„Cecylka Knedelek i Wielkanoc”

19 kwietnia 2012 r. w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się dwudzieste pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych. Wzięło w nim udział dwadzieścioro dzieci i dwoje dorosłych.

Omówiliśmy książkę Joanny Krzyżanek „Cecylka Knedelek i Wielkanoc”.

Tytułowa bohaterka i jej współlokatorka gąska Waleria, mieszkanki Knedelkowa, zawsze razem przygotowywały różne pyszności na Święta Wielkanocne. Porządkowały dom i piekły ciasta. Tym razem gąska Waleria zapowiedziała, że nie będzie obchodzić Wielkanocy i niczego przygotowywać, ponieważ nie lubi świąt. Prawda była inna. Święta Wielkanocne kochają wszyscy, ale by świętować trzeba najpierw trochę popracować. Jak w każdej bajce, wszystko się dobrze kończy. Cecylka i gąska Waleria niosą święconki do księdza Barnaby. Po wysłuchaniu opowieści, mali klubowicze bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Poruszyła ich historia Walerii, która wszystkie przedświąteczne prace pozostawiła Cecylce. Podziwiali Cecylkę za pracowitość i dobre serduszko, które sprawiło, że następne święta przyjaciółki przygotują razem.

Przedszkolaki opowiedziały jak same pomagały rodzicom w przedświątecznych pracach.

Wspominaliśmy podniosły nastrój towarzyszący tym kolorowym świętom, smaki i zapachy pysznych potraw i lany poniedziałek, bardzo lubiany przez wszystkie dzieci.

Spotkanie tradycyjnie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których dzieci pokolorowały

przygotowane wcześniej malowanki, uzupełniając obrazek według własnych pomysłów.

Do wykonanej ilustracji każde dziecko wymyśliło krótką historię. Powstało dwadzieścia „Jajkowych opowieści”. Inspiracją do stworzenia własnej książeczki był obchodzony drugiego kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Była też chwila na zabawę i wybranie książki do czytania w przedszkolu.

Na kolejnym klubowym spotkaniu, w czwartek 17 maja 2012 r., będziemy czytać

i omawiać książkę Renaty Piątkowskiej „Twardy orzech do zgryzienia”.

Ewa Pawlak