Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Jaś i fiu fiu” Davida Bedforda

„Jaś i fiu fiu” Davida Bedforda omawiany był na kwietniowym spotkaniu DKK dla dzieci.
Królik Jaś nie lubi hałasu. Ale pewnego dnia dziwne dźwięki budzą jego ciekawość. Co to za odgłosy?

„Co to może być?- zastanawiał się Jaś. Wszedł na pagórek, żeby się dowiedzieć.
PUF-PUF-PUF
Dźwięk stawał się coraz głośniejszy.”

Czy życie Jasia na zawsze się zmieni? Chcecie wiedzieć?...
Przeczytajcie tę krótką i sympatyczną historię.

Książka pięknie zilustrowana, zawiera propozycje zabaw i tematy rozmów z dziećmi, o sytuacjach w których mogą się znaleźć każdego dnia.

 

"Sznurkowa historia" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel

"Sznurkowa historia" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel została omówiona na spotkaniu DKK z grupą “Frenetek” z PM nr 15, którą gościliśmy w bibliotece 16 marca 2017 roku. Książka opowiada o losach niepotrzebnych, wydawać by się mogło, już nikomu rzeczy. W rzeczywistości jest to historia o tęsknocie, wierze, nadziei... O tym, że warto mieć marzenia. I, że jeśli wierzymy wystarczająco mocno - te marzenia na pewno się spełnią. 

Okazuje się, że sznurek, zwykły szary sznurek, może z powodzeniem być głównym bohaterem pięknej książki dla dzieci.
"Co można zrobić ze starym sznurkiem znalezionym przypadkiem na dnie szuflady? Można potraktować go jak śmieć i wyrzucić do kosza. Ale można też zwinąć w kłębek i dać kotu do zabawy. Albo upleść z niego bransoletkę. Lub zrobić skakankę. A może perukę czy zakładkę do książki?"
Cudowny jest opis sklepu papierniczego, do którego przychodzą pracownicy Bardzo Ważnego Urzędu. Sklepu, w którym wśród mazaków, kredek i zeszytów - tętni życie. Wzruszające są opowieści mieszkańców szuflady - niepotrzebnych już nikomu: spinek, filiżanek, muszli...
Dzięki wyobraźni dzieci dziurawa serwetka stała się balową suknią lalki, wyszczerbiony widelec - oryginalną bransoletką, filiżanka - donicą na kwiaty. A sznurek? Sznurek był uzdą, skakanką i wszystkim tym, na co pozwoliła dziecięca wyobraźnia...
Książka jest przepiękna. Napisana prostym językiem, opowiada małym czytelnikom, jak ważna jest wyobraźnia, że warto marzyć i nie wolno się zniechęcać.
Co więcej - Sznurek zrozumiał: "że życie to przygoda, na którą składa się wiele, wiele chwil - i tych dobrych i tych gorszych. I że wszystkie, nawet te najpiękniejsze muszą się kiedyś skończyć, żeby zrobić miejsce innym. Ale to wcale nie jest smutne bo istnieją dwa czarodziejskie słowa: WYOBRAŹNIA I NADZIEJA".

Bajkę uzupełniają piękne obrazki Agnieszki Żelewskiej. Pastelowe, łagodne, stanowią idealne dopełnienie historii.
Książka zachęciła małych czytelników do tworzenia ciekawych prac ze sznurka, a fantazja dzieci nie miała granic...

 

 

Kurczaczek i sekret dobrego snu

"Kurczaczek i sekret dobrego snu" autorstwa Malachy Doyle, to książka omówiona na spotkaniu DKK           z grupą “Frenetek” z PM nr 15, którą gościliśmy w bibliotece 16 lutego 2017 roku.  
Kurczaczek nie może zasnąć. Dlatego wyrusza w podróż za jasno świecącym księżycem. Po drodze poznaje wielu nowych przyjaciół. Czy pomogą mu zrozumieć, na czym polega sekret dobrego snu?

Książka o bardzo ładnej szacie graficznej, zabawna i wzruszająca. Opowiada między innymi o przyjaźni, wyrozumiałości, marzeniach, odwadze, ciekawości, pokonywaniu lęków i zaradności życiowej.
Prosta narracja i miłe dla oka ilustracje wspaniale nadają się do wspólnego czytania, a umieszczone na końcu książki propozycje zabaw zachęcają do odgrywania scenek i rozmów z dziećmi o radzeniu sobie       w różnych sytuacjach, w których mogą się znaleźć każdego dnia.

Gorąco polecamy!

 

„Basia i Dziadkowie” z okazji Dnia Babci i Dziadka

Nowy rok - 2017 rozpoczęliśmy kolejnym spotkaniem z książkami z serii "Basia", autorstwa Zofii Staneckiej.
„Basia i Dziadkowie”, to nie bajka - to historia z życia wzięta. Taka, która może przydarzyć się każdemu       z nas. Przez to staje się ona bliższa dzieciom, które słuchając o tym, co spotkało Basię, widzą, że przeżywa to samo co one.
Wszystko zaczyna się od tego, że nasza mała bohaterka się rozchorowała. Jest z tego powodu bardzo smutna i rozżalona. Miała pojechać do swoich dziadków ze strony taty. Teraz, kiedy dopadła ją choroba, musi leżeć w łóżku i brać lekarstwa. Nie wie jednak, że już niedługo spotka ją prawdziwa niespodzianka! Oto bowiem przyjeżdżają do niej dziadkowie, za którymi tak tęskniła. Basia narzeka, że bardzo się nudzi leżąc w łóżku. Dziadek słysząc to, stwierdza że tylko nudni ludzie nudzą się sami ze sobą. Postanawia udowodnić swojej wnuczce, że bawić można się w każdych okolicznościach, nawet w takich, kiedy wydaje się nam to niemożliwe. Czy uda mu się przekonać o tym Basię? I co jeszcze wydarzy się podczas pobytu dziadków u wnuczki?

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci, po wysłuchaniu historii z książki Zofii Staneckiej, wykonały piękne, kolorowe portrety w prezencie dla swoich – babć i dziadków.

Zapraszamy do lektury...
"Najpiękniejsze opowieści pod choinkę"

Święta Bożego Narodzenia, to niezwykły czas. Jest bowiem coś magicznego w przygotowywaniu wigilijnych potraw, wieszaniu na choince własnoręcznie zrobionych ozdób, czekaniu na pierwszą gwiazdkę                  i wymarzone prezenty.
W tym dniu zdarzają się też rzeczy nadzwyczajne. Jakie?                
A no właśnie takie jak, na kartach zbioru opowiadań Ewy Stadtmüller "Najpiękniejsze opowieści pod choinkę". Zabłąkana papużka stanie się najpiękniejszym prezentem dla samotnej kobiety, piesek znajdzie nowy dom, a małe dziewczynki będą cieszyć się snem w nowych, cieplutkich łóżeczkach, pod pościelą        w złote gwiazdki.

Książeczka zawiera sześć krótkich opowiadań, wszystkie są niezwykle wzruszające i ciepłe, tchnie z nich rodzinną atmosferą i miłością. Pozytywne wartości, jakimi przesiąknięte są wszystkie historie sprawiają, że warto zaprezentować je zarówno maluszkom, jak i nieco starszym dzieciom. Empatia, współczucie, rodzinne więzi i wspomnienia, a także dobro w czystej postaci - właśnie tego dostarczają opowiadania Ewy Stadtmüller, pięknie zilustrowane przez Kazimierza Wasilewskiego.

"Jak złapać spadającą gwiazdę"- to kolejna książka z serii "Poczytajmy razem" omawiana w Filii nr 4 w Pabianicach

"Jak złapać spadającą gwiazdę"- to kolejna  książka z serii "Poczytajmy razem" omawiana na spotkaniu DKK z grupą “Frenetek” z PM nr 15, którą gościliśmy w bibliotece 17 listopada 2016 roku.
Niedźwiadek czeka na ostatnią spadającą gwiazdę, (która tak naprawdę jest... liściem) ponieważ chce wypowiedzieć życzenie. Czy zdoła ją złapać? Czy jego życzenie się spełni?

Książki z serii "Poczytajmy razem" są pięknie ilustrowane, zabawne i wzruszające. Opowiadają między innymi o przyjaźni, wyrozumiałości, marzeniach, odwadze, ciekawości, pokonywaniu lęków i zaradności życiowej.
Kolorowe ilustracje i prosta narracja wspaniale nadają się do wspólnego czytania, a umieszczone na końcu każdej książki propozycje zabaw zachęcają do odgrywania scenek i rozmów z dziećmi o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, w których mogą się znaleźć każdego dnia.

Gorąco polecamy!

"Krowa Matylda jest chora" Alexandera Steffensmeiera

"Krowa Matylda jest chora" Alexandera Steffensmeiera, to książka omawiana na DKK dla dzieci, 20 października 2016 roku. Dwudziestotrzyosobowa grupa “Frenetek” z PM nr 15 z zaciekawieniem wysłuchała tego przesympatycznego, ciepłego opowiadania.
Pewnego ranka Matylda budzi się chora. Ledwo trzyma się na nogach, nie ma apetytu i najchętniej zagrzebałaby się w sianie. Jej właścicielka już wie, co się święci - Matylda się przeziębiła! Gospodyni zabiera się, więc za domowe leczenie przemiłej krowy, zaleca: odpoczynek, płukanie gardła, zakłada jej ciepły szalik na szyję i robi zimne okłady na nogi. Niestety nic nie pomaga, więc trzeba wezwać weterynarza. Na szczęście to nic poważnego i po kilku dniach Matylda znów jest zdrowa. Kiedy Matylda poczuje się lepiej, dojdzie do wniosku, że bycie chorym ma też swoje dobre strony... Jakie? Tego dowiecie sie z książki.
Zachęcam do przeczytania omawianej pozycji.

"Tappi i wspaniała przyjaźń"

Tappi i wspaniała przyjaźń

Dwudziestoosobowa grupa “Gwiazdeczek” z PM nr 15, dnia 15 września 2016 roku, z zaciekawieniem wysłuchała przesympatycznych opowiadań o Tappim.

„Tappi i wspaniała przyjaźń” to magiczne i urocze historie Marcina Mortki, zilustrowane przez Martę Kurczewską, które zachwycą czytelników w każdym wieku, idealne do czytania w domu i w przedszkolu. Opowiadania poruszają tematy bliskie najmłodszym. Bohaterowie przeżywają podobne troski, co dzieci, dzięki czemu mały czytelnik może zmierzyć się z własnymi lękami i kłopotami. Seria zawiera klasyczne baśniowe elementy. Są dobrzy i źli bohaterowie, dobro jest nagradzane, zło – karane, silniejsi i odważniejsi pomagają słabszym, przyjaźń i lojalność wygrywa z podłością. W czarodziejskim Szepczącym Lesie mieszka sympatyczny Wiking Tappi. Ma wielu przyjaciół, równie magicznych, jak on - jest renifer Chichotek i kruk Paplak, myśliwy Haste i kowal Sigurd. Są też Elfy i pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad i Dąb Starodziej.

Miłe, ciche i mądre opowieści – dla czytelników małych i dużych. Czego chcieć więcej...

Zapraszam do lektury.

 

 

Robot Robert

Zofia Stanecka zyskała popularność i sympatię wśród czytelników przede wszystkim serią książek o Basi, jednak znana jest także dzięki opowieściom z serii „Czytam sobie”, wydawnictwa Egmont.

"Robot Robert", autorstwa Zofii Staneckiej, ze świetnymi obrazkami Emilii Dziubak, łączy przyjemne z pożytecznym - ciekawą bajkę z nauką czytania dla dziecka.

Dyrektor Polikarp produkował różne rodzaje robotów, jednak jego ulubionym był Robert – robot od brudnej roboty, który był odpowiedzialny za sprzątanie wszystkich pomieszczeń, tam gdzie tylko pojawił się brud i bałagan. Pewnego razu: „metalowe serce robota zastukało mocno: stuk-puk” i Robert postanowił wziąć urlop. Napisał list do dyrektora: „Jestem na urlopie. Wracam tylko do wymytej fabryki”. Wszystkie roboty, które były w fabryce również podążyły jego śladem. Podczas nieobecności Roberta pan Polikarp sprzątał wszystko sam. A co porabiał wtedy Robert? Odpoczywał nad Oceanem, ale tęsknił za domem.
Po tym wszystkim... „Robert na widok dyrektora zrozumiał jedno. Urlop jest super. Ale i robota ma sens. Nawet brudna”.

„Robot Robert” to ciekawa pozycja, raczej dla młodszych dzieci, w wieku od 5-7 lat, tych starszych może nie zachwycić w takim stopniu, jak młodsze roczniki. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas jest dzieckiem i ma prawo do zapoznawania się z takimi książkami. Nie zapomnijmy także, jak ważna jest równowaga między pracą i odpoczynkiem.

Autorka starała się nam przekazać pewne uniwersalne wartości i z pewnością zdajemy sobie z tego sprawę, choć nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego, że potrzebne jest rozdzielenie obowiązków i każdemu z nas należy się odpoczynek i urlop. Należałoby brać na siebie tylko tyle obowiązków, ile jesteśmy w stanie udźwignąć, jednak nie zawsze jest to możliwe.

 

„Robot Robert” omawiany był 07.06.2016 roku, na ostatnim przed wakacjami spotkaniu DKK dla dzieci. Dzieci wykonały wspaniałego robota i zgadnijcie jak go nazwały...?

"Basia i urodziny w muzeum" - idealna pozycja dla przedszkolaków.

Książka "Basia i urodziny w muzeum", to książeczka dla dzieci, autorstwa Zofii Staneckiej, która powstała we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, po to by promować muzeum oraz zajęcia w nim organizowane. Na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie, znajdziecie szereg propozycji dla dzieci i rodziców, a wśród nich opisane w książeczce zajęcia urodzinowe "Magiczny świat księżniczek i rycerzy".

Basia i jej starszy brat Janek dostali zaproszenie do Anielki na urodziny, które odbędą się w Muzeum Narodowym. Dzieci miały przebrać się za królewny i rycerzy. Niestety Basi pomysł ten wydał się nudny i pewnie zrezygnowałaby z udziału w urodzinach, gdyby nie mama. W Muzeum Narodowym dzieci bawiły się bardzo dobrze. W ramach zorganizowanych zajęć muzealna animatorka uczy robić nakrycie głowy dla rycerza i dla księżniczki, wyjaśnia takie pojęcia jak: henniny czy chaperon. Obala również wiele powszechnie utwierdzonych wśród dzieci mitów o rycerzach, iż cały czas chodzili oni w hełmach i zbrojach. Dzieci dowiadują się wielu ciekawych rzeczy o życiu księżniczek na dworze, oglądają i omawiają różne obrazy, a przy tym oczywiście fantastycznie się bawią.

Może i zabawa dla sześciolatki nie do końca jest żywiołowa, gdy konieczne jest przestrzeganie manier księżniczki (lub tak zwanych „manierek”), ale na pewno takie urodziny długo pozostają w pamięci.

"Basia i urodziny w muzeum" to idealna pozycja dla przedszkolaków. Wesoła i zwariowana dziewczynka na pewno przypadnie do gustu najmłodszym. Duża czcionka oraz kolorowe i bardzo ładne ilustracje, wykonane przez Mariannę Oklejak, bez wątpienia sprawiają, że książka jest jeszcze ciekawsza.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi