Robot Robert

Zofia Stanecka zyskała popularność i sympatię wśród czytelników przede wszystkim serią książek o Basi, jednak znana jest także dzięki opowieściom z serii „Czytam sobie”, wydawnictwa Egmont.

"Robot Robert", autorstwa Zofii Staneckiej, ze świetnymi obrazkami Emilii Dziubak, łączy przyjemne z pożytecznym - ciekawą bajkę z nauką czytania dla dziecka.

Dyrektor Polikarp produkował różne rodzaje robotów, jednak jego ulubionym był Robert – robot od brudnej roboty, który był odpowiedzialny za sprzątanie wszystkich pomieszczeń, tam gdzie tylko pojawił się brud i bałagan. Pewnego razu: „metalowe serce robota zastukało mocno: stuk-puk” i Robert postanowił wziąć urlop. Napisał list do dyrektora: „Jestem na urlopie. Wracam tylko do wymytej fabryki”. Wszystkie roboty, które były w fabryce również podążyły jego śladem. Podczas nieobecności Roberta pan Polikarp sprzątał wszystko sam. A co porabiał wtedy Robert? Odpoczywał nad Oceanem, ale tęsknił za domem.
Po tym wszystkim... „Robert na widok dyrektora zrozumiał jedno. Urlop jest super. Ale i robota ma sens. Nawet brudna”.

„Robot Robert” to ciekawa pozycja, raczej dla młodszych dzieci, w wieku od 5-7 lat, tych starszych może nie zachwycić w takim stopniu, jak młodsze roczniki. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas jest dzieckiem i ma prawo do zapoznawania się z takimi książkami. Nie zapomnijmy także, jak ważna jest równowaga między pracą i odpoczynkiem.

Autorka starała się nam przekazać pewne uniwersalne wartości i z pewnością zdajemy sobie z tego sprawę, choć nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego, że potrzebne jest rozdzielenie obowiązków i każdemu z nas należy się odpoczynek i urlop. Należałoby brać na siebie tylko tyle obowiązków, ile jesteśmy w stanie udźwignąć, jednak nie zawsze jest to możliwe.

„Robot Robert” omawiany był 07.06.2016 roku, na ostatnim przed wakacjami spotkaniu DKK dla dzieci. Dzieci wykonały wspaniałego robota i zgadnijcie jak go nazwały...?