"Żółte kółka" Eliza Piotrowska

Na spotkaniu DKK 16.05.2013 roku gościła w bibliotece grupa "Krasnoludków" z PM nr 15. Omawialiśmy książkę Elizy Piotrowskiej "Żółte kółka".

Książka opowiada o Ninie, dziewczynce z zespołem Downa, która rozpoczyna naukę w szkole. Dzieci z klasy zauważają, że dziewczynka jest inna i takie nadają jej przezwisko – Inna. Klasa od pani psycholog dowiaduje się czym jest zespół Downa. Akceptują dziewczynkę, ale początkowo nie mogą zrozumieć tego, że Inna nie chce biegać, że przeszkadza w lekcji, inaczej postrzega niektóre rzeczy.

Nasze przedszkolaki pierwszy raz zetknęły się z zespołem Downa. Bardzo wpółczuły Ninie, która nie była rozumiana przez szkolnych kolegów. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek jest inny. Różnimy się kolorem skóry, wzrostem i nikt z powodu swojego wyglądu nie powinien być wyśmiewany.

Tytułowe żółte kółka, malowane przez Ninę, okazały się sercami, którymi obdarowywała swoją rodzinę i przyjaciół.

Książka Elizy Piotrowskiej uwrażliwia, pokazuje nam świat "innych" dzieci, absolutnie nie gorszy, inny, bardziej kolorowy i radosny.

Mądra rzecz pobudzająca do refleksji. Polecamy.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 20 czerwca 2013 roku o godzinie 9.30 zaplanowana została powieść Agaty Widzowskiej-Pasiak pt. „Myszka Precelka się nie nudzi".

Julita Binkowska