Gość na Boże Narodzenie

Na spotkaniu DKK dla dzieci 12.12.2013 gościliśmy dwudziestosześcioosobową grupę przedszkolaków. Przeczytaliśmy książkę, pt. „Goście na Boże Narodzenie” Svena Nordqvista.

Zbliża się Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowywania świątecznych potraw, no i prezentów. Niestety, zanosi się na to, że święta będą bardzo smutne, nie będzie pierniczków i choinki, bo staruszek Pettson zwichnął nogę i nie może chodzić. Ale od czego są sąsiedzi? Dzięki ich pomocy święta mogą być naprawdę przyjemne!

Nigdy nie ma dobrego momentu na nieszczęśliwy wypadek, ale trudno wyobrazić sobie czas gorszy, niż tuż przed Bożym Narodzeniem. Przecież to właśnie wtedy trzeba koniecznie zrobić: zakupy, gruntowne porządki, przygotować choinkę i specjalne potrawy, a także zapakować prezenty.

Naszym małym klubowiczom zrobiło się naprawdę smutno, kiedy z „Gości na Boże Narodzenie” dowiedzieli się, że Pettson miał wyjątkowego pecha akurat dzień przed Wigilią i z powodu bolącej nogi nie da rady tego wszystkiego zrobić sam. Dzieci także doskonale rozumiały rozpacz Findusa, który nie potrafł sobie wyobrazić świąt bez ulubionych przysmaków i udekorowanego drzewka.

Pomoc kota wystarczyła do uporania się z najpilniejszymi pracami domowymi, zaś obserwowanie Findusa surfującego na szczotce rozbawiła naszych małych klubowiczów do łez. Wprawdzie Pettsonowi nie udało się ściąć i przywieźć drzewka z lasu, ale dzięki pomysłowości staruszka i wysiłkom kota mieli naprawdę niezwykłą choinkę (którą czytelnicy mogą podziwiać na znakomitych rysunkach Svena Nordqvista).

Smutny nastrój prysł, kiedy wieść o nieszczęśliwym wypadku Pettsona dotarła do sąsiadów. Od tej chwili drzwi jego domu praktycznie się nie zamykają, nikomu nie śpieszy się z wychodzeniem i nikt nie przychodzi do staruszka i kota z pustymi rękoma, wręcz przeciwnie „zupełnym przypadkiem” przynosi to i owo na wigilijny stół, a w całym domu rozbrzmiewa gwar sąsiedzkich rozmów. I tak wszystko dobrze się skończyło, a Boże Narodzenie było dla Pettsona i Findusa naprawdę wyjątkowe, obfitujące w przysmaki i wesołe, a nie smutne, jak wszyscy myśleliśmy na początku.

Sven Nordqvist swoją pogodną historyjką pokazuje młodym czytelnikom, że dzięki ludzkiej życzliwości można pokonać rozmaite przeciwności losu, a dwóch samotników – staruszek i kot, przeżyło dzięki tej życzliwości piękne i niezwykłe święta. A kiedy wszyscy goście poszli, wszystko wprawdzie było takie, jak wcześniej, ale jednak lepsze.

Dodatkowym walorem "Gości na Boże Narodzenie" są pełne ciepła, humoru piękne ilustracje.

Justyna Jarmakowska
Opiekun DKK dla dzieci