"Bez mojej zgody DKK" Jodi Picoult

Na grudniowym spotkaniu DKK omówiliśmy książkę Jodi Picoult „Bez mojej zgody”. Bohaterką książki jest trzynastoletnia Anna, która została poczęta w sztuczny sposób, po to, aby być dawcą krwi pępowinowej dla chorej siostry Kate na białaczkę. Potem okazuje się, że przez kolejne lata jest dawcą krwi, szpiku i innych tkanek, aby Kate mogła przeżyć. Buntuje się w momencie, kiedy rodzice decydują bez jej zgody aby w wieku trzynastu lat została dawcą nerki dla uratowania życia siostry. Podejmuje trudną decyzję przeciwstawienia się rodzicom.

Książka wg Klubowiczów pokazuje trudne wybory, dylematy rodziców chorych dzieci : czy można dla ratowania życia począć i poświęcać inne życie? Czy wykorzystując najnowsze technologie nauki pomagając jednym, skazywać innych na niebyt i traktowanie jak przedmioty? Czy moralne jest żądanie od dziecka ciągłego poświęcania się i narażania go na niebezpieczeństwo?

Na te i inne dylematy, oparte często na własnych doświadczeniach burzliwie dyskutowali klubowicze.