Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Zakończenie roku DKK w Skansenie, Filia nr 1 MBP w Sieradzu

Zakończenie roku DKK w Skansenie

 

W dniu 9 czerwca br. Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Filii nr 1 uroczyście zakończył kolejny rok działalności. Tym razem nasze zajęcia odbyły się w skansenie dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Uroczystość rozpoczęła się od zwiedzaniem obiektu. Potem odbyły się warsztaty z gotowania polewki, wyrobu masła i sera poprowadzone przez gospodarza obiektu etnografa Pawła Kieronia.

Po skosztowaniu potraw i biesiadowaniu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów.

I znów trudno było się rozstać.

 

„Miłość” i nie tylko Tomasza Budzyńskiego DKK w Filii nr 1

W dniu 18 maja br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiono „Miłość” Tomasza Budzyńskiego.

Ze względu na zbliżające się spotkanie z muzykiem, malarzem, autorem książek, reżyserem – Tomaszem Budzyńskim, klubowicze skupili się na omówieniu pierwszej pozycji.

Książka „Miłość” opowiada o miłości do żony, o przemianie człowieka z anarchisty w człowieka wierzącego.

Klubowiczów ujęła prostota, bezpośredniość i autentyczność wypowiedzi autora o swoim życiu, przemianie i wierze. Określili ją, jako wartą przeczytania i przemyślenia.

 

"Niechciana prawda" Agaty Kołakowskiej w Filii nr 1 MBP w Sieradzu, 20.04.2017r.

W dniu 20 kwietnia 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się by omówić Książkę Agaty Kołakowskiej „Niechciana prawda”.

Książka opowiada o kobiecie, która dowiaduje się, że jej wieloletnie, wydaje się szczęśliwe małżeństwo zbudowane jest na kłamstwie. Mężczyzna, który ją poślubił, nigdy nie powinien zostać jej mężem.

Powieść dotyka trudnych i bolesnych tematów bycia homoseksualistą we współczesnym świecie: strachu przed nietolerancją, utratą dobrego imienia, ukrywanie tego faktu poprzez założenie rodziny. Autorka pokazuje też jak przez taką postawę, przez kłamstwo cierpią najbliżsi.

Książka ta zwróciła uwagę czytelników na problem ludzi, będących o odmiennej orientacji seksualnej w naszym społeczeństwie, ale także pokazała, w jaki sposób odnaleźć się takiej sytuacji.

 

"Przypowieści Chrystusa" Ellen G. White W Filii nr 1 MBP w Sieradzu, 16.03.2017r.

Tym razem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy okazji omawiania książki Ellen G. White „Przypowieści Chrystusa” gościliśmy Andrzeja Wojtkowskiego -właściciela gospodarstwa ekologicznego, pasjonata zielarstwa.

Trudno było dyskutować o książce, ponieważ dotykała ona wewnętrznych przeżyć człowieka.

Nasz gość odwołując się do książki, mówił o życiu człowieka zgodnego z naturą, mająca swe źródło w Biblii. Gość opowiedział o uprawie, działaniu i właściwościach ziół. Uczestnicy spotkania delektowali się herbatą z dzikiej róży. Po spotkaniu można było nabyć produkty z gospodarstwa ekologicznego. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko klubowicze, ale także okoliczni mieszkańcy.

 

"Ekskluzywny żebrak" ks. J. Kaczkowskiego - Filia nr 1 w Sieradzu

"Ekskluzywny żebrak" ks. J. Kaczkowskiego

 

W dniu 23 lutego br. w Dyskusyjnym Klubie Książki została omówiona jedna z ostatnich książek ks. Jana Kaczkowskiego - „Ekskluzywny żebrak”. Nie można omawiać tej książki, nie mówiąc nic o niezwykłym autorze. Jan Kaczkowski był polskim duchownym, doktorem nauk teologicznych, bioetykiem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, ale przede wszystkim był niezwykle mądrym człowiekiem o otwartym sercu dla każdego. Urodził się z niedowładem lewej strony ciała oraz dużą wadą wzroku. Przeszedł nowotwór nerki, zdiagnozowano też u niego glejaka mózgu. Stworzył szkolenia z bioetyki chrześcijańskiej, prowadził też wykłady z tematyki hospicyjnej. W pomaganie chorym, przebywającym w hospicjach angażował tzw. trudną młodzież oraz osoby skazane. Śmiertelna choroba nie przeszkodziła mu w aktywności na rzecz ludzi chorych. Wydał kilka książek, udzielił niezliczoną ilość wywiadów. Zmarł 28 marca 2016 roku. „Ekskluzywny Żebrak” to książka, której nie da się do opowiedzieć, omówić. Tak książka służy do osobistej refleksji, kontemplacji, przemyśleń. Czy tego czytelnik chce, czy nie, jakiś fragment jej przylega do wnętrza i tam pozostaje. Tym razem klubowicze skupili się na wybranych cytatach, frazach, które najbardziej przylgnęły do ich serca. Nikt z uczestników nie chciał rozstać się z wypożyczonym egzemplarzem. Wiele osób czytało tę książkę dwa razy. Szkoda, że autora nie ma już wśród nas, ale zawsze możemy Go odnaleźć w słowie pisanym i cytatach, np.

„Marnujesz miłość, kiedy o nią nie dbasz”.

„Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni”.

„Można się z drugim spierać, kłócić, nawet wkurzać na niego, ale nie wolno nim pogardzać”.

„Nie rozliczajmy innych, rozliczajmy siebie”.

„Pamiętajmy, że pycha kroczy tuż przed upadkiem”.

„Wszystko utrudnia to, że jesteśmy mistrzami świata w oszukiwaniu własnego sumienia”.

„Szopka” Zośki Papużanki - Filia 1 MBP w Sieradzu

„Szopka” Zośki Papużanki

W dniu 19 stycznia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omówiliśmy książkę Zośki Papużanki „Szopka”. Książka ta, to swoista saga rodzinna, której historia rozpoczyna się od przybycia jego i jej do komunistycznego Krakowa. Ona z osieroconym trzylatkiem, a on po zmarnowanej szansie dobrego życia za granicą i pozostawionej tam miłości. Związek tych dwojga ludzi nie mógł być szczęśliwy, bo jak sama autorka pisze „ Nie można znaleźć powodu dla tego małżeństwa. Żadnego. Racjonalnego ani irracjonalnego. Żadnego uczucia, na pewno. Żadna sytuacja, zbieg okoliczności, nawet pieniądze żadne. Ani się nie lubili, ani do siebie nie pasowali”. Na kolejnych stronach książki pisarka opowiada historię bycia ze sobą na przekór, krzywdzenia się w „dobrej” wierze, udręczania ku jakimś nieświadomym korzyściom wewnętrznym. Czytelnik staje bezradny wobec rodzinnego piekła, które przenosi się na dalsze pokolenia. Piekła, do którego wszyscy już przywykli, które staje się niezauważalne. Według klubowiczów styl pisania tej powieści zniechęca do czytania ze względu na słowotoki, fragmentaryczne opowieści, jakby wywoływane z pamięci, łączone wyrazy bez pauz. Mimo trudności w czytaniu, to właśnie ten styl oddaje dobrze nastroje, uczucia i emocje bohaterów i ich sytuacji

 

„Rzeka ludzi osobnych” Katarzyny Enerlich - Filia1 MBP w Sieradzu

W dniu 1 grudnia 2016 r.  w Filii nr 1 Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by omówić książkę Katarzyny Enerlich „Rzeka ludzi osobnych”. Autorka powieści wprowadziła nas w klimat mazurskich jezior, wsi i miasteczek, wplatając fragmenty autentycznych, prywatnych pamiętników, redagując je na potrzeby fabuły książki. Bohaterami powieści są staroobrzędowcy, zamieszkujący te tereny. Aby lepiej zrozumieć książkę, do dyskusji zaprosiliśmy Krzysztofa Pietrycha, którego pasjonuje historia Kościoła, jego podziały i różnice. Gość opowiedział nam o historii starowierców, a także o tym, skąd się wzięli na Mazurach, jakie tereny zamieszkali. Dzięki tej wiedzy książka była bardziej zrozumiana i łatwiej się ją omawiało

„Kto to Pani zrobił?” Agaty Passent - Filia 1 MBP w Sieradzu

W dniu 17 listopada 2016 r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by omówić książkę, a w zasadzie zbiór felietonów, ukazujących się wcześniej na łamach „Twojego Stylu” Agaty Passent „Kto to Pani zrobił?” Dla czytelniczek tego miesięcznika publikacje były dobrze znane. Klubowiczki uznały, że autorka jest wnikliwym obserwatorem codzienności. Potrafi w zabawny, ale też trafny sposób opisać rzeczywistość, nie rzadko używając kąśliwych komentarzy. Uczestnicy doszli do wniosku, ze śmiejąc się z paradoksów codzienności, tak naprawdę śmiejemy się z siebie. Autorka nie boi się poruszać drażniących, czy wstydliwych tematów. Nie wszystkim uczestniczkom ten styl pisania odpowiadał. Pozycja ta trudna była do omawiania, ponieważ żyjemy w paradoksie zdarzeń i komentujemy je na bieżąco. Smutne jest tylko to, że tak rzadko sobie to uświadamiamy i nie próbujemy tego zmienić.

„Przeznaczenie, traf, przypadek” Jacka Cygana i „Opowieść niewiernej” M. Witkiewicz - Filia 1 MBP

 

W dniu 6 października 2016 r. Uczestnicy DKK w oczekiwaniu na przybycie do Sieradza Jacka Cygana, omówili zbiór opowiadań autora „Przeznaczenie, traf, przypadek”. Nie było łatwo omawiać tę lekturę, bo każda opowieść dzieje się w innym czasie i przestrzeni, dotyka różnych wydarzeń i okoliczności, tworzy swój własny krajobraz i klimat. Klubowicze doszli do wniosku, że pisarz nie lekceważy życia, ale pokazuje, że człowiek nie jest stanie wszystko przewidzieć, wszystkiemu zapobiec, wszystko zaplanować. Te opowiadania uczą nas dystansu, pokory i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, które nas zaskoczyły.
Uczestnicy byli pod wrażeniem pięknego języka, pomysłowości, wyboru miejsc akcji. Mamy nadzieję, że autor wyjawi tajemnicę powstania tych krótkich form literackich, a może nawet zdradzi, z którymi się utożsamia? Kolejną książką omówioną na spotkaniu była „Opowieść niewiernej” Magdaleny Witkiewicz.
Książka opowiada o związku dwojga ludzi: Ewy i Maćka, którzy poznają się, wchodzą wydaje się w udany związek małżeński. Niestety pojawiają się  problemy, które coraz trudniej rozwiązać.... Pochylenie nad tą książką nie zajęło nam wiele czasu: prosta, jednowątkowa powieść, która pokazuje, jak ważne jest zaangażowanie i pielęgnowanie uczuć w związku, patrzenie w jednym kierunku, i jak bardzo można być samotnym,będąc we dwoje. Trudno jednoznacznie ocenić bohaterów, bo widzimy obraz bohaterów tyko i wyłącznie oczami Ewy. Autorka nawet nie próbuje wniknąć, zastanowić się nad sytuacją Maćka.
Klubowicze doszli do wniosku, że warto tę książkę podsunąć młodym ludziom, aby zbyt pochopnie, bez bliższego poznania nie wchodzili w związki.

„Dom Augusty” M. Axelsson - Filia 1 MBP w Sieradzu w dniu 29.09.16r.

 Klubowiczki  zaliczyły tę powieść do trudnych, wymagających skupienia, poruszających do głębi. Nie wszystkie Panie były w stanie dotrwać do końca. Trudność sprawiała płynna granica między opisami poszczególnych postaci, mieszanie rzeczywistości z elementami fantastycznymi, a także trudne przeżycia bohaterek. Głównymi bohaterkami powieści są: Augusta, Alicja i Andżelika, należące do trzech pokoleń tej samej rodziny. Losy każdej z nich są tragiczne, naznaczone przemocą, poczuciem hańby, doświadczeniem śmierci najbliższych. Tragiczne losy rodziny osadzone są w dziewiętnastowiecznej Szwecji i mają swój początek, kiedy to służąca Augusta zachodzi w ciążę ze swoim chlebodawcą. Zhańbiona wyjeżdża wraz z córką na prowincję. Spotyka uczciwego mężczyznę i zakłada rodzinę. Tak powstaje ród nieszczęśliwych kobiet, które nieświadomie popełniają błędy swoich poprzedniczek. Przekazywany z pokolenia na pokolenie dom Augusty staje się świadkiem poszukiwania prawdziwego uczucia oraz walki o niezależność i samodzielność.
Na pewno szybko nie sięgniemy po podobną tematykę, zwłaszcza w deszczowe, pochmurne dni. Po dyskusji  o trudnej lekturze nasze  nastroje poprawił Pan Paweł Kieroń – etnograf skansenu Muzeum Okręgowego w Sieradzu, który przedstawił  ofertę swojej placówki dla klubowiczów. Na pewno skorzystamy z  bogatej i ciekawej oferty muzeum.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi