Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Tuwim w biegu” DKK-owy nordic walking w Filii nr 1 MBP

W dniu 5 października 2017 r. Klubowicze nie wystraszyli się deszczowej i wietrznej pogody i wyruszyli z kijkami z ul. Juliana Tuwima do Centrum Informacji Kulturalnej, by omówić książkę Mariusza Urbanka „Tuwim - wylękniony bluźnierca”.

Co prawda pogoda nie sprzyjała dyskusji w „biegu”, w związku z tym naturalną siłą rzeczy została przeprowadzona w przy gorącej kawie i ciasteczkach w przemiłej atmosferze w CIK-u.

W omawianiu książki pomógł nam wykład Anny Baśnik pt. „Tuwim – jego życie i twórczość”.

Nasz gość w sposób chronologiczny przedstawił życie i twórczość poety, podpierając się licznymi zdjęciami, anegdotami, wywiadami, piosenkami.

Największym zaskoczeniem dla Klubowiczów było to, że Tuwim jest nie tylko twórcą „Kwiatów polskich” i wierszy dla dzieci, ale też szlagierów przedwojennych kabaretów. Jego piosenki śpiewała m.in. Hanka Ordonówna i Zula Pogorzelska, a potem Czesław Niemen i Ewa Demarczyk. Przy tym przez całe życie zmagał się z poważną chorobą nerwową.

„Droga do Santiago” w Filii nr 1 MBP w dniu 28 września 2017 r.

W Filii nr 1 MBP uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mogli wysłuchać relacji z pielgrzymki do Santiago de Compostela z miasta Leon, Katarzyny i Krzysztofa Pietrych, w czerwcu 2017 r.

Pielgrzymi przedstawili po kredce historię pielgrzymowania do Santiago, podzielili się swoimi doświadczeniami ze szlaku, opowiedzieli o różnicy kulturowej i spotkaniach z ciekawymi ludźmi m.in. Jacqueline Chopin – daleką krewną Fryderyka Chopina..

Nazwa Santiago pochodzi od Świętego Jakuba, gdzie zgodnie z tradycją chrześcijańską w mieście tym pochowany został apostoł.

Już w wiekach średnich do grobu apostoła pątnicy pielgrzymowali z całej Europy. Obecnie ta forma przemierzania szlaku przeżywa swój powtórny rozkwit.

Dawniej ludzie na pielgrzymkę wyruszali z domu. Obecnie pielgrzymuje się przeważnie wyznaczonymi szlakami, przy których znajdują się liczne schroniska (albergue), prowadzone przez bractwa i stowarzyszenia, osoby prywatne oraz samorządy. Jednym z symboli pielgrzymki jest muszla św. Jakuba, która stanowi znak rozpoznawczy pielgrzymów w drodze do Santiago.

To forma pielgrzymowania jest zupełnie inna, od tych, które znamy z naszego regionalnego doświadczenia: idzie się w samotności, bez wcześniejszej rezerwacji noclegów, z bagażem podręcznym na własnych ramionach. Zmusza to do refleksji nad własnym życiem, wyłącza z hałasu i zgiełku w jakim żyjemy, doświadcza się drugiego człowieka, takim, jakim jest i niewątpliwie otwiera się przestrzeń na doznania duchowe i otaczającą przyrodę. Człowiek odkrywa, że do życia wystarcza to, co niesie ze sobą.

 

 

Spotkanie organizacyjne DKK w filii nr 1 MBP w Sieradzu w dniu 14.09.2017r.

W dniu 14 września 2017 r. po dłuższej przerwie wakacyjnej odbyło się spotkanie Klubowiczów, na którym omówiono plany działalności Klubu i ustalono terminy spotkań.

W drugiej części spotkania zaproszony gość mgr Paweł Kieroń – pracownik Muzeum Okręgowego w Sieradzu opowiedział o kulturze żydowskiej. Wykład opierał się na własnych spostrzeżeniach i doświadczeniach przeżytych w czasie dłuższego pobytu w Izraelu. Wykład ten poszerzył wiedzę i horyzonty myślowe uczestników Klubu o tym kraju i jego mieszkańcach.

Zakończenie roku DKK w Skansenie, Filia nr 1 MBP w Sieradzu

Zakończenie roku DKK w Skansenie

 

W dniu 9 czerwca br. Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Filii nr 1 uroczyście zakończył kolejny rok działalności. Tym razem nasze zajęcia odbyły się w skansenie dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Uroczystość rozpoczęła się od zwiedzaniem obiektu. Potem odbyły się warsztaty z gotowania polewki, wyrobu masła i sera poprowadzone przez gospodarza obiektu etnografa Pawła Kieronia.

Po skosztowaniu potraw i biesiadowaniu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów.

I znów trudno było się rozstać.

 

„Miłość” i nie tylko Tomasza Budzyńskiego DKK w Filii nr 1

W dniu 18 maja br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiono „Miłość” Tomasza Budzyńskiego.

Ze względu na zbliżające się spotkanie z muzykiem, malarzem, autorem książek, reżyserem – Tomaszem Budzyńskim, klubowicze skupili się na omówieniu pierwszej pozycji.

Książka „Miłość” opowiada o miłości do żony, o przemianie człowieka z anarchisty w człowieka wierzącego.

Klubowiczów ujęła prostota, bezpośredniość i autentyczność wypowiedzi autora o swoim życiu, przemianie i wierze. Określili ją, jako wartą przeczytania i przemyślenia.

 

"Niechciana prawda" Agaty Kołakowskiej w Filii nr 1 MBP w Sieradzu, 20.04.2017r.

W dniu 20 kwietnia 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się by omówić Książkę Agaty Kołakowskiej „Niechciana prawda”.

Książka opowiada o kobiecie, która dowiaduje się, że jej wieloletnie, wydaje się szczęśliwe małżeństwo zbudowane jest na kłamstwie. Mężczyzna, który ją poślubił, nigdy nie powinien zostać jej mężem.

Powieść dotyka trudnych i bolesnych tematów bycia homoseksualistą we współczesnym świecie: strachu przed nietolerancją, utratą dobrego imienia, ukrywanie tego faktu poprzez założenie rodziny. Autorka pokazuje też jak przez taką postawę, przez kłamstwo cierpią najbliżsi.

Książka ta zwróciła uwagę czytelników na problem ludzi, będących o odmiennej orientacji seksualnej w naszym społeczeństwie, ale także pokazała, w jaki sposób odnaleźć się takiej sytuacji.

 

"Przypowieści Chrystusa" Ellen G. White W Filii nr 1 MBP w Sieradzu, 16.03.2017r.

Tym razem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy okazji omawiania książki Ellen G. White „Przypowieści Chrystusa” gościliśmy Andrzeja Wojtkowskiego -właściciela gospodarstwa ekologicznego, pasjonata zielarstwa.

Trudno było dyskutować o książce, ponieważ dotykała ona wewnętrznych przeżyć człowieka.

Nasz gość odwołując się do książki, mówił o życiu człowieka zgodnego z naturą, mająca swe źródło w Biblii. Gość opowiedział o uprawie, działaniu i właściwościach ziół. Uczestnicy spotkania delektowali się herbatą z dzikiej róży. Po spotkaniu można było nabyć produkty z gospodarstwa ekologicznego. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko klubowicze, ale także okoliczni mieszkańcy.

 

"Ekskluzywny żebrak" ks. J. Kaczkowskiego - Filia nr 1 w Sieradzu

"Ekskluzywny żebrak" ks. J. Kaczkowskiego

 

W dniu 23 lutego br. w Dyskusyjnym Klubie Książki została omówiona jedna z ostatnich książek ks. Jana Kaczkowskiego - „Ekskluzywny żebrak”. Nie można omawiać tej książki, nie mówiąc nic o niezwykłym autorze. Jan Kaczkowski był polskim duchownym, doktorem nauk teologicznych, bioetykiem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, ale przede wszystkim był niezwykle mądrym człowiekiem o otwartym sercu dla każdego. Urodził się z niedowładem lewej strony ciała oraz dużą wadą wzroku. Przeszedł nowotwór nerki, zdiagnozowano też u niego glejaka mózgu. Stworzył szkolenia z bioetyki chrześcijańskiej, prowadził też wykłady z tematyki hospicyjnej. W pomaganie chorym, przebywającym w hospicjach angażował tzw. trudną młodzież oraz osoby skazane. Śmiertelna choroba nie przeszkodziła mu w aktywności na rzecz ludzi chorych. Wydał kilka książek, udzielił niezliczoną ilość wywiadów. Zmarł 28 marca 2016 roku. „Ekskluzywny Żebrak” to książka, której nie da się do opowiedzieć, omówić. Tak książka służy do osobistej refleksji, kontemplacji, przemyśleń. Czy tego czytelnik chce, czy nie, jakiś fragment jej przylega do wnętrza i tam pozostaje. Tym razem klubowicze skupili się na wybranych cytatach, frazach, które najbardziej przylgnęły do ich serca. Nikt z uczestników nie chciał rozstać się z wypożyczonym egzemplarzem. Wiele osób czytało tę książkę dwa razy. Szkoda, że autora nie ma już wśród nas, ale zawsze możemy Go odnaleźć w słowie pisanym i cytatach, np.

„Marnujesz miłość, kiedy o nią nie dbasz”.

„Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni”.

„Można się z drugim spierać, kłócić, nawet wkurzać na niego, ale nie wolno nim pogardzać”.

„Nie rozliczajmy innych, rozliczajmy siebie”.

„Pamiętajmy, że pycha kroczy tuż przed upadkiem”.

„Wszystko utrudnia to, że jesteśmy mistrzami świata w oszukiwaniu własnego sumienia”.

„Szopka” Zośki Papużanki - Filia 1 MBP w Sieradzu

„Szopka” Zośki Papużanki

W dniu 19 stycznia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omówiliśmy książkę Zośki Papużanki „Szopka”. Książka ta, to swoista saga rodzinna, której historia rozpoczyna się od przybycia jego i jej do komunistycznego Krakowa. Ona z osieroconym trzylatkiem, a on po zmarnowanej szansie dobrego życia za granicą i pozostawionej tam miłości. Związek tych dwojga ludzi nie mógł być szczęśliwy, bo jak sama autorka pisze „ Nie można znaleźć powodu dla tego małżeństwa. Żadnego. Racjonalnego ani irracjonalnego. Żadnego uczucia, na pewno. Żadna sytuacja, zbieg okoliczności, nawet pieniądze żadne. Ani się nie lubili, ani do siebie nie pasowali”. Na kolejnych stronach książki pisarka opowiada historię bycia ze sobą na przekór, krzywdzenia się w „dobrej” wierze, udręczania ku jakimś nieświadomym korzyściom wewnętrznym. Czytelnik staje bezradny wobec rodzinnego piekła, które przenosi się na dalsze pokolenia. Piekła, do którego wszyscy już przywykli, które staje się niezauważalne. Według klubowiczów styl pisania tej powieści zniechęca do czytania ze względu na słowotoki, fragmentaryczne opowieści, jakby wywoływane z pamięci, łączone wyrazy bez pauz. Mimo trudności w czytaniu, to właśnie ten styl oddaje dobrze nastroje, uczucia i emocje bohaterów i ich sytuacji

 

„Rzeka ludzi osobnych” Katarzyny Enerlich - Filia1 MBP w Sieradzu

W dniu 1 grudnia 2016 r.  w Filii nr 1 Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by omówić książkę Katarzyny Enerlich „Rzeka ludzi osobnych”. Autorka powieści wprowadziła nas w klimat mazurskich jezior, wsi i miasteczek, wplatając fragmenty autentycznych, prywatnych pamiętników, redagując je na potrzeby fabuły książki. Bohaterami powieści są staroobrzędowcy, zamieszkujący te tereny. Aby lepiej zrozumieć książkę, do dyskusji zaprosiliśmy Krzysztofa Pietrycha, którego pasjonuje historia Kościoła, jego podziały i różnice. Gość opowiedział nam o historii starowierców, a także o tym, skąd się wzięli na Mazurach, jakie tereny zamieszkali. Dzięki tej wiedzy książka była bardziej zrozumiana i łatwiej się ją omawiało

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi