Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Aleja samobójców" M. Krajewskiego i M.Czubaja w Filii nr 1 MBP w Sieradzu

W dniu 22 lutego 2018 r. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona książka "Aleja samobójców" Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja. Akcja kryminału toczy się w Gdańsku i okolicach w 2006 r. W luksusowym Domu Seniora "Edenie" dochodzi do zagadkowego morderstwa. Sprawą zabójstwa zajmuje się nadkomisarz Jarosław Pater, który pomimo odsunięcia od śledztwa,  nie przerywa swoich działań i prowadzi własne, nieformalne dochodzenie, narażając się swoim przełożonym i ABW.

Klubowiczom wydały się ciekawe kreacje bohaterów powieści. Jednakże  akcja powieści jest niespójna i chaotyczna, chwilami nudna. Pociągnięte wątki, chociażby takie jak pielęgniarki z "Edenu" urywają się, a inne są nadmiernie rozbudowane. Może trudno przyjąć z entuzjazmem kryminał w innym stylu, mając w pamięci serię bardzo udanych powieści z Eberhardem Mockiem. Ale w końcu ile osób, tyle opinii.

 

„Trzepot skrzydeł” w Filii nr 1 MBP, 18.01.2018r.

W dniu 18 stycznia 2018r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się by omówić Książkę Katarzyny Grocholi „Trzepot skrzydeł”.

Książka ta porusza bardzo trudny temat przemocy domowej. Narratorką powieści jest główna bohaterka, a właściwie ofiara przemocy domowej – Hanka, która swoją historię opowiada, jak się na końcu okazuje w formie listu do nieżyjącego ojca.

Mąż Hanki, potrafi być szarmanckim księciem z bajki, by za chwilę, zmienić się w potwora maltretującego fizycznie i psychicznie swoją żonę.

Historia tej kobiety do głębi wstrząsnęła Klubowiczkami: niezrozumiałe zachowanie ofiary, niezdolnej do wyjścia z tej sytuacji, jak i brak czujności środowiska, w którym żyła. Owocem tej dyskusji , jak określiły to Klubowiczki pozostanie większa wrażliwość i czujność we własnym środowisku, i odpowiednia reakcja w tej sytuacji.

 

Dyskusyjny Klub Książki na dyskusję zaprosił pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPS w Sieradzu: Ewa Grudzień i Grzegorz Delida.

 

Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, jakie zachowania nazywamy przemocą domową, i jakie są jej rodzaje, oraz kto może być ofiarą przemocy. Zaproszeni Goście podali też obszerne informacje w jaki sposób i jakie instytucje należy informować, lub gdzie się udać, jeśli doświadczamy przemocy, czy jesteśmy świadkami takich sytuacji.

 

Wigilia DDK w klimacie Etiopii, w relacji prof. Jakuba Bartoszewskiego Filia nr 1 MBP, 13.12.2017r.

W dniu 13 grudnia 2017 r. w Filii nr 1 w świątecznym klimacie odbyła się Wigilia dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzięki Dyrektorowi naszej biblioteki, spotkanie to ubogacił swoją obecnością prof. Jakub Bartoszewski, który opowiedział o swojej niezwykłej podróży po Etiopii. Wprowadził nas w ten egzotyczny klimat snując opowieści o historii, kulturze, zwyczajach, religii, kuchni, relacjach i ciekawostkach.

Spotkanie zakończyło się planami na przyszły rok i wspólnymi życzeniami.

Joseph Conrad w galerii "Dekada" - dyskusja międzypokoleniowa w otwartej przestrzeni, Filia nr 1 MBP w Sieradzu, 12.12.2017r.1

W dniu 12 grudnia 2017r. dzięki uprzejmości Dyrektora Jacka Przybyłka w holu Galerii Dekada za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki odbyła się dyskusja międzypokoleniowa na temat „Jądra ciemności” Josepha Conrada. W dyskusji brali udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu oraz Dyskusyjny Klub Książki przy Filii nr 1 MBP w Sieradzu. Do dyskusji mogli włączać się wszyscy odwiedzający galerię przechodnie.

Dyskusja po krótkim wprowadzeniu Anety Remiszewskiej – polonistki z ZSP nr 1, potoczyła się wokół znaczenia jądra ciemności, problemu kolonializmu, aktualności twórczości Conrada w naszych czasach oraz wpływu literatury autora na kulturę w Polsce i na świecie.

Dzięki młodzieży biorącej udział w dyskusji mogliśmy poszerzyć swoje horyzonty, spojrzeć głębiej na literaturę autora.

Wydarzenie to odbyło się z racji kończącego się „Roku 2017 – rokiem Josepha Conrada”, ogłoszonego przez Sejm, na wniosek Instytutu Książki w Warszawie. Dziękujemy współorganizatorowi spotkania - Pani Anecie Remiszewskiej z ZSP nr 1, za przygotowanie młodzieży, Bibliotece Pedagogicznej, która na tę okoliczność wypożyczyła nam wystawę o autorze oraz życzliwości władz Galerii, za udostępnienie miejsca i pomoc w organizacji.

Dyskusja w klimacie andrzejkowo-libańskim w Filii nr 1 MBP, 30.11.2017

Dyskusyjny Klub Książki w dniu 30 listopada br. obchodził Andrzejki w klimacie libańskim. Przy stole zastawionym potrawami z nutą libańską zaproszony gość Mohamad Slim opowiedział o swojej ojczyźnie – Libanie, rozpoczynając od wiedzy encyklopedycznej: położenia geograficznego, mieszkańców, regionów, kultury, historii. Tę wiedzę uzupełnił barwnymi opowieściami o tym kraju przybyły na spotkanie nasz czyrtelnik - Andrzej Zawadzki, miłośnik i pasjonata Libanu. W prezentacji multimedialnej wspierał nas Piotr Szymański.

W związku z przeczytnymi książkami o tym kraju Klubowiczki zadawały liczne pytania.

W przesympatycznej atmosferze i zapacha orientalnych potraw przeszliśmy do nietypowych zabaw andrzejkowych takich jak: odczytywanie znaczenia kwiatów, przekuwanie balonów z sentencjami, czy trafianie monetą do wody. Nie zabrakło też tradycyjnego ustawiania butów do progu z wróżbą, kogo pierwszego czeka podróż.

Ten ciepły klimat libańsko-andrzejkowy na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.

 

 

Dyktando w Filii nr 1 MBP w Sieradzu, 29.11.2017

Dyktando organizowane już po raz trzeci przez koordynatora DKK Kingę Siekierską, we współorganizacji z Miejską Biblioteką Publiczną w Wieluniu, stało się już tradycją.

W dniu 29 listopada 2017 roku, o godzinie 17.00 nasze Klubowiczki zmierzyły się z tekstem Pani Anny Pawlak – Łaciny, nauczycielki i bibliotekarki w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.

Wydarzenie to polega na tym, że wszystkie Kluby w tym samym dniu i o tej samej godzinie piszą ten sam tekst, a potem uczestnicy otrzymują ten tekst i sami sobie sprawdzają.

Pisanie i sprawdzanie sprawiło uczestnikom dużo radości. Jak to na Klubowiczki przystało, po napisaniu dyktanda, odbyła się pełna emocji dyskusja o zasadach pisowni i związanych z tym wątpliwościach. Słowniki „poszły” w ruch.
W dobie komputerów i „podkreśla-czy” nie często sięga się długopis i zastanawia się nad pisownią wyrazu, zdania, czy stawiania znaków interpunkcyjnych, dlatego ta inicjatywa w formie zabawy przypomniała, że warto odświeżyć sobie zasady ortografii.

 

„Tuwim w biegu” DKK-owy nordic walking w Filii nr 1 MBP

W dniu 5 października 2017 r. Klubowicze nie wystraszyli się deszczowej i wietrznej pogody i wyruszyli z kijkami z ul. Juliana Tuwima do Centrum Informacji Kulturalnej, by omówić książkę Mariusza Urbanka „Tuwim - wylękniony bluźnierca”.

Co prawda pogoda nie sprzyjała dyskusji w „biegu”, w związku z tym naturalną siłą rzeczy została przeprowadzona w przy gorącej kawie i ciasteczkach w przemiłej atmosferze w CIK-u.

W omawianiu książki pomógł nam wykład Anny Baśnik pt. „Tuwim – jego życie i twórczość”.

Nasz gość w sposób chronologiczny przedstawił życie i twórczość poety, podpierając się licznymi zdjęciami, anegdotami, wywiadami, piosenkami.

Największym zaskoczeniem dla Klubowiczów było to, że Tuwim jest nie tylko twórcą „Kwiatów polskich” i wierszy dla dzieci, ale też szlagierów przedwojennych kabaretów. Jego piosenki śpiewała m.in. Hanka Ordonówna i Zula Pogorzelska, a potem Czesław Niemen i Ewa Demarczyk. Przy tym przez całe życie zmagał się z poważną chorobą nerwową.

„Droga do Santiago” w Filii nr 1 MBP w dniu 28 września 2017 r.

W Filii nr 1 MBP uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mogli wysłuchać relacji z pielgrzymki do Santiago de Compostela z miasta Leon, Katarzyny i Krzysztofa Pietrych, w czerwcu 2017 r.

Pielgrzymi przedstawili po kredce historię pielgrzymowania do Santiago, podzielili się swoimi doświadczeniami ze szlaku, opowiedzieli o różnicy kulturowej i spotkaniach z ciekawymi ludźmi m.in. Jacqueline Chopin – daleką krewną Fryderyka Chopina..

Nazwa Santiago pochodzi od Świętego Jakuba, gdzie zgodnie z tradycją chrześcijańską w mieście tym pochowany został apostoł.

Już w wiekach średnich do grobu apostoła pątnicy pielgrzymowali z całej Europy. Obecnie ta forma przemierzania szlaku przeżywa swój powtórny rozkwit.

Dawniej ludzie na pielgrzymkę wyruszali z domu. Obecnie pielgrzymuje się przeważnie wyznaczonymi szlakami, przy których znajdują się liczne schroniska (albergue), prowadzone przez bractwa i stowarzyszenia, osoby prywatne oraz samorządy. Jednym z symboli pielgrzymki jest muszla św. Jakuba, która stanowi znak rozpoznawczy pielgrzymów w drodze do Santiago.

To forma pielgrzymowania jest zupełnie inna, od tych, które znamy z naszego regionalnego doświadczenia: idzie się w samotności, bez wcześniejszej rezerwacji noclegów, z bagażem podręcznym na własnych ramionach. Zmusza to do refleksji nad własnym życiem, wyłącza z hałasu i zgiełku w jakim żyjemy, doświadcza się drugiego człowieka, takim, jakim jest i niewątpliwie otwiera się przestrzeń na doznania duchowe i otaczającą przyrodę. Człowiek odkrywa, że do życia wystarcza to, co niesie ze sobą.

 

 

Spotkanie organizacyjne DKK w filii nr 1 MBP w Sieradzu w dniu 14.09.2017r.

W dniu 14 września 2017 r. po dłuższej przerwie wakacyjnej odbyło się spotkanie Klubowiczów, na którym omówiono plany działalności Klubu i ustalono terminy spotkań.

W drugiej części spotkania zaproszony gość mgr Paweł Kieroń – pracownik Muzeum Okręgowego w Sieradzu opowiedział o kulturze żydowskiej. Wykład opierał się na własnych spostrzeżeniach i doświadczeniach przeżytych w czasie dłuższego pobytu w Izraelu. Wykład ten poszerzył wiedzę i horyzonty myślowe uczestników Klubu o tym kraju i jego mieszkańcach.

Zakończenie roku DKK w Skansenie, Filia nr 1 MBP w Sieradzu

Zakończenie roku DKK w Skansenie

 

W dniu 9 czerwca br. Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Filii nr 1 uroczyście zakończył kolejny rok działalności. Tym razem nasze zajęcia odbyły się w skansenie dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Uroczystość rozpoczęła się od zwiedzaniem obiektu. Potem odbyły się warsztaty z gotowania polewki, wyrobu masła i sera poprowadzone przez gospodarza obiektu etnografa Pawła Kieronia.

Po skosztowaniu potraw i biesiadowaniu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów.

I znów trudno było się rozstać.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi