Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Historia z ludzką twarzą"

15. maja 2018 r. o godz. 16.30 Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Programu "Promocja Czytelnictwa" realizowanego we współpracy z Instytutem Książki gościła historyka, autora 50 książek i kilku scenariuszy, Sławomira Kopra.

Z niezwykłą swadą oraz poczuciem humoru pisarz opowiadał o potrzebie promowania historii „z ludzką twarzą”. Sypał niczym z rękawa anegdotami z życia znanych aktorów, polityków i pisarzy. Bohater wieczoru wyznał bowiem, że jest daleki w swoich opowieściach od tworzenia posągowych postaci. Wychodzi natomiast z założenia, że portrety wielkich bohaterów czy artystów zyskują tylko dzięki opisywanym przywarom i ludzkim słabościom. Historia wg Sławomira Kopra to anegdota, żywi ludzie a nie cyferki.

Autor opowiadał również o trudnych początkach swojej pracy twórczej: pierwszych publikacjach prasowych i wydanych tytułach książkowych. Wymieniał mistrzów będących dla niego niedoścignionym wzorem : Jasienicy, Karolu Bunschu czy Waldemarze Łysiaku. Wspominał o studiach historycznych, które nauczyły go myślenia i dały do ręki narzędzia do wyszukiwania interesujących informacji w natłoku materiałów. Z ust Sławomira Kopra padło wiele gorzkich uwag pod adresem wydawnictw i środowiska historycznego, które odwróciło się od pisarza po sukcesie komercyjnym.

Bohater wieczoru wyznał, że jego sukces związany jest przede wszystkim z ciężką codzienną pracą nad tekstem i talentem do wyszukiwania ciekawostek. Autor nie wierzy w natchnienie, a dobre wyniki sprzedaży książek to wypadkowa kilku czynników, między innymi powrót do zainteresowania historią czytelników, dobrze zrobiony research, godziny spędzone w archiwach i bibliotekach.

Bohater wieczoru opowiadał zarówno o cieniach jak i blaskach sukcesu: 300 spotkaniach autorskich, sesjach zdjęciowych dla czasopism kolorowych, galach, wywiadach. Z drugiej strony mówił też o tym, że spotyka się z niechęcią historyków, złośliwymi komentarzami w Internecie, niepochlebnymi recenzjami, czy w skrajnych przypadkach staje się stroną sporu w sądzie.

Sławomir Koper wspomniał także o trudnej i odmiennej od pisania książek, pracy nad scenariuszami seriali dokumentalnych.

Wiele miejsca w swojej opowieści Koper poświęcił nowościom wydawniczym: „Zbrodnie z namiętności” oraz „Polscy szpiedzy”. Ten ostatni tytuł tomaszowscy czytelnicy mogli zakupić na spotkaniu oraz uzyskać autograf pisarza.

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem

11. maja 2017 r. w ramach współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim miała przyjemność gościć Marcina Mellera - dziennikarza oraz autora książek:  Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”,„Sprzedawca arbuzów".

W bardzo miłej atmosferze licznie przybyli na spotkanie tomaszowianie mieli okazję wysłuchać interesującej relacji gościa, który opowiadał nie tylko o pracy zawodowej ale również życiu prywatnym. Z opowieści Marcina Mellera wyłania się obraz niezwykle przyjaznego człowieka, wielbiciela podróży, życia i literatury.

Wieczór autorski rozpoczął się od pytań o początki pracy dziennikarskiej. Marcin Meller wspominał swój młodzieńczy wyjazd do Stanów Zjednoczonych i pieniądze zarobione na zmywaku. Opowiadał również o pierwszych szlifach dziennikarskich, które zdobywał w tygodniku „Polityka”. W jego relacji pojawiły się tak wielkie nazwiska jak: Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman, Krzysztof Miller.

Nie zabrakło wstrząsających historii z Sudanu, Rumunii, Afganistanu, Jugosławii, które stały się udziałem korespondenta wojennego. A ponieważ cytując Marcina Mellera „Życie to nie komiks”, kiedy pojawiła się w jego życiu rodzina, zrezygnował z zagranicznych wojaży zagrażających życiu.

W rozmowie z autorem książki „Gaumardżos!” nie mogło również zabraknąć pytania o Gruzję i podróżowanie. Bohater wieczoru mówił o  swojej wielkiej potrzebie poznawania świata i ekscytacji, która pojawia się w momencie odwiedzania nowych miejsc. Jego „pęd” do poznawania nowego można by porównać do „zarażenia podróżą”, o którym w jednej ze swoich książek pisał Ryszard Kapuściński. Marcin Meller wspominał ostatnią podróż do Izraela ale najwięcej miejsca w swej opowieści poświęcił „drugiej ojczyźnie” Gruzji.

Bohater spotkania okazał się człowiekiem bardzo oczytanym, żyjącym literaturą i z literatury. Stąd wspomnienia pierwszych lektur – powieści Edmunda Niziurskiego, który odkrył przed nim światy literackie. Pojawiły się także ostatnio przeczytane teksty. Książki lekkie, łatwe i przyjemne jak kryminały Jo Nesbo i Marcina Wrońskiego ale też lektury wymagające jak choćby : „Ósme życie” Haratischwili czy „Ból”  Shalev.

Na zakończenie Marcin Meller wspominał o wywiadach marzeń. Z największą przyjemnością wśród swoich rozmówców widziałby: lidera grupy rockowej Bono oraz byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę.

Tomaszowianie mieli okazję zakupić książki i audiobooki autorstwa Marcina Mellera oraz zdobyć autograf gościa.

Spotkanie z Sylwią Chutnik w Tomaszowie Mazowieckim

W czwartkowy wieczór 29 października 2015 r. w siedzibie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży  Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się spotkanie z nietuzinkową personą. Mieliśmy zaszczyt gościć Panią Sylwię Chutnik - kulturoznawczynię, feministkę, działaczkę społeczną, pisarkę trzykrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej Nike oraz laureatkę Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008. Znana jest przede wszystkim dzięki powieściom „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, czy „Cwaniary”.

Na spotkaniu Autorka zdradziła jak na co dzień godzi role: mamy, pisarki, wykładowczyni uniwersyteckiej, felietonistki i społecznicy. Opowiedziała również o Warszawie – mieście, które jest Jej nieprzemijającą inspiracją oraz o  Powstaniu Warszawskim. Pani Chutnik mówiła o bezsensie dyskusji o zasadności wybuchu sierpniowego zrywu. Zauważyła, że Powstanie to nie klub piłkarski, aby być za, lub przeciw niemu. Trzeba jednak je uszanować jako męczeństwo Powstańców i ludności cywilnej, a także zagładę miasta.

Na spotkaniu Pisarka wyznała, że jest od trudnych spraw i od problemów. Dlatego w jej książkach próżno szukać białych dworków i happy endów. Są za to: alkoholizm, kalectwo, bezrobocie, starość, wykluczenie społeczne.

Czytelnicy mogli dowiedzieć się również jakie książki Sylwia Chutnik czytała w dzieciństwie, jakie czyta teraz, jaką rolę w jej życiu odgrywają książki, co ją łączy z branżą księgarską, w jaki sposób jej studenci odrabiają opuszczone zajęcia, czy często płacze, podzieliła się również refleksjami o feminizmie.

Spotkanie z Pisarką było niezwykle inspirujące. Podziw wzbudza niezwykle intensywny i aktywny tryb życia, który prowadzi. Sylwia Chutnik okazała się bardzo sympatyczną i otwartą osobą, posiadającą dystans do siebie. Bardzo miło było ją gościć w naszych bibliotecznych progach. Długo i ciepło będziemy wspominać tę wizytę.

Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią

9. maja 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim gościła dziennikarza i publicystę, laureata wielu nagród i wyróżnień, ale przede wszystkim autora kilkunastu książek i założyciela Fundacji Kasisi – Szymona Hołownię.

Mimo niewielkiego spóźnienia bohatera wieczoru, sala, na której odbywało się spotkanie, była wypełniona po brzegi.

Z uśmiechem na twarzy Szymon Hołownia rozpoczął swą opowieść  od relacji z licznych podróży do obu Ameryk, Azji oraz Afryki. Ta ostatnia stała się głównym wątkiem jego opowieści. Bardzo barwnie przedstawiał życie dzieci mieszkających w sierocińcu Kasisi w Zambii i codzienną walkę o przetrwanie opiekujących się nimi Sióstr Służebniczek Maryi Panny. 

Szymon Hołownia mówił wiele o fundacji Kasisi oraz towarzyszących jej projektach takich jak: Adoptuj z sercem, Spiżarnia dla Kasisi, Rozpieszczalnik oraz Garaż. Opowiadał także o swoim drugim dziecku – Fundacji „Fabryka Dobra”, której celem jest produkcja dobra w tych zakątkach świata, gdzie zło odbiera ludziom nadzieję, radość, zdrowie i życie. Bez niej niemożliwe byłoby funkcjonowanie hospicjum w Rwandzie, szpitala i ośrodka leczenia choroby głodowej w północnym Kongo.

Gość zachęcał wszystkich obecnych do włączenia się w „produkcję dobra” zgodnie z ewangelicznym przykazaniem miłości. To właśnie miłość bliźniego, wiara i relacja z Bogiem stały się głównymi tematami spotkania. W sposób niezwykle delikatny, czasem żartobliwy ale przede wszystkim prawdziwy Hołownia mówił o fundamentach swej wiary i wyborach moralnych. Otwartość, szczerość wypowiedzi, ogromna wiedza biblijna i filozoficzna dziennikarza a jednocześnie dystans do siebie i otaczającego świata, z pewnością zaskoczyły wielu tomaszowian i stały się pretekstem do dalszych rozmyślań.

Autor odpowiadał również na pytania obecnych na sali. Zebrani mogli zgłębić sekrety sukcesu bohatera spotkania – a jest nim częste przyjmowanie Eucharystii i jedzenie ciasta ; poznać  historię dwukrotnego wstąpienia do Zakonu Dominikanów a także porozmawiać o kryzysie Kościoła Katolickiego.

W  czasie spotkania wszyscy zainteresowani mieli możliwość zakupienia kilku tytułów: „Święci codziennego użytku”, „Jak robić dobrze”, „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni” oraz otrzymania pamiątkowej dedykacji.

Barbara Kosmowska w Tomaszowie Mazowieckim

            16.06 br. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim, gościł Panią Barbarę Kosmowską, autorkę książek dla dzieci i dorosłych oraz laureatkę wielu konkursów literackich, w tym m.in. ,,Uwierz w siłę wyobraźni” czy ,,Dziennik Polskiej Bridget Jones”. Spotkanie w tomaszowskiej bibliotece odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki.
           Uczestnikiem spotkania była młodzież  gimnazjalna z Tomaszowa Mazowieckiego. Pani Kosmowska dała się poznać młodym czytelnikom jako sympatyczna, ciepła, pełna osobistego uroku osoba, która odnosi się z wielkim szacunkiem do czytelnika zarówno młodego, jak i starszego. Z lekkością i humorem odpowiadała na zadawane pytania, które dotyczyły początków jej kariery,  twórczości i życia prywatnego. W sposób niezwykle wyczerpujący opowiadała o warsztacie pisarskim i trudnej problematyce, którą podejmuje w swoich utworach. Mówiła o braku akceptacji, niespełnionej miłości, anoreksji i uzależnieniach, z którymi borykają się bohaterowie jej książek. Wiele uwagi poświęciła książce ,,Niechciana”, w której opisała temat niechcianej ciąży nastolatki. We wspomnianej powieści autorka jednak nie ocenia bohaterki, lecz skupia się na poznaniu nastolatki Kasi i jej relacjach  z otoczeniem.  Kolejnymi powieściami, o których była mowa podczas spotkania były nagrodzone pozycje: ,,Buba” oraz ,,Pozłacana rybka”, które były kolejno książkami roku 2003 i 2007. Nie zabrakło pytań o pasje i zainteresowania autorki, jej ulubione książki z dzieciństwa i okresu dorastania.

           Na zakończenie spotkania Pani Kosmowska otrzymała kwiaty od słuchaczy z widowni, dokonywała wpisu do kroniki i składała autografy w książkach przez siebie napisanych.

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi