Relacja z III spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Zimowa aura nie wszystkim klubowiczom przeszkodziła w kolejnym spotkaniu członków Dyskusyjnego Klubu Książki,. Wszyscy, którym udało się na spotkanie dotrzeć z dużym zaangażowaniem dyskutowali na temat ostatnio przeczytanej pozycji   „Kapuściński : Nie ogarniam świata”. Publikacja ta powstała na podstawie rozmów z Ryszardem Kapuścińskim, przeprowadzonej przez dwóch dziennikarzy „Tygodnika Powszechnego” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko.

Książka  z jednej strony zachwyciła klubowiczów rzetelnością, jasnością i zwięzłością opisywanych faktów, kultur, mechanizmów kierujących danymi społecznościami. Z drugiej zaś strony sprawiała trudność w czytaniu, ze względu na dużą ilość nagromadzonych informacji, nazw czy zdarzeń.
Żywą dyskusję wywołał fragment książki dotyczący Masajów. Dzięki niedawno omawianej książce C. Hoffman „Biała Masajka”, klubowicze byli zainteresowani tematem i chętnie dzielili się swymi opiniami.
Nie mniejsze emocje wywołał obraz mieszkańców Rosji,  widzianej oczami Kapuścińskiego. Ze względu na sąsiedztwo go kraju, oraz znajomość kultury rosyjskiej  przez niektórych uczestników spotkania, dyskusja okazała się jeszcze ciekawsza.

Lektura książki „Kapuściński: Nie ogarniam świata” zachęciła klubowiczów do wypożyczenia innych  dzieł znanego reportera.