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Spotkanie z Sylwią Chutnik

Z inicjatywy Instytutu Książki działają w Polsce Dyskusyjne Kluby Książki. Taki klub działa także w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu od 2008 roku. W ramach projektu Klubowicze mogą raz w roku zaprosić autora, którego książki zaintrygowały ich. W tym roku sieradzki Klub wymarzył sobie spotkanie z Sylwią Chutnik - pisarką, dziennikarką, felietonistką, działaczką społeczną. Mimo młodego wieku autorka może się już poszczycić licznymi sukcesami: jest laureatką Paszportu Polityki za 2008 rok, a jej trzy książki były nominowane do Literackiej Nagrody Nike.
Spotkanie z Sylwią Chutnik rozpoczęło się od pytania: "W jaki sposób ukazuje Pani Warszawę w swoich książkach? Dlaczego jest to zupełnie inny obraz niż ten, który znamy z telewizji?". Autorka przyznała, że lubi przekornie pokazywać rejony mniej znane i umieszczać na ich tle bohaterów swoich opowieści. Opisana w "Kieszonkowym atlasie kobiet" kamienica przy ulicy Opaczewskiej istnieje naprawdę. W książkach Sylwii Chutnik występują głównie kobiety, ale w kolejnej powieści ma być ukazane środowisko warszawskich cinkciarzy. Autorka opowiadała także o swoim warsztacie pisarskim. Pisze codziennie. Nie czeka na natchnienie, bo często ono zawodzi ludzi pióra. Nauczyła się wymyślać tekst felietonów podczas robienia zakupów lub spaceru z psem. Autorka nie lubi czytać swoich książek, gdy już są wydrukowane. Nie da się bowiem nic w nich zmienić lub poprawić, a twórca nigdy nie jest do końca zadowolony z efektów swojej pracy.
Klubowicze pytali także o ostatnią książkę Sylwii Chutnik - "Jolantę". Co tak naprawdę dolega tytułowej bohaterce? Pisarka przyznała, że zaintrygował ją syndrom dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców. Jolanta pochodzi właśnie z rozbitej rodziny. Być może dlatego nie potrafi być dobrą żoną i matką?

Spotkanie z Sylwią Chutnik odbyło się 19 listopada 2015 r. Współorganizatorami spotkania byli: Instytut Książki i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi.
Serdeczne podziękowania składamy Pani Kindze Siekierskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi za pomoc.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi