Relacja ze spotkania DKK w dniu 1.02.2011

W dniu 1.02.2011 roku o godzinie 11.30 odbyło się kolejne spotkanie uczestników DKK. Tym razem przedmiotem dyskusji stała się książka Izabeli Sowy pt. „Cierpkość wiśni”.

Konwersacja została oparta o 4 główne aspekty: życie i problemy studenckiej młodzieży, metody wychowawcze,wzajemne relacje rodziców bohaterów książki oraz kreacja poszczególnych postaci. Wielką sympatie i uznanie czytelników wzbudziła grupka przyjaciół, którzy mieszkając w wynajętym mieszkaniu, potrafili rozwiązywać wspólnie swoje problemy i liczyć na siebie w trudnych, a czasem i przykrych sytuacjach. Dzięki temu jednomyślnie stwierdziliśmy, że ważną wartością w życiu studentów, ale i nie tylko, jest przyjaźń. Przy tym niektórzy z klubowiczów, wspominali własne przyjaźnie nawiązane w młodości, ale i pojawiły się życiowe opowieści o pozytywach i negatywach wynajmowania mieszkania przez ludzi młodych.

Jednocześnie doszliśmy do wniosku, że mimo różnic charakterów czy słabości, nie ma postaci przejaskrawionej czy typowo negatywnej. Wszyscy są jak gdyby odzwierciedleniem każdego z nas,z naszymi wadami i zaletami. Nawet negacja postępowania ojca Wiśni nie była jednoznaczna. Została tylko zasygnalizowana przez czytelników wielka ambicja i skupienie się na swoich potrzebach, które doprowadza, wcześniej czy później, do wielkie tragedii rodzinnej.

Reasumując można śmiało powiedzieć, że powieść Izabeli Sowy jest historią o zwyczajnych ludziach oraz o życiu studentów i ich najbliższych. Jest to bowiem książka, która pozwala, poprzez pewne zilustrowane sytuacje, poznać psychologię człowieka. Dlatego zachęcamy do przeczytania powieści choćby zaraz, bowiem jak powiedziała jedna z bohaterek „Najlepszy sposób na pokusę, to jej ulec”.