"Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach"

"Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach" Renaty Piątkowskiej, to kolejna książka omówiona na spotkaniu DKK, z grupą “Gwiazdeczek” z PM nr 15, którą gościliśmy w bibliotece 9 października 2017 roku.
Kota nie oszukasz, jak poczuje dobrego człowieka, to przyjdzie. Będzie przyjazny, cierpliwy, aż ukoi płacz dziecka. Kot wie, że trzeba zawiadomić domowników o ulatniającym się gazie. Uratuje siebie i swoje dzieci z tonącego statku w sposób, na który człowiek by nie wpadł.
To nie bajki, to prawdziwe historie, opisane przez Renatę Piątkowską. Zaskakujące, tajemnicze, jak koty po prostu.
Przesympatyczne historie o kotach, kotkach, kociskach i ich właścicielach oczywiście. Dla urozmaicenia każda historia, a jest ich 10, rozpoczyna się złotą myślą o kotach, jedna z nich, autorstwa Daniela Deofoe, brzmi: "Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności" i myślę, że jest bardzo prawdziwa.
Pierwsza historia opowiada o kotce, która pływała na okręcie wojennym, trudniła się tam łapaniem mysz i dawaniem radości strudzonym marynarzom. Pewnego razu, kiedy okręt został ostrzelany przeżyła naprawdę trudne chwile, zwłaszcza, że miała małe kociątka, które wymagały jej troski i pomocy... Ale i z tym sobie poradziła.
Druga opowieść dotyczy pewnego bardzo nietypowego hotelu i jego kociego personelu.
Trzecia historia pokazuje, że kot jest dobry na wszystko, nawet na obłaskawienie naburmuszonego chłopca.
Czwarte opowiadanie mrozi krew w żyłach, bo kot ratuje swoich opiekunów od katastrofy. Bardzo wzruszająca historia o kociej mądrości i miłości.
Piątą jest opowieść o kocie, który był policjantem-ochotnikiem.
W szóstej z kolei autorka opisuje niezwykłą przyjaźń między kotem, a niewidomym psem.
Siódme opowiadanie jest zabawne i ciekawe, bo dowiadujemy się w nim, że w pewnym mieście na Alasce burmistrzem jest kot, który z wielkim powodzeniem piastuje swój urząd od szesnastu lat.
Ósmą jest opowieść o kotce, przyjaciółce i opiekunce trójki rodzeństwa.
Dziewiąta historia opowiada o bardzo przebiegłej kotce.
Dziesiąta, to opowieść o wielce dostojnym kocie, który miał ostateczny głos w doborze chłopaków swojej opiekunki.
Książka zdecydowanie dla miłośników kotów. Przezabawne historyjki z życia rodziny oczywiście z kotem w roli głównej.
Jeśli chcecie poznać bliżej wszystkich kocich bohaterów - zapraszam do lektury.