„Gwiazdkę z nieba” Przemysława Wechterowicza i Marcina Minora.

Na styczniowym spotkaniu DKK dla dzieci, sięgnęliśmy po „Gwiazdkę z nieba” Przemysława Wechterowicza i Marcina Minora. Nasi mali goście z ochotą poddali się magii tej urokliwej opowieści.
„Spójrzcie – wyszeptała Orzesznica i wszyscy podążyli wzrokiem za jej łapką. Na granatowoczarnej tafli jeziora coś nagle zaskrzyło i oto zobaczyli odbitą, jak w zwierciadle gwiazdę, która wywołując delikatne poruszenie lustra wody, rozpłomieniła się niczym drogocenny kamień. Z każdą chwilą pojawiały się kolejne, aż w końcu całe jezioro zalśniło jak w tajemnej i pięknej baśni”.
To przepiękna bajka Przemysława Wechterowicza, o potędze prawdziwej przyjaźni. O magii patrzenia w tę samą stronę, o pozbyciu się egocentryzmu i umiejętności przedłożenia szczęścia drugiej osoby nad nasze. To ważna opowieść o współpracy, o bezinteresownej pomocy i wytrwałości w dążeniu do wytyczonego celu. Bo prawdziwa przyjaźń jest skłonna do poświęceń, prawdziwy przyjaciel nie myśli egoistycznie, ma na uwadze dobro drugiej osoby. Wielką siłą książki są zachwycające ilustracje Marcina Minora — magiczne, baśniowe, o nieco przygaszonych kolorach, dzięki którym każde zwierzątko wygląda zjawiskowo.
A że akcja toczy się nocą, dominują ciemne barwy, które na niemal każdej stronie rozświetla… zagubiona gwiazdka. Stęskniona za domem, bardzo chciałaby powrócić na gwieździsty firmament, a sympatyczni zwierzęcy bohaterowie na czele z Orzesznicą, próbują jej w tym pomóc.
Czy się uda? Sami musicie przeczytać. Polecam...
Świetna lektura dla całej rodziny, zachęca do refleksji i rozmów w gronie najbliższych.