Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Jacek Cygan w pabianickiej bibliotece

W pabianickiej bibliotece gościł Jacek Cygan, znany autor tekstów piosenek, wierszy i opowiadań. Jacek Cygan jest również librecistą i tłumaczem.

Autor opowiedział o swoim najnowszym zbiorze opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek”, w którym zawarł 26 opowieści pełnych barwnych postaci, zaskakujących point i pięknego języka. Pisarz przybliżył pabianiczanom początki swojej kariery i zdradził kilka sekretów z życia muzycznego show-biznesu. Oczywiście nie obyło się bez pytań od publiczności i składania licznych autografów.

W spotkaniu, które odbyło 10 października 2016 r. uczestniczyło 100 osób.

 

Sienkiewiczowski Hajduczek przyjechał do Pabianic

We wtorek 14 kwietnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach  była znana aktorka teatralna i filmowa, Magdalena Zawadzka. Podczas spotkania gwiazda promowała swoją książkę Taka jestem i już.

W trakcie rozmowy artystka zdradziła tajniki swojego warsztatu pisarskiego i perypetie związane z nauką obsługi komputera. Okazuje się, że teksty jej książek pierwotnie zapisywane są ręcznie, a później, po wielu skreśleniach i przeróbkach, przepisywane są na komputerze. Pani Magdalena przybliżyła też pabianiczanom kuluary świata filmowego oraz początki i motywacje swej pracy zawodowej. Pytana jednak o szczegóły powstawania scen filmu Pan Wołodyjowski, w których brała udział, nie wyjawiła wszystkich sekretów, otaczając swą pracę mgiełką tajemnicy. Artystka wspominała też swego męża, Gustawa Holoubka, o którym wiele pisze w swych książkach. Na koniec spotkania pani Magdalena złożyła autografy na zakupionych przez pabianiczan książkach i poświęciła chwilę na rozmowę z czytelnikami.

W spotkaniu, które odbyło się w ramach działającego w MBP Dyskusyjnego Klubu Książki współpracującego z Instytutem Książki uczestniczyło 105 osób.

 

 

Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem

 

W słoneczny wrześniowy wtorek (18.09.2012r.) Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach gościła znanego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora książek podróżniczych, z wykształcenia egiptologa, a z zamiłowania podróżnika – pana Jarosława Kreta. Spotkanie autorskie rozpoczęło się o godzinie 15.30, jednak już pół godziny wcześniej w Galerii Ex Libris MBP zaczęli gromadzić się chcący zająć najdogodniejsze miejsca czytelnicy. Licznie przybyli na prelekcję i ciekawi osoby słynnego prezentera pabianiczanie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o odległych Indiach i tajnikach pracy reportera.

Jarosław Kret przybliżył nam najpierw drogę swojej kariery i kilka faktów z życia prywatnego, następnie opowiedział przygody, które spotkały go w Indiach. Mieszkańcy Pabianic dowiedzieli się dlaczego Indusów nie razi niuporządkowana ulica obklejona kolorowymi plakatami oraz co łączy język polski z dialektami, którymi posługują się Indusi. Mogliśmy spróbować również indyjskich smakołyków i zobaczyć oryginalne, przywiezione stamtąd stroje. Azjatycka opowieść pana Jarosława Kreta, pełna odległych barw i zapachów, urzekła słuchaczy na tyle, że nikt nie zorientował się kiedy minął przeznaczony na spotkanie czas. Autor zdrzdził nam, że pisze właśnie kolejną książkę na temat Madagaskaru. Na koniec każda z przybyłych osób mogła liczyć na autograf i krótką wymianę zdań z przybyłym gościem.

 

Spoglądając na wschód - spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Dzięki działalności Instytutu Książki oraz Dyskusyjnych Klubów Książki gościliśmy w pabianickiej bibliotece prozaika, poetę, publicystę, wydawcę i podróżnika, jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich – Andrzeja Stasiuka.

Zebranym w Galerii Ex Libris MBP pabianiczanom autor opowiadał o swych podróżach, o miejscowości, w której obecnie mieszka i o tajnikach prowadzenia własnego wydawnictwa z żoną Moniką. Pisarz mówił też o najnowszej książce, nad którą pracuje. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy pełnej emocji opowieści o postrzeganiu przestrzeni i wschodniej Europy oraz burzliwej przeszłości pisarza. Pytany o lekko ironiczne podejście do swoich bohaterów, Andrzej Stasiuk odpowiedział, że lubi ich i szanuje.

W spotkaniu, które odbyło się 23.09.2013 r. wzięło udział 50 osób.

 

Andrzej Stasiuk jest autorem Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później i laureatem m.in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody im. Beaty Pawlak (2004), Nagrody im. Arkadego Fiedlera "Bursztynowy Motyl" (2007), Nagrody Literackiej NIKE (2005). Jego książki tłumaczone są na wiele języków. Jest też autorem licznych felietonów prasowych.
Źródło: http://czarne.com.pl/katalog/autorzy/andrzej-stasiuk

 

Spotkanie z P. Marią Czubaszek

Dnia 31 maja 2011 r. o godz. 19.00 w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Lorentowicza w Pabianicach odbyło się spotkanie z Panią Marią Czubaszek (spotkanie połączone Biblioteka dla Dorosłych i Filia nr 2). Jak mówi o sobie „autorką rozrywkową”, pisarką, dziennikarką, scenarzystką, satyrykiem, autorką tekstów piosenek. Panią Marię mogliśmy gościć dzięki Instytutowi Książki (w ramach, którego powstały Dyskusyjne Kluby Książki) oraz dzięki Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi – koordynatora DKK w województwie łódzkim.

Artykuły o spotkaniu z Panią Marią Czubaszek oraz zapowiedzi ukazały się w pabianickich gazetach (Moje Miasto nr 23, Nowe Życie Pabianic nr 23, Życie Pabianic nr 23), również na ich stronach internetowych:

Spotkanie z bardzo atrakcyjną, niesamowitą, młodą, bogatą, pełną zapału do życia i werwy Marią Czubaszek było niesamowite. Kolorowym ptakiem, który swoimi niesamowitymi monologami trafia prosto w serce, powodując nie tylko niekontrolowany śmiech ale i różne spojrzenia na siebie. Uzmysławiając co jest w życiu najważniejsze. Szacunek do bliźniego, niesamowita inteligencja i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Czego Pani Marii nie brakuje. Kobieta, z którą można od razu konie kraść. Dosłownie zalała nas swoim ciepłem i bezpośredniością godną damy. Dystans jaki ma do siebie i rzeczywistości powoduje, że człowiek patrzy na świat inaczej. Jej humor poraża myślą, „że ja też tak chcę". Niesamowity apetyt na życie wyrażający się w całej osobowości jest sumą niezapomnianych przeżyć co to nie umykają zbyt szybko. Co wydaje się zaledwie dodatkiem przy wspomnianym bogactwie filigranowej postaci z niekończącym dialogiem. Kobieta Ideał. Słuchając, człowiek odpływa w letargu relaksu płynąc z jej głosem, nie zdając sobie sprawy z upływającego czasu, który przy Pani Marii dosłownie mknie. Feria wielu opowiastek, dowcipów, anegdot tych z życia publicznego jak i z życia prywatnego spajały się w jedną całość elektryzując słuchaczy. Jakby czytała niekończącą się powieść. Burzliwym brawom nie było końca. Spotkanie oczywiście z korzyścią dla przybyłych przedłużało się. Choć jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, umknęło w ułamku sekundy, będącym zaledwie mrugnięciem. Jestem niesamowicie pozytywnie naenergetyzowany tym niecodziennym spotkaniem. Obcując z takimi białymi krukami naszego ginącego człowieczeństwa, łapie się to uskrzydlające natchnienie, myśląc co by tu w sobie zapamiętać na gorsze czasy. Wszyscy wychodzili z niewyuczonymi uśmiechami na twarzy. Do codzienności, do obciążonego życia, które w kontraście świata Pani Marii staje się błahe. Bo na cóż nam pieniądz, plastik - fantastik i w głowie siano, gdy bogactwo wewnętrzne nie znajduje ceny. Obecny komercjalizm, szpan i kultywowanie wszystkiemu co budzi poklask jest teraz „dżezi”, „trendy” „kól” szybko traci kolor. Jednak mając świadomość, że są jeszcze tacy ludzie jak Pani Czubaszek nadzieja wraca i z bagażem optymizmu Pani Marii wierzę, że wrócimy do korzeni. Przestaniemy się wstydzić prawdy i dobrego humoru, czego nam Polakom często brakuje. A piosenki kiedyś pisane z wielokrotnością podtekstów wrócą pod strzechy by wyprzeć te na kolanie pisane na wielką kasę nie dla Człowieka lecz masę. Z pozdrowieniami wszelkiej pomyślności, z wielką dozą pozytywnych emocji na wszelką pamięć Dziękuję za spotkanie tak niesamowitej osoby w imieniu wszystkich 200 słuchaczy...

 

 

Marcin Hanćka

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
 
 • 0
 • 1
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 91
 • 92

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi