"W Jeżynowym Grodzie" Jill Barklem

"W Jeżynowym Grodzie" - książka którą napisała i świetnie zilustrowała autorka, Jill Barklem, omówiona została na listopadowym DKK dla dzieci.

„Zaczynało się właśnie lato. Na dworze drzewa pokryły się już liśćmi, a strumień błyszczał w słońcu…”
Mieszkańcy Jeżynowego Grodu po raz pierwszy zdobyli sympatię małych i dużych czytelników, ponad trzydzieści lat temu. Jill Barklem stworzyła ciepły i bezpieczny świat myszek, w najdrobniejszych szczegółach oddając przy tym bogactwo przyrody.
Nareszcie i polscy czytelnicy mogą cieszyć się wszystkimi opowiadaniami i oryginalnymi ilustracjami autorki.
Na podstawie opowiadań powstał serial animowany, znany w Polsce pod tytułami - „W Jeżynowym Grodzie” i „Mysia Dolina”.
Jill Barklem stworzyła cykl historyjek dla dzieci między innymi: opowieść wiosenną, letnią, jesienną, zimową, o uroczych myszkach z Jeżynowego Grodu, które zabrały nas w magiczną podróż. Myszki są rezolutne, opiekuńcze, pełne dobra i miłości, żyją w cudownej harmonii, w idealnym mysim świecie, w sielskiej krainie, zbierając owoce, bawiąc się i pracując dla dobra społeczności. Niewielkie troski i problemy szybko są wspólnie rozwiązywane, a każda okazja do świętowania i zabawy jest z radością wykorzystywana. Całości dopełniają równie ciepłe i urocze ilustracje autorki, tak piękne, że aż ma się ochotę zanurzyć w tym magicznym mysim świecie, wędrować z myszkami wśród wysokich traw, zbierać jeżyny i i snuć opowieści o niesamowitych przygodach. Opowieści miękkie, jak mech, ciepłe, jak złocisty zachód słońca, pachnące pierwiosnkami i dojrzałymi jeżynami, rozbrzmiewające szelestem traw, tupotem mysich łapek i radosnymi piskami.
Książka godna polecenia, zarówno małym, jak i dużym czytelnikom. Możemy się z niej uczyć szacunku i miłości do natury oraz do siebie nawzajem, czerpania radości z życia, nawet z najdrobniejszych, najprostszych i najzwyklejszych spraw.
Ten zaczarowany świat chciałoby się zachować, chociaż we wspomnieniach. Powróćmy, wiec tam choćby na chwilę... Serdecznie polecam