Relacja z II spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

W środowe popołudnie 2 grudnia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz drugi spotkali się, by w Dyskusyjnym Klubie Książki podzielić się spostrzeżeniami na temat kolejnej przeczytanej pozycji. Tym razem Klubowicze dyskutowali na temat swoich odczuć po lekturze powieści kryminalnej Marka Krajewskiego pt: „Festung Breslau”.
W spotkaniu, na zaproszenie Klubu, wziął udział Pan Adam Walkiewicz – pasjonat „czarnego kryminału” i jednocześnie miłośnik historii. Przybliżył on słuchaczom genezę gatunku a także przedstawił obraz twierdzy Wrocław– miasta, który stał się tłem przygód głównego bohatera utworu - zawieszonego w obowiązkach oficera Eberharda Mocka.

Lektura została bardzo pozytywnie przyjęta, mimo iż „czarny kryminał” nie zalicza się raczej do tzw. „literatury kobiecej”, a to głównie Panie należą do Dyskusyjnego Klubu Książki. Książka wzbudziła w czytelnikach duże emocje. Zaintrygował przede wszystkim szczegółowy opis oblężonego przez Rosjan Wrocławia, a obraz wojny, która jest tłem wydarzeń, obudził falę wspomnień o tym tragicznym okresie. Klubowicze chętnie wymieniali się opiniami na temat przeczytanej książki, jednocześnie lektura stała się impulsem do rozważań na temat brutalizmu w literaturze i sztuce.