"Dzieciaki świata"

Zuzu i Lien

12 września 2013 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na pierwszym powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, czytana i omawiana była książka

Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata”.

Autorki nikomu przedstawiać nie trzeba, znamy ją z ekranu i książek.

Jestem „zakładnikiem własnych marzeń” mówi o sobie Wojciechowska, pasja jest dla mnie czymś,

bez czego nie istnieję, bo ona mnie określa. Jest sposobem na życie i odskocznią od niego

jednocześnie. Z czego się bierze? Z serca. Z umysłu. Z potrzeby. Rodzi się w wyobraźni...”

czytamy na stronie internetowej autorki. „Dzieciaki świata” to owoc podróży po różnych

zakątkach świata i spotkanych tam ludziach. Bohaterami książki są dzieci: Zuzu mały pasterz

z plemienia Himba, Lien lotos z zatoli Ka Long, Matina żywa bogini z Nepalu, Mebratu wesoły pucybut z Etiopii i Mali dziewczynka, która chciała zostać żyrafą. Każde z tych dzieci opowiada

własną historię. Gdzie i jak mieszka, jakie ma obowiązki, co je i jak się ubiera.

Każdy rozdział kończy temat do rozmowy, klubowicze chętnie w niej uczestniczyli.

Książka bardzo się spodobała i omawianie jej sprawiło wszystkim ogromną frajdę.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o mieszkańcach Namibii i Wietnamu.

Podobały się piękne kolorowe zdjęcia, ukazujące małych bohaterów i miejsca w którym żyją.

Klubowiczom spodobał się pomysł na oszczędzanie wody i mycie się piaskiem. Cyt.”Ciekawe, czy u nas w Polsce też to by się przyjęło”. Uczestników spotkania zadziwiło, że w Afryce dzieci muszą pracować od najmłodszych lat zamiast uczyć się pisać i czytać. Dla klubowiczki Kasi, największą ciekawostką było budowanie domów z kupy zwierząt, gliny i liści.

W spotkaniu wzięło udział 10 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy

PSOUU Koło w Pabianicach wraz z terapeutką.

Omówiliśmy historię opowiedzianą przez Zuzu z Namibi i Lien z Wietnamu.

Na kolejnym klubowym spotkaniu 17 października powrócimy do książki Martyny

Wojciechowskiej, posłuchamy historii Matiny, Mebratu i Mali.

Ewa Pawlak