Relacja ze spotkania DKK w dniu 1.12.2010r.

Mroźna zima nie przeszkodziła klubowiczom spotkać się, aby omówić książkę pt. „Tego lata w Zawrociu” Hanny Kowalewskiej. Dyskusja nad powieścią była długa, wieloaspektowa i burzliwa. Wiele emocji wzbudziło postępowanie Babki Aleksandry, która w testamencie zapisała swój majątek nieznanej sobie wnuczce Matyldzie. Próba rozwiązania tejże zagadki toczy się do ostatnich stron książki, mimo to nie zostaje do końca wyjaśniona, a przez to daje szansę czytelnikowi indywidualnego odszukania tropu interpretacyjnego. Autorka zostawiając miejsce na własne przemyślenia i zmuszając odbiorcę do aksjologicznej oceny zachowań postaci, wymusza u czytelnika niejednoznaczność w formułowaniu sądów i opinii na temat powieści. W związku z powyższym faktem, powieść wywołuje wiele kontrowersji wśród klubowiczów, ale dzięki temu na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.