"Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy" Barbary Gawryluk.

"Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy" Barbary Gawryluk, została przeczytana przedszkolakom, na majowym spotkaniu DKK dla dzieci.
Na bałtyckiej plaży leży ranna foczka. A co to za czarne, kudłate stworzenie, które ją znalazło? Czy towarzyszący mu człowiek jej nie skrzywdzi?
Na szczęście chłopiec wzywa pomoc i foczka zostaje przewieziona do fokarium, gdzie poznaje inne foki i dochodzi do siebie. Po powrocie na wolność Klifka bardzo chce odnaleźć mamę. Czy jej się uda?

"Klifka", to wzruszająca opowieść o przyjaźni chłopca Ivana, suczki Czarnej i foczki Klifki.
Cała historia zaczyna się od tego, że foczka nie posłuchała przestróg swojej mamy i baraszkowała beztrosko wśród skał Bałtyku. Poważnie się skaleczyła i została wyrzucona na brzeg, gdzie znajdują ją Ivan z Czarną i sprowadzają pomoc.
Trójka głównych bohaterów bardzo przywiązuje się do siebie. Kilka miesięcy po wypadku, kiedy wolna Klifka odnajduje swoją mamę, wraca do Gdyni - chce odwiedzić swoich przyjaciół.

Barbara Gawryluk jest mistrzynią opisywania tego,co czują zwierzęta. Poznajemy, więc przede wszystkim punkt widzenia foczki – to jak postrzega ludzi, inne foki, swoje nieposłuszeństwo, poszukiwanie matki. Na przykładzie jej historii i doświadczeń, dzieci mogą poznać losy fok znajdowanych na brzegu Bałtyku, np. dowiadują się dlaczego Klifka, tak właśnie się nazywa? Pani doktor opiekująca się ranną foczką wyjaśnia, że foki najczęściej otrzymują imiona związane z miejscem, w którym zostały znalezione. A niedaleko Gdyni jest przecież piękny klif. Jaki styl życia prowadzą, gdzie mieszkają, czym się żywią. Ale co najważniejsze – że są to zwierzęta o wielkim sercu: czują, kochają, tęsknią, odczuwają strach, jak ludzie. Klifka uczy najmłodszych wytrwałości. Jeśli masz cel i marzenia i zadasz sobie trudu, by je osiągnąć – na pewno Ci się uda!
 Książka dobra na wakacje – może poczytacie właśnie nad Bałtykiem?
 A gdybyście kiedyś na brzegu morza znaleźli foczkę – to już wiecie, co należy zrobić.