„Jak skrzat Jagódka oswajał zimę” Ewy Stadtmüller

Jak się nie nudzić w zimowe popołudnia ?

17 stycznia 2013 r. w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych.

Gościliśmy dwadzieścia cztery osoby. Na spotkaniu przeczytana i omówiona została książka

Ewy Stadtmüller „Jak skrzat Jagódka oswajał zimę”. Jest to jedna z serii książek o przygodach sympatycznego skrzata Jagódki. Napisana jest ciekawie, z poczuciem humoru

i pięknie ilustrowana. Tytułowy bohater mieszka wraz z żoną Poziomką w środku lasu, uwielbia wysypiać się do południa i siedzieć przy kominku w długie zimowe wieczory, ale brak mu pomysłu na spędzanie czasu po południu.

Jagódka postanowił odwiedzić swych licznych przyjaciół i dowiedzieć się co oni robią w zimowe popołudnia, by się nie nudzić. Gdy wrócił od przyjaciół, zobaczył Poziomkę siedzącą w ulubionym fotelu, otuloną ciepłym kocykiem i zatopioną w lekturze „ - Po całym lesie szukałem ciekawego zajęcia na długie zimowe popołudnia - pomyślał skrzat - a wygląda na to, że najciekawsze znalazła Poziomka, na dodatek nie ruszając się z domu!”. Okazało się, że najciekawsze zajęcie to dobra książka, która zabierze nas w świat fantastycznych przygód. Po wysłuchaniu opowiadania mali klubowicze bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Historia Jagódki bardzo spodobała się dzieciom, wszystkie były zdania, że tylko nudni ludzie się nudzą.

Przedszkolaki miały tysiące pomysłów na spędzanie zimowych popołudni. Jedni ten czas najchętniej spędzają na dworze bawiąc się z dziećmi w śnieżki, lepiąc bałwana lub jeżdżąc z górki na sankach. Dziewczyny chętnie pomagają mamie przy sprzątaniu i lepią z mamą pierogi. Bardzo też lubią bawić się lalkami. Chłopcy chętnie czas spędzają z ojcami, budują domy z klocków, bawią się autkami i pomagają w typowo męskich pracach. Wszyscy lubią malować i rysować. Można zimą wybrać się w góry i jeździć na nartach, iść na lodowisko lub, tak jak Poziomka, wyruszyć w książkową podróż i w wyobraźni przeżywać z bohaterami fantastyczne przygody.

Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały prezentację multimedialną, opowiadającą jak dzieci z różnych kontynentów spędzają ferie zimowe. Była chwila na zabawę w naszym kąciku dla dzieci i wybranie książki do czytania w przedszkolu.

21 lutego 2013 r. na kolejnym spotkaniu omawiać będziemy książkę Roksany Jędrzejewskiej–Wróbel „Florka. Z pamiętnika ryjówki”.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK dla najmłodszych

F4 MBP w Pabianicach