Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy MBP w T. Mazowieckim
- Utworzono: piątek, 12, maj 2017 11:41
- Agnieszka Wojciechowska
11. maja 2017 r. w ramach współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim miała przyjemność gościć Marcina Mellera - dziennikarza oraz autora książek: Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”,„Sprzedawca arbuzów".
W bardzo miłej atmosferze licznie przybyli na spotkanie tomaszowianie mieli okazję wysłuchać interesującej relacji gościa, który opowiadał nie tylko o pracy zawodowej ale również życiu prywatnym. Z opowieści Marcina Mellera wyłania się obraz niezwykle przyjaznego człowieka, wielbiciela podróży, życia i literatury.
Wieczór autorski rozpoczął się od pytań o początki pracy dziennikarskiej. Marcin Meller wspominał swój młodzieńczy wyjazd do Stanów Zjednoczonych i pieniądze zarobione na zmywaku. Opowiadał również o pierwszych szlifach dziennikarskich, które zdobywał w tygodniku „Polityka”. W jego relacji pojawiły się tak wielkie nazwiska jak: Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman, Krzysztof Miller.
Nie zabrakło wstrząsających historii z Sudanu, Rumunii, Afganistanu, Jugosławii, które stały się udziałem korespondenta wojennego. A ponieważ cytując Marcina Mellera „Życie to nie komiks”, kiedy pojawiła się w jego życiu rodzina, zrezygnował z zagranicznych wojaży zagrażających życiu.
W rozmowie z autorem książki „Gaumardżos!” nie mogło również zabraknąć pytania o Gruzję i podróżowanie. Bohater wieczoru mówił o swojej wielkiej potrzebie poznawania świata i ekscytacji, która pojawia się w momencie odwiedzania nowych miejsc. Jego „pęd” do poznawania nowego można by porównać do „zarażenia podróżą”, o którym w jednej ze swoich książek pisał Ryszard Kapuściński. Marcin Meller wspominał ostatnią podróż do Izraela ale najwięcej miejsca w swej opowieści poświęcił „drugiej ojczyźnie” Gruzji.
Bohater spotkania okazał się człowiekiem bardzo oczytanym, żyjącym literaturą i z literatury. Stąd wspomnienia pierwszych lektur – powieści Edmunda Niziurskiego, który odkrył przed nim światy literackie. Pojawiły się także ostatnio przeczytane teksty. Książki lekkie, łatwe i przyjemne jak kryminały Jo Nesbo i Marcina Wrońskiego ale też lektury wymagające jak choćby : „Ósme życie” Haratischwili czy „Ból” Shalev.
Na zakończenie Marcin Meller wspominał o wywiadach marzeń. Z największą przyjemnością wśród swoich rozmówców widziałby: lidera grupy rockowej Bono oraz byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę.
Tomaszowianie mieli okazję zakupić książki i audiobooki autorstwa Marcina Mellera oraz zdobyć autograf gościa.