Zduńskowolski DKK o teatrze

Zduńskowolski Dyskusyjny Klub Książki wziął udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, który odbywa się pod hasłem "Dotknij Teatru" i organizowany jest przez wspólnotę łódzkich instytucji kultury. W ramach tej akcji MBP w Zduńskiej Woli zorganizowała dwa spotkania. Pierwsze odbyło się 14.03.2012 o godz.11. Przyjechali do nas aktorzy z teatru Narwal z Białegostoku z przedstawieniem pt. " Legenda o czarodziejskim młynku". Zaproszone na nie dzieci z klas drugich szkoły podstawowej nie kryły swego zachwytu, zwłaszcza że po występie aktorzy pozwolili dotykać kukiełki, z którymi występowali. Dla dorosłych natomiast spotkanie z teatrem odbyło się 19 marca. Wzięło w nim udział 9 osób. Gościem specjalnym była pani  Edyta Kulda, animator amatorskiego ruchu teatralnego, pracująca w Zespole Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Wygłosiła bardzo ciekawy wykład, w którym pokrótce omówiła definicję teatru, jego historię, a także jak zmieniał się teatr europejski od antyku aż po czasy współczesne. Opowiadała nam także  o swoich metodach pracy z grupą teatralną, którą prowadzi. Ponieważ wśród uczestników był pan, który również organizuje zajęcia teatralne dla dzieci, wywiązała się tu rozmowa na temat technik pracy. Pani Edyta zapoznała nas także  z orędziem na Światowy Dzień Teatru przygotowanym przez Johna Malkovica, w którym między innymi życzy twórcom teatralnym, aby ich dzieła były ważne, oryginalne, głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i skłaniające do refleksji. Oprócz tego przygotowała dla nas ciekawe ćwieczenia dykcyjne. W drugiej części spotkania między klubowiczami wywiązała się ciekawa dyskusja na temat teatru, czy jest to nadal kultura wyższa, czy teatr przegrywa z kinem i dlaczego, a także o niechęci dzieci i młodzieży do spektakli teatralnych. Nie obyło się również bez omówienia jakich aktorów najbardziej lubimy i cenimy. Padło tu wiele nazwisk, ale najbardziej wyróżnione to Janusz Gajos, Piotr Adamczyk i Kinga Preis. Poruszyliśmy też problem naszego uczestnictwa w kulturze, co w tej sferze ma nam do zaproponowania nasze miasto, a także dlaczego kultura jest tak spychana na margines. To było niezwykłe spotkanie Klubu. Trwało dwie godziny, bo dyskutować o kulturze z ludźmi, którym jest ona równie bliska to sama przyjemność. A zaangażowanie i pasja pani Edyty Kuldy rozbudziły w nas chęć kolejnych spotkań, na które chętnie przystała.