Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Gwiazdka Kubusia Puchatka”

Gwiazdka Kubusia Puchatka


Na zimowym niebie świeci gwiazdka, a my na grudniowym spotkaniu DKK dla dzieci, omawialiśmy „Gwiazdkę Kubusia Puchatka”.
„Na zimowym niebie świeci gwiazdka. Wystarczy ładnie ją poprosić: O gwiazdeczko, o lampeczko, co świecisz na niebie, z tym życzeniem osobiście przychodzę do Ciebie. ...a wtedy spełni ona każde życzenie. Kubuś Puchatek i przyjaciele proszą gwiazdkę o różne rzeczy, ale i tak okazuje się, że najlepszy w spełnianiu życzeń jest ktoś puchaty, kto ma największe serce na świecie”.
Czy już wiecie kto to? Przeczytajcie koniecznie tę pozycję. I życzę Wam spełnienia marzeń.

 

Tupcio Chrupcio. Ja chcę sam!

Książka Tupcio Chrupcio. Ja chcę sam! autorstwa Elizy Piotrowskiej, to kolejna wciągająca opowieść o ulubieńcu dzieci – Tupciu Chrupciu. Pozycja była omawiana na listopadowym spotkaniu DKK dla dzieci.

Tupcio Chrupcio tym razem stoi przed bardzo poważnym wyzwaniem — chce wszystko robić sam. Czy to mu się uda? Musicie sami to sprawdzić... Bestsellerowa seria dla przedszkolaków w dowcipny i pomysłowy sposób pomaga maluchom zdobywać kolejne umiejętności i radzić sobie z problemami.

Michael Engler, Joelle Tourlonias - Przyjaciele na zawsze.

Michael Engler, Joelle Tourlonias - Przyjaciele na zawsze.

Na październikowym spotkaniu DKK dla dzieci omawialiśmy książkę, pt.:
„Przyjaciele na zawsze”,
która jest kontynuacją pięknej historii o przyjaźni, „Jesteś moim przyjacielem”, gdzie pewnego ciepłego wiosennego poranka zajączek spotkał jeżyka. [...]"Jeszcze nigdy nie widział czegoś, aż tak kolczastego!"[...] Od tej pory zajączek i jeżyk stali się nierozłączni -postanowili, że zostaną przyjaciółmi.
W drugiej części przygód
- zajączka i jeżyka, „Przyjaciele na zawsze” bohaterowie są już nieco starsi. Nadal jednak spędzają ze sobą bardzo dużo czasu i widują się każdego poranka na łące. Zawsze i wszędzie można ich spotkać razem. Wszystkie zwierzęta w lesie i na łące marzą o tym, żeby też mieć prawdziwego przyjaciela. Takiego na zawsze! Ale pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wstawiona na próbę. Wspólna zabawa z nową koleżanką – wiewiórką, rani uczucia jeżyka. Jednak, gdy następnego dnia zajączek nie pojawia się na polanie, niepokój o przyjaciela staje się większy niż uczucie zazdrości... Gdzie jest zajączek? Czy nic mu się nie stało? Opowieść w prosty sposób, zrozumiały dla małych czytelników, porusza ważne i trudne tematy. Zaniepokojony jeżyk pokonuje w sobie uczucie zazdrości, smutku i złości i wyrusza na poszukiwanie przyjaciela. Czy uda mu się go odnaleźć?
Tylko prawdziwa przyjaźń odporna jest na wszystkie przeciwności losu. Historia ta, to doskonała opowieść o przyjaźni i uczuciach z nią związanych: radości, zazdrości, złości i smutku. Wzruszająca historia,
o tym że warto być wiernym przyjacielem.

Przeczytajcie sami, aby dowiedzieć się, jak zakończyła się ta przygoda.

Polecam

 

„Pierwszy dzień w przedszkolu”. Dusia i Psinek-Świnek.

Wrzesień, początek nowego roku szkolnego, nowe wyzwania i przeżycia...

„Dusia i Psinek – Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu” to historia o dziewczynce, Magdalenie Felicji, (dla przyjaciół - Dusi), która po raz pierwszy idzie do przedszkola. Dusia jest pełna obaw. Jej emocje odzwierciedlają dokładnie to, co czuje dziecko przed takim wydarzeniem.
Dziewczynka bardzo się boi i dla dodania jej otuchy, mama szyje córce, świnkę-przytulankę. Dusia z początku jest zdziwiona. Przecież mówiła mamie wyraźnie (no, może tylko trochę ziewaaaaając), że chce psiaka. Nie prosiaka! Lecz, gdy tylko Psinek-Świnek pojawia się na świecie, już wiadomo, że on i Dusia będą nierozłączni. Pierwszy dzień w przedszkolu, to wielkie przeżycie dla każdego dziecka. Nowe miejsce, nowi ludzie. Wszystko wydaje się obce i nieprzyjazne, najchętniej każdy wróciłby do swojego domu. Jak ten dzień będzie wyglądał, zależy od tego, jak rodzice przygotują malucha na to, co go czeka w nowym miejscu.
Dziewczynka jest jednak dzielna, ma przecież swojego przyjaciela, który świetnie sprawdza się w roli powiernika i wspiera Dusię w najmniej przyjemnych momentach.
Czy dziewczynce udaje się wytrwać w przedszkolu? Czy przedszkole, to fantastyczne miejsce pełne miłych dzieci, długich godzin wesołego dokazywania i beztroskiej zabawy?
Tego musicie dowiedzieć się sami...

„Florka. Zapiski ryjówki”

Na czerwcowym spotkaniu DKK dla dzieci omawialiśmy książkę, pt.: „Florka. Zapiski ryjówki”.


Znacie Florkę, prawda? To już piąta książka o przygodach tej sympatycznej ryjówki, która jest też bohaterką serialu animowanego „Pamiętnik Florki”. Jak każdy przedszkolak, Florka jest bardzo ciekawa świata i ma głowę pełną myśli o arcyważnych, trudnych sprawach. Dzisiaj, np. zastanawiała się, skąd wiadomo, że ona to ona…
Florka codziennie uczy się nowych rzeczy. Nie zawsze wszystko jej się udaje. Żałuje, że nie umie jeździć na rowerze, a rysowane kółka nie chcą być równiutkie i okrągłe. Za to pisać Florka potrafi świetnie! Notuje, więc interesujące wydarzenia z życia przedszkolaka. Ciekawe, czy zgodzicie się z nią, że: „razem jest o wiele fajniej niż samemu”; „świat można ratować po kawałeczku”; „dzielnym trzeba być czasem, ale słowa dotrzymywać zawsze”; „od wygrywania ważniejsza jest dobra zabawa”.
Florka zdradza też, co robi, gdy „ma strasznie wielki problem”. Może i wam przyda się jej rada? Nam się czasem przydaje.

 

„Mysz, która chciała być lwem” - Rachel Bright i Jim Field.

Mysz, która chciała być lwem” - Rachel Bright i Jim Field.
Poznajcie małą Mysz, która najbardziej na świecie chciałaby, żeby inni zwracali na nią uwagę. „Bycie MAŁYM nie jest łatwe... Mysz chciałaby zostać zauważona, lecz jej rozmiar okazuje się DUŻYM problemem. Dochodzi do wniosku, że jedynym stworzeniem, które może jej pomóc, jest wielki i groźny lew. Kiedy zbiera się na odwagę, by poprosić go o lekcje ryczenia, dowiaduje się, że siła wcale nie musi tkwić    w rozmiarze”.

„Mysz, która chciała być lwem”, to kolejny świetny tytuł, w dorobku uznanego ilustratora Jima Fielda. Książki z tak piękną oprawą graficzną, to picturebooki dla dzieci, w których pierwszoplanową rolę odgrywa strona plastyczna. Duży format sprawia, że świetnie się je przegląda, a dobrej jakości papier i piękne, kolorowe ilustracje, zachęcają do lektury.

Jeżeli jesteście ciekawi losów myszki i lwa, to koniecznie zajrzyjcie do tej pozycji. Z pewnością pomoże ona małemu czytelnikowi zrozumieć, że każdy ma swoje słabości. I... nie należy się ich wstydzić.

 

„Bajka o słońcu” Elizy Piotrowskiej - idealna propozycja czytelnicza

Bajka o słońcu”
„Ten, kto poznał świat co nieco wie, że gwiazdy w nocy świecą. W dzień zaś, gdy się robi jasno, to wydaje się, że gasną. Lecz istnieje gwiazda taka, z którą jest nieziemska draka! [...]”
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko poznało ciekawe fakty dotyczące słońca, a przy tym fajnie się bawiło, to „Bajka o słońcu” Elizy Piotrowskiej z pewnością będzie idealną propozycją czytelniczą. Z tego krótkiego, zabawnego wierszyka dzieci dowiedzą się, że... słońce to gwiazda, dzięki zieleni i słońcu mamy tlen, będąc na plaży należy smarować się kremem z filtrem, żeby słonko nas nie spiekło na czerwono, o jego wschodach i zachodach, o tęczy, o dobrej energii, o kosmosie... A to tylko część informacji o słońcu, zawartych w tej książce. Ekologia dla najmłodszych w najlepszym literackim wydaniu: zabawna, magiczna, pasjonująca...

Polecamy... gorąco!

„Paddington i Spacerek literek”

„Paddington i Spacerek literek”
Miś Paddington, słynny miś w czerwonym kapeluszu, pochodzący z odległego Peru, jest wdzięcznym obserwatorem angielskiej kultury. Dzięki swemu przyjacielowi – starszemu panu o nazwisku Gruber – poznaje nowy zwyczaj, jakim jest coroczny festyn w położonej nad kanałem Małej Wenecji, dzielnicy Londynu. Zaplanowano bogaty program, w którym i mały miś znalazł coś dla siebie: konkurs o nazwie „Spacerek literek”, polegający na tym, by znaleźć jak najwięcej wyrazów, zaczynających się na literę B.
Jest o co walczyć, gdyż nagrodą jest przejażdżka łodzią po kanale – o czym miś marzy, gdyż jeszcze nigdy takiej nie odbył. Paddington wraz ze swym opiekunem rusza więc na pieszą wycieczkę wzdłuż kanału. Nie ma problemu z odnalezieniem właściwych wyrazów, w końcu: „Niedźwiedzie są dobre w takich zadaniach”, jak sam mówi. Na potwierdzenie tych słów nie trzeba długo czekać, jednak… miś ma nieuczciwego konkurenta. Czy uda się go przechytrzyć? Tego nie zdradzę. Odsyłam do lektury.
Michael Bond był pisarzem uwielbianym przez młodych, ale również tych dorosłych czytelników, którego najbardziej znaną kreacją jest Miś Paddington – bohater prawie 30 książek, a także produkcji filmowych     i telewizyjnych. Michael Bond napisał łącznie ponad 150 książek, wśród których znajdują się takie tytuły jak „Paddington tu i teraz”, „Paddington daje sobie radę”, „Bajka o mysiej rodzinie” oraz „Monsieur Pamplemousse”.

 

„Kret sam na scenie” Ulfa Nilssona

„Kret sam na scenie”
Lęk przed publicznymi wystąpieniami dotyka wielu osób — zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Niektórym towarzyszy przez całe życie, a niektórym udaje się go przezwyciężyć.
Właśnie o takim lęku, o paraliżującej tremie, której chociaż raz w życiu doświadczyliśmy, opowiada książka „Kret sam na scenie” Ulfa Nilssona.
Pewien sześcioletni chłopiec ma wziąć udział w szkolnym przedstawieniu. W domu takie występy są dla niego codziennością — uwielbia wcielać się w różne role i rozbawiać młodszego brata, tym razem jednak występ nie będzie domowy — ma wystąpić na prawdziwej scenie.
Sparaliżowany strachem zwierza się nauczycielce, że nie czuje się na siłach, żeby uczestniczyć w tym przedstawieniu. Pani szanuje jego emocje i proponuje mu rolę kreta. Jego zadanie ma polegać na tym, żeby na koniec wyjść na scenę i wypowiadając jedno zdanie, pożegnać gości.
Niby niewiele, ale dla chłopca nawet to jest przerażające. Martwi się, że zapomni tekstu albo będzie mówił zbyt cicho, czym rozzłości publiczność.
Występ przebiega wzorowo.
Kret obserwuje wszystko ze swojej „norki”, czując narastający lęk przed swoim wystąpieniem.
W końcu nie wytrzymuje i ucieka do szatni, chowając się między płaszczami...
Jednak nie martwcie się, nie dojdzie do katastrofy.
Kret zdąży wrócić na scenę, dzięki pomocy pewnej bardzo bliskiej mu osoby.
Piękna opowieść o przezwyciężaniu własnych słabości i o tym, jak ogromnym wsparciem są nasi bliscy.

Książkę omawialiśmy w lutym, na spotkaniu DKK, z grupą przedszkolaków. Historia ciepła, dodająca otuchy. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja w dziecięcej biblioteczce, zwłaszcza przed wszelkimi publicznymi występami.

„Gwiazdkę z nieba” Przemysława Wechterowicza i Marcina Minora.

Na styczniowym spotkaniu DKK dla dzieci, sięgnęliśmy po „Gwiazdkę z nieba” Przemysława Wechterowicza i Marcina Minora. Nasi mali goście z ochotą poddali się magii tej urokliwej opowieści.
„Spójrzcie – wyszeptała Orzesznica i wszyscy podążyli wzrokiem za jej łapką. Na granatowoczarnej tafli jeziora coś nagle zaskrzyło i oto zobaczyli odbitą, jak w zwierciadle gwiazdę, która wywołując delikatne poruszenie lustra wody, rozpłomieniła się niczym drogocenny kamień. Z każdą chwilą pojawiały się kolejne, aż w końcu całe jezioro zalśniło jak w tajemnej i pięknej baśni”.
To przepiękna bajka Przemysława Wechterowicza, o potędze prawdziwej przyjaźni. O magii patrzenia w tę samą stronę, o pozbyciu się egocentryzmu i umiejętności przedłożenia szczęścia drugiej osoby nad nasze. To ważna opowieść o współpracy, o bezinteresownej pomocy i wytrwałości w dążeniu do wytyczonego celu. Bo prawdziwa przyjaźń jest skłonna do poświęceń, prawdziwy przyjaciel nie myśli egoistycznie, ma na uwadze dobro drugiej osoby. Wielką siłą książki są zachwycające ilustracje Marcina Minora — magiczne, baśniowe, o nieco przygaszonych kolorach, dzięki którym każde zwierzątko wygląda zjawiskowo.
A że akcja toczy się nocą, dominują ciemne barwy, które na niemal każdej stronie rozświetla… zagubiona gwiazdka. Stęskniona za domem, bardzo chciałaby powrócić na gwieździsty firmament, a sympatyczni zwierzęcy bohaterowie na czele z Orzesznicą, próbują jej w tym pomóc.
Czy się uda? Sami musicie przeczytać. Polecam...
Świetna lektura dla całej rodziny, zachęca do refleksji i rozmów w gronie najbliższych.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi