Relacja ze spotkania DKK - dla młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy MBP w T. Mazowieckim
- Utworzono: piątek, 25, marzec 2022 13:53
- Joanna Łaska
24.03.2022r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu DKK dla młodzieży. Omawialiśmy bardzo dobrą, choć niezwykle mroczną książkę pt. „Inna dusza” autorstwa Łukasza Orbitowskiego.
„Inna dusza” – jest to druga książka z serii na F/aktach, Wydawnictwa Od deski do deski. Autor sięgnął po temat głośnych morderstw, które miały miejsce w Bydgoszczy w latach 90-tych XX wieku. Z niewyjaśnionych przyczyn nastolatek zabija swojego kuzyna. Po trzech latach zabija kolejną ofiarę. Obydwie zbrodnie wstrząsnęły nie tylko mieszkańcami miasta, ale i całej Polski. Po piętnastu latach Łukasz Orbitowski sięgnął do archiwum, do akt i wycinków z gazet. Podejmuje się fabularyzowanej retrospekcji tamtych wydarzeń. Opisuje Bydgoszcz lat 90-tych, młodzież - jej ówczesne problemy, dylematy, fascynacje. Opisuje także zbrodnie i mordercę. Motyw jego działań przedstawia w następujący sposób: „...Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą...
Spotkanie DKK - dla Młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy MBP w T. Mazowieckim
- Utworzono: poniedziałek, 24, styczeń 2022 13:08
- Joanna Łaska-Schab
W poniedziałek 17-go stycznia - wczorajszego mroźnego i wietrznego popołudnia - do siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, przybyli Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży.
"Historia z ludzką twarzą"
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy MBP w T. Mazowieckim
- Utworzono: środa, 16, maj 2018 09:45
- Agnieszka Wojciechowska
15. maja 2018 r. o godz. 16.30 Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Programu "Promocja Czytelnictwa" realizowanego we współpracy z Instytutem Książki gościła historyka, autora 50 książek i kilku scenariuszy, Sławomira Kopra.
Z niezwykłą swadą oraz poczuciem humoru pisarz opowiadał o potrzebie promowania historii „z ludzką twarzą”. Sypał niczym z rękawa anegdotami z życia znanych aktorów, polityków i pisarzy. Bohater wieczoru wyznał bowiem, że jest daleki w swoich opowieściach od tworzenia posągowych postaci. Wychodzi natomiast z założenia, że portrety wielkich bohaterów czy artystów zyskują tylko dzięki opisywanym przywarom i ludzkim słabościom. Historia wg Sławomira Kopra to anegdota, żywi ludzie a nie cyferki.
Autor opowiadał również o trudnych początkach swojej pracy twórczej: pierwszych publikacjach prasowych i wydanych tytułach książkowych. Wymieniał mistrzów będących dla niego niedoścignionym wzorem : Jasienicy, Karolu Bunschu czy Waldemarze Łysiaku. Wspominał o studiach historycznych, które nauczyły go myślenia i dały do ręki narzędzia do wyszukiwania interesujących informacji w natłoku materiałów. Z ust Sławomira Kopra padło wiele gorzkich uwag pod adresem wydawnictw i środowiska historycznego, które odwróciło się od pisarza po sukcesie komercyjnym.
Bohater wieczoru wyznał, że jego sukces związany jest przede wszystkim z ciężką codzienną pracą nad tekstem i talentem do wyszukiwania ciekawostek. Autor nie wierzy w natchnienie, a dobre wyniki sprzedaży książek to wypadkowa kilku czynników, między innymi powrót do zainteresowania historią czytelników, dobrze zrobiony research, godziny spędzone w archiwach i bibliotekach.
Bohater wieczoru opowiadał zarówno o cieniach jak i blaskach sukcesu: 300 spotkaniach autorskich, sesjach zdjęciowych dla czasopism kolorowych, galach, wywiadach. Z drugiej strony mówił też o tym, że spotyka się z niechęcią historyków, złośliwymi komentarzami w Internecie, niepochlebnymi recenzjami, czy w skrajnych przypadkach staje się stroną sporu w sądzie.
Sławomir Koper wspomniał także o trudnej i odmiennej od pisania książek, pracy nad scenariuszami seriali dokumentalnych.
Wiele miejsca w swojej opowieści Koper poświęcił nowościom wydawniczym: „Zbrodnie z namiętności” oraz „Polscy szpiedzy”. Ten ostatni tytuł tomaszowscy czytelnicy mogli zakupić na spotkaniu oraz uzyskać autograf pisarza.
"Jestem dobra z natury..." spotkanie autorskie z Teresą Lipowską.
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy MBP w T. Mazowieckim
- Utworzono: piątek, 26, kwiecień 2019 10:03
- Agnieszka Wojciechowska
25. maja o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim gościła aktorkę filmową i teatralną - Teresę Lipowską. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książkowych realizowanego z Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”. Rozmowę poprowadziła doktor socjologii, terapeuta, autorka książek a prywatnie dobra znajoma gwiazdy Pani Monika Mularska-Kucharek. Spotkanie autorskie związane było z promocją książki „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską.”
W niezwykle ciepłej i luźnej atmosferze przybyli licznie tomaszowianie mogli usłyszeć o genezie powstania tej pełnej wspomnień publikacji. Wiele miejsca w swojej opowieści Teresa Lipowska poświęciła małżeństwu przypominającemu „połówki jabłka o dwóch różnych kolorach”. Bardzo ciepło wypowiadała się o kochającym mężu, niełatwych początkach związku, kompromisach i dojrzałej miłości.
Teresa Lipowska choć wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych, ponad siedemdziesięciu filmach i wielu spektaklach radiowych, to właśnie rolą serialową w „M jak miłość” podbiła serca widzów w Polsce i za granicą. Bohaterka wieczoru opowiadała wiele o profitach płynących z popularności. Usłyszeliśmy wiele anegdot o niecodziennych ale sympatycznych spotkaniach z wielbicielami. Aktorka wspominała również kulisy castingu do roli Barbary Mostowiak. Przyznała, że w pracy na planie serialu nie musi wzbijać się na wyżyny aktorskie, ponieważ charakterologicznie przypomina graną postać i żartobliwie dodała „jestem dobra z natury”. Z rozbrajającą szczerością zdradziła, że marzy się jej „czarny charakter”, a rola „ciepłej kluski” być może przysparza popularności ale nie jest wymagająca.
W wypowiedziach gościa przewijał się często motyw optymizmu i właściwego nastawienia. Pani Teresa przyznała, że zawsze stara się cieszyć z tego, co przynosi jej życie, ponieważ nauczyła ją tego mama. Z domu rodzinnego wyniosła również otwartość na ludzi i ciekawość świata. Bohaterka wieczoru namawiała obecnych na spotkaniach seniorów, aby mimo różnych niedogodności starali się zadbać o siebie, często wychodzić z domu i spotykać z ludźmi. Teresa Lipowska radziła też, by nie wstydzić się okazywania uczuć, ciepłych słów, wiele także mówiła o potrzebie romantyzmu.
Przybyli na spotkanie (około 90 osób) mieli okazję zadać gościowi kilka pytań. Wśród widzów znalazły się osoby śledzące karierę aktorki, znające doskonale wiele ról teatralnych i dramatycznych. Padły również pytania o zagraniczne wojaże. Pani Teresę szczególnie wzruszyło pytanie jednego z młodszych widzów o to, jak pokonać wstyd i strach przed byciem romantycznym.
Jak zwykle, w czasie spotkania, tomaszowianie mieli okazję zakupić książki obu Pań, zrobić pamiątkowe zdjęcie czy zdobyć cenne autografy. Pani Teresa Lipowska okazała się niezwykle ciepłą, pełną humoru, życzliwości i dystansu do siebie osobą.
Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy MBP w T. Mazowieckim
- Utworzono: piątek, 12, maj 2017 11:41
- Agnieszka Wojciechowska
11. maja 2017 r. w ramach współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim miała przyjemność gościć Marcina Mellera - dziennikarza oraz autora książek: Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”,„Sprzedawca arbuzów".
W bardzo miłej atmosferze licznie przybyli na spotkanie tomaszowianie mieli okazję wysłuchać interesującej relacji gościa, który opowiadał nie tylko o pracy zawodowej ale również życiu prywatnym. Z opowieści Marcina Mellera wyłania się obraz niezwykle przyjaznego człowieka, wielbiciela podróży, życia i literatury.
Wieczór autorski rozpoczął się od pytań o początki pracy dziennikarskiej. Marcin Meller wspominał swój młodzieńczy wyjazd do Stanów Zjednoczonych i pieniądze zarobione na zmywaku. Opowiadał również o pierwszych szlifach dziennikarskich, które zdobywał w tygodniku „Polityka”. W jego relacji pojawiły się tak wielkie nazwiska jak: Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman, Krzysztof Miller.
Nie zabrakło wstrząsających historii z Sudanu, Rumunii, Afganistanu, Jugosławii, które stały się udziałem korespondenta wojennego. A ponieważ cytując Marcina Mellera „Życie to nie komiks”, kiedy pojawiła się w jego życiu rodzina, zrezygnował z zagranicznych wojaży zagrażających życiu.
W rozmowie z autorem książki „Gaumardżos!” nie mogło również zabraknąć pytania o Gruzję i podróżowanie. Bohater wieczoru mówił o swojej wielkiej potrzebie poznawania świata i ekscytacji, która pojawia się w momencie odwiedzania nowych miejsc. Jego „pęd” do poznawania nowego można by porównać do „zarażenia podróżą”, o którym w jednej ze swoich książek pisał Ryszard Kapuściński. Marcin Meller wspominał ostatnią podróż do Izraela ale najwięcej miejsca w swej opowieści poświęcił „drugiej ojczyźnie” Gruzji.
Bohater spotkania okazał się człowiekiem bardzo oczytanym, żyjącym literaturą i z literatury. Stąd wspomnienia pierwszych lektur – powieści Edmunda Niziurskiego, który odkrył przed nim światy literackie. Pojawiły się także ostatnio przeczytane teksty. Książki lekkie, łatwe i przyjemne jak kryminały Jo Nesbo i Marcina Wrońskiego ale też lektury wymagające jak choćby : „Ósme życie” Haratischwili czy „Ból” Shalev.
Na zakończenie Marcin Meller wspominał o wywiadach marzeń. Z największą przyjemnością wśród swoich rozmówców widziałby: lidera grupy rockowej Bono oraz byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę.
Tomaszowianie mieli okazję zakupić książki i audiobooki autorstwa Marcina Mellera oraz zdobyć autograf gościa.