Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Kulik

Na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki 28 czerwca 2022 r. do Sieradza przyjechała Anna Kulik - współautorka trzech części "Sekretów Łodzi". Wydawcą książek jest łódzki Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bestsellerowej serii "Sekrety" ukazują się publikacje poświęcone poszczególnym miastom. Można w nich przeczytać o znanych postaciach pochodzących z danego regionu, o kultowych budynkach, o niezwykłych wydarzeniach, o ciekawych zjawiskach życia codziennego. Teksty oparte są na faktach, a ich autorzy często posługują się humorem. W tworzenie serii znaczący wkład miała także Anna Kulik - rodowita łodzianka. Za osiągnięcia w popularyzacji wiedzy o regionie została wyróżniona Honorową Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi. 

Spotkanie w sieradzkiej książnicy rozpoczęła jednak od przypomnienia niezwykłych postaci z naszych okolic. Autorka opowiedziała o najciekawszych faktach z życia Antoniego Cierplikowskiego, Zbigniewa Lwa Starowicza i Maxa Factora. Nowością dla większości uczestników były informacje o fryzjerze Henryku Wesołym z Łasku. Zdumienie budziły losy działającego w Ameryce gangstera znanego jako "Jake the Barber". Był to rodzony brat Maxa Factora. 

Z terenów obecnego województwa łódzkiego wywodzą się także: Zishe Breitbart - siłacz, który stał się pierwowzorem Supermena, ojciec Klimuszko - wizjoner i zielarz, Krystyna Skarbek - agentka wywiadu brytyjskiego, Jan Kowalewski - kryptolog, Daniel Libeskind - światowej sławy architekt.

Anna Kulik opowiedziała także o luksusowych zakupach w Centralu w czasach PRL, o leczeniu zębów w Łodzi na początku XX wieku, o kulisach tworzenia serialu animowanego "Miś Uszatek" w wytwórni filmowej Se-Ma-For. Aż trudno uwierzyć, że ten sympatyczny i kulturalny niedźwiadek naraził się cenzorowi.

Autorka podarowała naszej bibliotece książkę z serii "Sekrety". Serdecznie dziękujemy.

 

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi. Uczestniczyło w nim 30 osób.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi