„Kłopotek wyrusza w świat” Mariusza Niemyckiego

Dnia 30 października w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych, na którym gościliśmy osiemnastoosobową grupę przedszkolaków                z PM nr 15.

Przeczytana i omówiona została książka Kłopotek wyrusza w świat” Mariusza Niemyckiego.

"Są miejsca na świecie ukryte przed nami, gdzie baśnie cichutko się rodzą czasami. Są domy, co kryją wśród ścian tajemnice, są strychy skrzypiące i ciemne piwnice. A w lesie, w ogrodzie, na łące lub w sadzie są chaszcze splątane, gdzie słońce cień kładzie. Najlepiej tam nie chodź, nie zerkaj w tę stronę, bo zbudzisz niechcący coś w mroku uśpione. Lecz jeśli pomimo tej srogiej przestrogi do miejsc zakazanych zaniosą cię nogi, zobaczysz, jak w szparce szybciutko się chowa, to rączka malutka, to nóżka lub głowa. Strach gardło ci ściśnie jak szpon lodowaty. I nie wiesz, czy myszy to były, czy... skrzaty?"

"Kłopotek wyrusza w świat" zawiera trzy krótkie utwory: "Skrzacie straszydło", "Skrzat włóczęga" oraz "Skrzat i smok"

"Skrzacie straszydło" przedstawia "mrożącą krew w żyłach" historię obrony rodziny Kłopotka przed czyhającą na nich lisią bandą i złym borsukiem. Rzecz dzieje się w nocy, kiedy to pogrążoną we śnie rodzinę w ostatniej chwili ratuje Kłopotek razem z zamieszkującą stary dom bandą wojowniczych myszy.

"Skrzat włóczęga" oraz "Skrzat i smok" tworzą jedną opowieść. Kłopotek buntuje się przeciw niesprawiedliwemu traktowaniu go przez rodzinę i postanawia wyruszyć w świat. Po drodze przeżywa wiele niezwykłych i wzbudzających grozę przygód. W końcu dociera do Krakowa, gdzie przypadkiem spotyka swego krewniaka, który postanawia pokazać mu prawdziwego, wawelskiego smoka. Jednakże wizyta w smoczej grocie przybiera zgoła nieoczekiwany obrót...

A teraz słów kilka o twórcy skrzata Kłopotka.

Mariusz Niemycki jest uznanym autorem licznych opowieści dla dzieci i młodzieży. Jego twórczość została wyróżniona między innymi Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarz jest autorem zarówno pojedynczych powieści, jak i cykli wydawniczych oraz serii krótkich opowiadań.

Do tych ostatnich należą wydane niedawno, przez wydawnictwo Skrzat, dwie bogato ilustrowane książeczki, reprezentujące serię -  Dom pełen skrzatów. Opisują przygody pewnej skrzaciej rodziny zamieszkującej podziemia starego, opuszczonego domu, usytuowanego w pięknym ogrodzie, w pobliżu wioski Kłaj koło Niepołomic. Głównym bohaterem większości opowiadanych historii jest najstarsze dziecko skrzatów, dobrze znany ze swych licznych psot, urwis Kłopotek.

Ciekawostkę stanowi zastosowana przez Mariusza Niemyckiego forma literacka. Autor posłużył się bowiem prozą rymowaną, za pomocą której przedstawia dzieje Kłopotka i jego rodziny. Nadaje to opowiadaniom specyficzną lekkość, zwłaszcza przy głośnym czytaniu, kiedy to rodzice mogą wykazać się odpowiednio artystyczną interpretacją treści, celem zainteresowania swoich pociech "Kłopotami Kłopotka".

Zachęcam do przeczytania omawianej pozycji.

Justyna Jarmakowska
Opiekun DKK dla dzieci.