Gangsterskie klimaty w Zduńskiej Woli

Po wakacyjnej przerwie swoją działalność wznowił zduńskowolski Dyskusyjny Klub Książki. Przy kawie i słodyczach miło rozmawiało się o książce Remigiusza Piotrowskiego „Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone”. Autor bloga Tropy Historii w wyniku fascynacji Łodzią i jej historią napisał książkę o legendzie przedwojennego świata przestępczego. Menachem Bornsztajn zwany Ślepym Maksem był gangsterem, który dzięki szantażom, kłamstwom, zastraszaniom podporządkował sobie dużą część przedwojennej Łodzi. Autor zastanawia się czy Ślepy Maks był mafiosem, ojcem chrzestnym łódzkich Bałut czy wielką mistyfikacją, błaznem i prostakiem, którego prasa i ulica wykreowały na władcę północnej części miasta. Ponieważ swoją książkę oprał na dokumentach, doniesieniach ówczesnej prasy, relacjach świadków oraz ustaleniach badaczy, nasze panie miały trochę zastrzeżeń do jego narracji. Wolałyby aby historia ta była sfabularyzowana. Ale niewątpliwie wzbudza zainteresowanie fenomen Ślepego Maksa. W jaki sposób analfabeta potrafił podporządkować sobie nie tylko świat przestępczy, ale także dziennikarzy i policję. Ciekawa rozmowa wywiązała się na temat Łodzi, którą Remigiusz Piotrowski też opisuje. Okazuje się, że i współczesna ma swoją „ciemną stronę miasta”.