Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

11 lutego 2020 - Lena: Dlaczego oni się z niego śmieją?

11 lutego omówiliśmy kolejną książeczkę z serii o Lenie autorstwa Sylvii Serreli, tym razem pod tytułem "Dlaczego oni się z niego śmieją?". W grupie Leny pojawia się nowy chłopiec i wychowawczyni prosi inne dzieci by zaprosiły go do zabawy. Niestety, dzieci zapominają o nowym koledze i zostawiają go samego, przez co staje się on łatwym celem dla klasowego łobuza, który zaczyna mu dokuczać i wyśmiewać się z niego. Lena nie może tego tak zostawić! Czasami trzeba kogoś lepiej poznać, by go polubić, może się okazać, że np. świetnie gra w piłkę lub robi inne fajne rzeczy. Pamiętajmy, że los bywa przewrotny i wyśmiewający może kiedyś kończyć jako wyśmiewany. Przedszkolaki dowiedziały się, że od nieodpowiedniego zachowania jednej osoby gorsza może być obojętność całej reszty i każdemu trzeba dać szansę.

To była nasza mała lekcja empatii, a w ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy śliczną kwiatową wyklejankę.

17 stycznia 2020 - Lena: Dlaczego muszę przepraszać?

W nowym roku dzieci poznały nową serię książeczek omawianych podczas spotkań DKK, których bohaterką jest Lena, dziewczynka, która za każdym razem musi zmierzyć się z różnymi problemami, które tylko na pozór wydają się nam dziecinne, tak naprawdę mierzymy się z nimi przez całe życie! Funkcjonowanie w grupie ma swoje zasady i mała Lena musi się ich nauczyć, żeby lepiej dogadać się z innymi dziećmi i dorosłymi, a w konsekwencji być szczęśliwsza. Pewnego dnia Lena zachowuje się niegrzecznie w stosunku do swojego kolegi, przez co jest mu bardzo przykro. Rozwiązaniem jest przyznanie się do błędu i wyciągnięcie ręki na zgodę. Jednak jest pewien problem, Lena nie lubi przepraszać. Razem z Leną odkryliśmy magiczną moc przeprosin, nawet jeśli początkowo nie możemy się na to zdobyć, to ostatecznie wszystkim jest wtedy lżej, to naprawdę działa! :-D

W jaki sposób możemy przeprosić? Na pewno musi być to dobre słowo, ale przepraszana osoba na pewno ucieszy się z jakiegoś upominku, np. z ozdobnej kartki z serduszkiem, którą wykonaliśmy na naszych zajęciach.

17 grudnia 2019 - Muminek i pierwszy śnieg

Podczas grudniowego spotkania DKK dla dzieci po raz kolejny wybraliśmy się do Doliny Muminków, bibliotekarz przeczytał dzieciom historyjkę pt. "Muminek i pierwszy śnieg". Kiedy nadchodzi zima, muminki zapadają w sen, a Włóczykij, który jest przyjacielem Muminka zawsze wyrusza wtedy w podróż. Muminek wyczuwa zbliżającą się zimę i jest smutny, bo wie, że będzie musiał pożegnać się z Włóczykijem, nie będzie z nim rozmawiał i puszczał łódeczek na wodzie, na dodatek, kiedy przychodzi czas rozłąki, Włóczykij po prostu każe mu się nie martwić i obiecuje, że wróci. Czy Włóczykijowi nie zależy na Muminku? Wszyscy uspokajają go, że na pewno tak nie jest, a zresztą... i tak prześpi całą zimę! Na szczęście Włóczykij zostawił dla Muminka list. Dzieci dowiedziały się na przykładzie tej opowiastki, że wszyscy jesteśmy inni i inaczej okazujemy sobie uczucia, Włóczykijowi łatwiej było wyjaśnić wszystko Muminkowi na piśmie.

Mieszkańcy Doliny Muminków przed zapadnięciem w sen, ulepili bałwana z pierwszego śniegu, który spadł. Przedszkolaki wykonały swoje własne bałwanki wykorzystując papier, waciki i bibułę.

18 listopada 2019 - Żółwik z oceanu

Podczas listopadowego spotkania, dzieciaki z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Pabianicach poznawały podwodny świat z duszkiem Tuli Tuli, który opowiada młodym czytelnikom o tym, gdzie żyją zwierzęta. Bibliotekarz przeczytał dzieciom opowieść z serii "Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka" pt. "Żółwik z oceanu" autorstwa Zofii Staneckiej. Poznaliśmy życie żółwia morskiego od wyklucia się z jajka na plaży, z której musi przebyć pełną niebezpieczeństw podróż do morza. Niestety, nawet dorosły żółw nie ma lekko, nawet jeśli nie zagrażają mu już niektóre drapieżniki, to w morzach pływa mnóstwo śmieci, które nasz żółwik może pomylić z jedzeniem, co może bardzo źle się dla niego skończyć :-( .

Podczas zajęć plastycznych dzieci dowiedziały się, że plastikowe butelki nie muszą od razu lądować na śmietniku, można je kreatywnie wykorzystać i zrobić z nich na przykład skorupę kartonowego żółwika! :-)

29 października 2019 - Muminek i nowy przyjaciel

Ponieważ opowiadanie o małych fińskich trollach bardzo przypadło dzieciom do gustu, postanowiliśmy powrócić do Doliny Muminków przy okazji październikowego spotkania DKK dla dzieci. Przedszkolaki wysłuchały ciekawej i pouczającej historyjki! Muminek i Ryjek znajdują list w butelce z pytaniem "Jest tam kto?" i podpisany przez "Przyjaciela", czym prędzej wyruszają w morze na poszukiwania. Tymczasem Panna Migotka jest bardzo zaniepokojona, martwi się, że kiedy muminek znajdzie nowego przyjaciela, to całkiem o niej zapomni. Okazuje się jednak, że poznawanie nowych przyjaciół nie musi oznaczać zapominania o starych, a nowi przyjaciele naszych przyjaciół mogą zaprzyjaźnić się także z nami.

Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały pływające na wodze łódeczki, na wzór łódki "Nowi przyjaciele", którą Muminek, Ryjek i odnaleziona na wyspie Too-Tiki wrócili do domu.

17 września 2019 - Muminek i mały duch

17 września Filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odwiedziły dzieciaki z Przedszkola Miejskiego nr 15, omawialiśmy książeczkę "Muminek i mały duch" napisaną na podstawie uwielbianych przez dzieci i dorosłych opowieści Tove Jansson.

Muminek boi się ducha, który może jest mały, ale tak straszny, że nie da się przez niego spać i normalnie funkcjonować... A może wcale nie! Może strach ma tylko wielkie oczy, a duszek jest zupełnie nieszkodliwy. Przyjaciółka Muminka - Panna Migotka postanawia udowodnić Muminkowi, że strach istnieje przede wszystkim w jego głowie. Książka jest pełna kolorowych ilustracji nawiązujących wizualnie do znanej kreskówki. Finałem spotkania, jak zwykle, były zajęcia plastyczne, nietrudno się domyślić, że tym razem wykonaliśmy małe duszki z kartonu i bibuły!

18 czerwca 2019 - Kto przytuli Misia Tulisia

Miś Tuliś jest lubianym przez dzieci bohaterem serii książeczek Davida Mellinga, "Kto przytuli Misia Tulisia" opowiada o tym, co Miś lubi robić najbardziej... o przytulaniu! :-) Miś Tuliś szuka towarzysza do przytulania wśród innych zwierzątek, niestety, nie każdy ma na to ochotę, więc Misiowi jest trochę smutno. Jak skończyła się ta historia? Żeby się dowiedzieć, trzeba przeczytać książeczkę! Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest przytulanie i kontakt z drugą osobą w naszym życiu, ale też, że musimy szanować nawzajem swoje granice. Na szczęście znalezienie odpowiedniej osoby, która się do nas przytuli, nie jest aż takie trudne, czasami taka osoba jest bliżej, niż nam się wydaje! :-D

Na koniec zajęć, dzieci dostały wycięte sylwetki Misia Tulisia, który bardzo chce kogoś lub coś przytulić, co lub kto to będzie? To już zadanie dla dziecięcej wyobraźni, dozwolone było rysowanie, wyklejanie i inne pomysły, których było całe mnóstwo.

16 maja 2019 - Żyrafy nie umieją tańczyć

16 maja 2019 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Pabianicach odwiedziły Filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby posłuchać o perypetiach pewnej sympatycznej żyrafy o imieniu Gerard. W książce „Żyrafy nie umieją tańczyć” autorzy Giles Andreae i Guy Parker-Rees przedstawiają nam konkurs „taniec dżungli”, w którym biorą udział różne zwierzęta, Gerard również chce wziąć w nim udział, ale długie i koślawe nogi sprawiają, że taniec nie jest jego mocną stroną. Nieszczęśliwej żyrafie nie wychodzi żaden ze znanych tańców, więc inne zwierzęta ciągle go krytykują. Na szczęście Gerard spotyka na swojej drodze przyjacielskiego świerszcza, który przekonuje go, że tańczyć umie każdy, jeśli tylko znajdzie do tego odpowiednią dla siebie muzykę...

 

Książeczka uczy dzieci, że każdy ma jakiś talent, trzeba tylko go w sobie odkryć i warto wierzyć siebie. Bibliotekarz zaprezentował dzieciom różne rodzaje muzyki odpowiednie do konkretnego tańca, usłyszeliśmy więc m.in. tango, walca, cha-chę i... cykanie świerszczy! Wykonaliśmy też własną zakładkę do książki w kształcie żyrafy.

 

"Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy"

Znacie już Franka? My poznaliśmy go na styczniowym spotkaniu DKK dla dzieci i jesteśmy nim wszyscy zauroczeni :-) Franek to bardzo sympatyczny króliczek. Chodzi do przedszkola i uwielbia bawić się z innymi dziećmi ze swojej grupy. Jest życzliwy dla innych. Niestety czasami zachowuje się niegrzecznie. Na szczęście zawsze stara się poprawić i przeprosić za swoje postępowanie. "Królik Franek" to cała seria książeczek, w każdej przedstawiona jest inna sytuacja. Opowiadanie, które czytaliśmy pt. "Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy" porusza problem przegrywania. Franek jest mistrzem gry w memory, czym lubi się chwalić. To jest jego ulubiona zabawa w przedszkolu. Pewnego dnia dostaje ją od rodziców w nagrodę za właściwie zachowanie. Jest przekonany, że skoro w przedszkolu jest najlepszy w tę grę, to w domu również pokona wszystkich. Okazuje się jednak, że nie zawsze można wygrywać. Franek nie potrafi tego zrozumieć. Kto i jak mu to wytłumaczy musicie dowiedzieć się już sami :-) Te książeczki to świetny punkt do rozmowy z naszym przedszkolakiem. Każda z nich porusza bliskie naszemu dziecku zagadnienia i problemy. Do tego jest fajnie napisana i ma bajeczne ilustracje :-)

Dodatkowym atutem tej książeczki jest pokazanie, jaką przyjemnością jest spędzanie wolnego czasu z rodziną - nie przed telewizorem i ze smartfonami w dłoniach, ale podczas wspólnego grania w planszówki. To naprawdę buduje i wzmacnia więzi rodzinne, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że niejedna rodzina dzięki tej lekturze zapoczątkuje weekendowe czy wieczorne maratony gier.

 

 


„Gwiazdka Kubusia Puchatka”

Gwiazdka Kubusia Puchatka


Na zimowym niebie świeci gwiazdka, a my na grudniowym spotkaniu DKK dla dzieci, omawialiśmy „Gwiazdkę Kubusia Puchatka”.
„Na zimowym niebie świeci gwiazdka. Wystarczy ładnie ją poprosić: O gwiazdeczko, o lampeczko, co świecisz na niebie, z tym życzeniem osobiście przychodzę do Ciebie. ...a wtedy spełni ona każde życzenie. Kubuś Puchatek i przyjaciele proszą gwiazdkę o różne rzeczy, ale i tak okazuje się, że najlepszy w spełnianiu życzeń jest ktoś puchaty, kto ma największe serce na świecie”.
Czy już wiecie kto to? Przeczytajcie koniecznie tę pozycję. I życzę Wam spełnienia marzeń.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi