Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem

11. maja 2017 r. w ramach współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim miała przyjemność gościć Marcina Mellera - dziennikarza oraz autora książek:  Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”,„Sprzedawca arbuzów".

W bardzo miłej atmosferze licznie przybyli na spotkanie tomaszowianie mieli okazję wysłuchać interesującej relacji gościa, który opowiadał nie tylko o pracy zawodowej ale również życiu prywatnym. Z opowieści Marcina Mellera wyłania się obraz niezwykle przyjaznego człowieka, wielbiciela podróży, życia i literatury.

Wieczór autorski rozpoczął się od pytań o początki pracy dziennikarskiej. Marcin Meller wspominał swój młodzieńczy wyjazd do Stanów Zjednoczonych i pieniądze zarobione na zmywaku. Opowiadał również o pierwszych szlifach dziennikarskich, które zdobywał w tygodniku „Polityka”. W jego relacji pojawiły się tak wielkie nazwiska jak: Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman, Krzysztof Miller.

Nie zabrakło wstrząsających historii z Sudanu, Rumunii, Afganistanu, Jugosławii, które stały się udziałem korespondenta wojennego. A ponieważ cytując Marcina Mellera „Życie to nie komiks”, kiedy pojawiła się w jego życiu rodzina, zrezygnował z zagranicznych wojaży zagrażających życiu.

W rozmowie z autorem książki „Gaumardżos!” nie mogło również zabraknąć pytania o Gruzję i podróżowanie. Bohater wieczoru mówił o  swojej wielkiej potrzebie poznawania świata i ekscytacji, która pojawia się w momencie odwiedzania nowych miejsc. Jego „pęd” do poznawania nowego można by porównać do „zarażenia podróżą”, o którym w jednej ze swoich książek pisał Ryszard Kapuściński. Marcin Meller wspominał ostatnią podróż do Izraela ale najwięcej miejsca w swej opowieści poświęcił „drugiej ojczyźnie” Gruzji.

Bohater spotkania okazał się człowiekiem bardzo oczytanym, żyjącym literaturą i z literatury. Stąd wspomnienia pierwszych lektur – powieści Edmunda Niziurskiego, który odkrył przed nim światy literackie. Pojawiły się także ostatnio przeczytane teksty. Książki lekkie, łatwe i przyjemne jak kryminały Jo Nesbo i Marcina Wrońskiego ale też lektury wymagające jak choćby : „Ósme życie” Haratischwili czy „Ból”  Shalev.

Na zakończenie Marcin Meller wspominał o wywiadach marzeń. Z największą przyjemnością wśród swoich rozmówców widziałby: lidera grupy rockowej Bono oraz byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę.

Tomaszowianie mieli okazję zakupić książki i audiobooki autorstwa Marcina Mellera oraz zdobyć autograf gościa.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi