"Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka

Na spotkaniu DKK dla dzieci, które odbyło się w Filii 4, 20.11.2014 roku gościliśmy siedemnastoosobową grupę przedszkolaków z PM nr 15. Omawialiśmy książkę "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka.

Książka zawiera krótkie, barwnie ilustrowane opowiadania dla dzieci w każdym wieku. Opowiada o przygodach: tytułowego Pana Kuleczki, który przezwisko zawdzięcza swojej 'kuleczkowej tuszy", Psa Pypcia - niezwykle wrażliwego małego stworzonka, Kaczki Katastrofy - kaczuszki z wybuchowym temperamentem i trudną osobowością oraz Muchy Bzyk Bzyk, która również jest członkiem tej zwariowanej rodzinki.

Pan Kuleczka jest tolerancyjny, ale uczy poszanowania reguł. Zawsze można liczyć na jego wybaczający uśmiech - to idealny dorosły.

A oto fragment opowiadania "Świat":

"Przez resztę wieczoru udało im się zrobić dom. Nieduży, z pudełka od zapałek, ale zawsze. W środku siedział plastelinowy Pan Kuleczka i Pypeć, Katastrofa i Bzyk-Bzyk. Przykleili dom do globusa przezroczystą taśmą, a potem bawili się w podróże. Zamykali oczy i pokazywali jakieś miejsce na globusie, a Pan Kuleczka opowiadał im, że wylądowali wśród kangurów, pingwinów albo słoni. Wszyscy byli zadowoleni. Katastrofa też. Nawet nie narzekała, że na globusie nie widać chmur ani nie czuć zapachów. No bo na tym świecie stał już ich dom, a to w końcu było najważniejsze, prawda?"

Bohaterowie książeczki są przesympatyczni, nie da się ich nie polubić. A w dodatku, prawie wszyscy potrafią mówić - z wyjątkiem Muchy Bzyk Bzyk.

Zachęcam do przeczytania omawianej pozycji.

Justyna Jarmakowska
Opiekun DKK dla dzieci.