Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania z profesor Krystyną Pietrych

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek działające przy naszej bibliotece Dyskusyjne Kluby Książki zaprosiły panią profesor Krystynę Pietrych. Wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego specjalizuje się w twórczości Aleksandra Wata oraz poetów polskich XX wieku. W naszej bibliotece mieliśmy już przyjemność w poprzednich latach wysłuchać wykładów na temat Czesława Miłosza i na temat współczesnej prozy polskiej.

Tym razem pani profesor mówiła o najważniejszych utworach laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Ta zaszczytna nagroda przyznawana jest już od 1901 roku, dotąd otrzymało ją 120 osób. Wśród laureatów znalazło się pięcioro Polaków. Twórczość Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk jest dobrze znane w naszym kraju. W swoim wykładzie profesor Pietrych starała się przybliżyć utwory zagranicznych pisarzy. Na początku opowiedziała o pracy Akademii Szwedzkiej i Komitetu Noblowskiego. Ogłoszenie werdyktu następuje w pierwszy czwartek października, a ceremonia wręczenia nagrody tradycyjnie odbywa się w Sztokholmie 10 grudnia, w dniu śmierci jej fundatora Alfreda Nobla. 

Wśród pisarzy i poetów, których twórczość zdaniem profesor Pietrych zasługuje na szczególną uwagę, znaleźli się: John Maxwell Coetzze, Imre Kertész, Elfriede Jelinek, Alice Munro, Swiatłana  Aleksijewicz, Annie Ernaux, Jon Fosse, Tomas Gösta Tranströmer, Louise Glück, Bob Dylan. Przyznanie Nagrody Nobla niektórym z wymienionych osób uznano za kontrowersyjne. Profesor Knut Ahnlund, wieloletni członek Szwedzkiej Akademii, na znak sprzeciwu wobec nagrody dla Elfriede Jelinek wycofał się z dalszego uczestnictwa w pracach Akademii. Zaskoczeniem był także Nobel dla Boba Dylana - amerykańskiego piosenkarza, kompozytora, autora tekstów, pisarza i poety. Alice Munro otrzymała Nagrodę Nobla, choć pisała tylko opowiadania. Jej teksty zasługują jednak na miano literackich perełek, a sama autorka była nazywana "współczesnym Czechowem". Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz została doceniona za mistrzowskie reportaże. W książce "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" pokazała, czym dla radzieckich kobiet, również tych walczących na froncie, była II wojna światowa. Francuska pisarka Annie Ernaux w swojej twórczości często wykorzystuje wątki autobiograficzne i udowadnia, że los jednostek zależy od przemian społecznych. Norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse lubi eksperymentować - w jego książkach rzadko pojawiają się znaki interpunkcyjne. W książce "Amatorki" Elfriede Jelinek można znaleźć takie zdanie: "Kobiety wychodzą często za mąż lub giną w inny sposób."

Krystyna Pietrych udowodniła, że utwory laureatów Literackiej Nagrody Nobla oferują czytelnikowi wiele niespodzianek. Warto przeczytać ich książki i mieć własne zdanie na ich temat. 

Pani profesor chętnie odpowiedziała na pytania zebranych, była też zainteresowana tym, jakie książki czytają i omawiają klubowiczki. Pytała o te najpiękniejsze, które na długo pozostają w pamięci. Na spotkaniach sieradzkich Dyskusyjnych Klubów Książki omawiane były m.in. opowiadania Alice Munro i reportaże Swiatłany Aleksijewicz. Klubowiczki zadeklarowały, że chętnie sięgną także po inne książki laureatów Nobla. 

Było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Zakończyło się rozważaniami na temat tegorocznego laureata Nobla. Kto dostanie nagrodę? Może Elizabeth Strout, Georgi Gospodinow, Haruki Murakami? Ten ostatni jest od lat wymieniany wśród pretendentów do nagrody. A może Akademia Szwedzka nagrodzi pisarza, który jeszcze nie jest tak znany, a tworzy wartościową literaturę? Na odpowiedź będziemy musieli zaczekać do października.

W spotkaniu udział wzięło 26 osób.

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki". Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książki, które warto przeczytać i do których wracamy po latach - relacja ze spotkania autorskiego z Justyną Sobolewską

Na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki (DKK i Klub Miłośników Fantastyki "Sagitta") 14 listopada 2023 roku odwiedziła nas Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka i pisarka. Dla wielbicieli książek jest autorytetem, a jej recenzje nowości wydawniczych od lat pomagają nam w wyborze lektur. Sama Justyna Sobolewska mówi o sobie, że choć z literaturą związane jest jej całe życie zawodowe, jednak jest także czytelniczką i czas wolny najchętniej przeznacza na czytanie. Wszechstronnej analizie tej czynności poświęciła "Książkę o czytaniu", w której wymienia m.in. typy czytelników. Poradnikiem dla tych, którzy mają kłopot z wyborem książki, jest publikacja "Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" napisana wspólnie z Anną Dziewit-Meller. Czytelnicy cenią też biografię "Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu" i dziękują autorce, że przybliżyła postać zapomnianego pisarza, który jest często wspominany w "Jaremiance" Agnieszki Daukszy i w książkach o Wisławie Szymborskie. 

Podczas spotkania Justyna Sobolewska wspominała książki, dzięki którym już w dzieciństwie pokochała literaturę. Były to m.in.: "Kluska, Kefir i Tutejszy" Jerzego Broszkiewicza, "I ty zostaniesz Indianinem" Wiktora Woroszylskiego, "Mio, mój Mio" Astrid Lindgren, "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanny Ożogowskiej, cykl "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz, książki Edmunda Niziurskiego. Autorka zachęca wszystkich dorosłych do sięgnięcia po książki z dzieciństwa. Możemy wtedy przypomnieć sobie emocje, jakie towarzyszyły nam podczas pierwszego czytania. Czy nadal będziemy zachwyceni samą książką? Nie zawsze, niektóre książki nie wytrzymują próby czasu; zwłaszcza dydaktyzm brzydko się starzeje. 

Spośród książek przeznaczonych dla dorosłych czytelników Justyna Sobolewska szczególnie poleca tytuły: "Stoner" Johna Williamsa (wydany również pod tytułem "Profesor Stoner"), "Pani Dalloway" Virginii Woolf, "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej, "Wszystko na darmo" Waltera Kempowskiego, "Idzie tu wielki chłopak" Grzegorza Bogdała oraz opowiadania Kornela Filipowicza. Zawsze warto też wracać do klasyki. W przypadku literatury obcej mamy możliwość korzystania z różnych tłumaczeń. Czasami kolejne tłumaczenie jakieś książki ukazuje jej nowe oblicze.

Justyna Sobolewska opowiedziała także o książce swojej babci Jadwigi Stańczakowej. "Ślepak" to książka o traceniu wzroku przez poetkę i prozaiczkę, także o depresji. Na specjalną prośbę osób niewidomych Justyna Sobolewska wystąpiła w roli lektora i przygotowała książkę w formie audiobooka.

Spotkanie obfitowało w humorystyczne akcenty. Autorka opowiadała, jak w jej rodzinie każdy stosuje w książkach swój własny system zaznaczania ulubionych fragmentów. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób odbywa się "przyrost naturalny" domowego księgozbioru.

Uczestnicy spotkania dopytywali o kulisy wywiadów z Wiesławem Myśliwskim, o stosowane przez autorkę kryteria oceny recenzowanych książek, o książki, których nie dało się czytać.

W gronie wielbicieli książek, a można nawet powiedzieć wprost, że wśród nałogowych czytelników, można by rozmawiać do rana. Panią Justynę już teraz zapraszamy ponownie do naszej biblioteki, bo mamy jeszcze mnóstwo ważnych pytań. 

Na razie pozostaje nam nagranie ze spotkania. Zachęcamy do odtworzenia go także tych, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.

Link:

https://www.facebook.com/pbpsieradz/videos/995882851497251/

Dyskusyjny Klub Książki w podziękowaniu za miłe spotkanie i interesującą rozmowę o książkach podarował autorce skromny upominek - publikację z recenzjami omawianych przez nasz klub książek. Autorką recenzji jest Wiesława Kruszek. 

W spotkaniu uczestniczyło czterdzieści osób.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki". Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za pomoc przy organizacji spotkania dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej - wojewódzkiemu koordynatorowi DKK, pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim

16 października 2019 r. w naszej bibliotece gościliśmy Witolda Szabłowskiego - dziennikarza, reportażystę i autora książek. Pierwsza część spotkania poświęcona była Turcji, którą pisarz poznał i pokochał kilkanaście lat temu podczas studiów w Stambule. Od tego czasu często tam wraca. Turcję postrzega jako kraj pełen sprzeczności i przyrównuje do promu, który kursuje między Europą a Azją. Jako turysta zachwyca się malowniczą Kapadocją i zabytkami Stambułu (Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana), jako dziennikarz analizuje mentalność i obyczaje Turków. W swoich reportażach poruszył m. in. problem tzw. honorowych zabójstw. Polakom poleca odwiedzenie w Turcji osady Adampol, która powstały z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego.

W drugiej części spotkania Witold Szabłowski opowiedział, w jaki sposób gromadził materiały do wydanej w 2019 r. książki "Jak nakarmić dyktatora". Udało mu się dotrzeć do kucharzy, którzy gotowali dla Idiego Amina, Saddama Husseina, Envera Hodży, Fidela Castro i Pol Pota. Najtrudniejsze zadanie miał kucharz przywódcy Albanii, bo Hodża chorował na cukrzycę, a uwielbiał jeść słodycze. Saddam Hussein za pyszne potrawy nagradzał swojego kucharza nowym samochodem.

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

 

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pisarz przyjechał do Sieradza na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki.

Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Kulik

Na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki 28 czerwca 2022 r. do Sieradza przyjechała Anna Kulik - współautorka trzech części "Sekretów Łodzi". Wydawcą książek jest łódzki Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bestsellerowej serii "Sekrety" ukazują się publikacje poświęcone poszczególnym miastom. Można w nich przeczytać o znanych postaciach pochodzących z danego regionu, o kultowych budynkach, o niezwykłych wydarzeniach, o ciekawych zjawiskach życia codziennego. Teksty oparte są na faktach, a ich autorzy często posługują się humorem. W tworzenie serii znaczący wkład miała także Anna Kulik - rodowita łodzianka. Za osiągnięcia w popularyzacji wiedzy o regionie została wyróżniona Honorową Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi. 

Spotkanie w sieradzkiej książnicy rozpoczęła jednak od przypomnienia niezwykłych postaci z naszych okolic. Autorka opowiedziała o najciekawszych faktach z życia Antoniego Cierplikowskiego, Zbigniewa Lwa Starowicza i Maxa Factora. Nowością dla większości uczestników były informacje o fryzjerze Henryku Wesołym z Łasku. Zdumienie budziły losy działającego w Ameryce gangstera znanego jako "Jake the Barber". Był to rodzony brat Maxa Factora. 

Z terenów obecnego województwa łódzkiego wywodzą się także: Zishe Breitbart - siłacz, który stał się pierwowzorem Supermena, ojciec Klimuszko - wizjoner i zielarz, Krystyna Skarbek - agentka wywiadu brytyjskiego, Jan Kowalewski - kryptolog, Daniel Libeskind - światowej sławy architekt.

Anna Kulik opowiedziała także o luksusowych zakupach w Centralu w czasach PRL, o leczeniu zębów w Łodzi na początku XX wieku, o kulisach tworzenia serialu animowanego "Miś Uszatek" w wytwórni filmowej Se-Ma-For. Aż trudno uwierzyć, że ten sympatyczny i kulturalny niedźwiadek naraził się cenzorowi.

Autorka podarowała naszej bibliotece książkę z serii "Sekrety". Serdecznie dziękujemy.

 

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi. Uczestniczyło w nim 30 osób.

Relacja ze spotkania autorskiego z Ziemowitem Szczerkiem

Na zaproszenie działających w bibliotece dwóch klubów (Dyskusyjnego Klubu Książki i DKK - Klubu Miłośników Fantastyki "Sagitta")  bibliotekę odwiedził pisarz i dziennikarz Ziemowit Szczerek. Od lat interesują go zmiany, jakie zachodzą w państwach Europy Wschodniej i Środkowej. W swoich książkach portretuje współczesną Ukrainę i Polskę, rozprawiając się z krzywdzącymi stereotypami na temat przedstawicieli różnych narodów. Autor chętnie eksperymentuje z gatunkami literackimi. Wśród jego książek można znaleźć m. in. reportaże w stylu gonzo i powieści z historią alternatywną.

W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi