"Królewna" Roksana Jędrzejewska -Wróbel

17 lutego 2011r. w Filii 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się dziewiąte spotkanieDyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych. W spotkaniu wzięło udział 14 dzieci dwoje dorosłych. Omówiliśmy książkę pt. „Królewna” Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel.Autorka opowiada o dziewczynce, która nagle pojawia się na podwórku przy trzepaku i przypatruje bawiącej się grupce dzieci. Początkowo niechętne przybyłej zapraszają ją do wspólnej zabawy. Dziewczynka ma na imię Amelka i jest królewną mieszkającą w pałacu w Tęczowym Królestwie, ma liczną służbę i wszystko czego tylko można zapragnąć. Mama – królowa i tata – król zajęci są rządzeniem i pilnowaniem skarbca, więc dla Amelkinie mają czasu. Etyka dworska zabrania królewnie wykonywania wielu rzeczy, które dla dzieciz podwórka są codziennością. Nie wolno jej pracować, nie wypada pobrudzić sukienki. Amelka ma dużo zabawek, ale nikogo do wspólnej zabawy. Samotna wśród bogactwa, licznej służby i zapracowanych rodziców. Dzieci na podwórku bawią się wspólnie, ubrudzone i radosne, choć czasami się pokłócą. Wśród nich dziewczynka spędzała szczęśliwe chwile. „Ty, Amelka, to masz fajnie. Masz w domu prawdziwy skarbiec” - dzieci troszkę zazdrościły Amelce życia w pałacu, bez obowiązków, wśród drogich rzeczy i licznej służby.Tylko ona znała odpowiedź na pytanie , co jest prawdziwym skarbem?Klubowicze bardzo przejęli się losem królewny, żal im było małej samotnej dziewczynki.Na pytanie – czy chciałabyś być królewną Amelką większość odpowiedziała że nie, ponieważ wolą mieć wokół siebie inne dzieci, z którymi się bawią i przyjaźnią i oczywiście rodziców, którzy mają dla nich dużo czasu. Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne tematycznie związane z omawianą książką. Na kolejnym klubowym spotkaniu w czwartek 17 marca 2011 omówimy książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Pamiątki detektywa Pozytywki”.

Ewa Pawlak

Zobacz zdjęcia ze spotkania: