Relacja ze spotkania DKK - młodzież w Tomaszowie Mazowieckim

10 października  2013 r. na spotkaniu DKK dla młodzieży rozmawialiśmy o  książce pt. „Kokosowy Budda” Moniki Lipińskiej. Po wakacyjnej przerwie na spotkanie stawiło się tylko pięcioro klubowiczów. Mimo, że tematyka książki dotyczy młodzieży, która jest mniej więcej w wieku klubowiczów, to jednak nie wzbudziła entuzjazmu. „Kokosowy Budda” to powieść o dorastaniu, pierwszych miłościach i trudnych wyborach.  Jednak zdaniem klubowiczów najbardziej interesujące wątki zostały przez autorkę potraktowane zbyt powierzchownie. Miedzy innymi młodzi czytelnicy liczyli, że dowiedzą się czegoś więcej na temat Zboru Świadków Jehowy – zgromadzenia, o którym wiedzą bardzo mało.

Powieść Lipińskiej opisuje ciąg problemów i rozczarowań nastoletniej Róży, która po śmierci ojca z powodu powtórnego małżeństwa matki trafia do nowego miasta, szkoły
i środowiska. Wszystko to powoduje, że ucieka z domu i nawiązuje znajomość z ludźmi, którzy zdaniem rodziców- mają na młodą dziewczynę zły wpływ. Brak tolerancji i wsparcia w nowej dla dziewczyny sytuacji powoduje wiele problemów z którymi bohaterka musi sobie poradzić.

Mimo, ze młodzi czytelnicy niezbyt entuzjastycznie podeszli do omawianej książki, to
z powodzeniem można ją polecić jako pouczającą lekturę zarówno dla młodzieży jak
i opiekunów, którzy maja ogromny wpływ na kształtowanie osobowości młodego człowieka.