"Słowik"- spotkanie DKK w Kleszczowie

W dniu 26 kwietnia po raz kolejny spotkali się członkowie DKK dla Dorosłych działającego przy naszej bibliotece. Tematem spotkania była książka pt. „Słowik” Kristin Hannah. Książka opowiada o losach dwóch sióstr Isabelle I Vianne, które diametralnie różnią się od siebie. Vianne to stateczna żona i matka, natomiast młodsza od niej o 10 lat, 19- letnia Isabelle to niepokorna, nie uznająca żadnych zasad krnąbrna dziewczyna.  Kiedy w 1940r. Francja zostaje zajęta przez Niemcy Isabelle chce brać czynny udział w obronie swojego kraju, podczas gdy wystraszona Vianne marzy tylko o tym by przetrwać te wojnę. Losy kobiet są bardzo dramatyczne. Vianne kwateruje u siebie kolejno dwóch niemieckich żołnierzy, zmaga się z głodem, zimnem i trudem wychowania córki a potem żydowskiego chłopca, którego bierze w tajemnicy pod opiekę. Potem ratuje inne żydowskie dzieci pracując u sióstr zakonnych. Isabelle natomiast zaciąga się do ruchu oporu i również ryzykuje swoim życiem pomagając m.in. brytyjskim lotnikom. Siostry początkowo bardzo różnią się od siebie jednak z czasem przyświecać będzie im jeden cel- POMOC INNYM. Jest to książka o wojnie, o miłości, odwadze, rodzinie i poświęceniu. Uczestnicy spotkania ocenili książkę jako niezwykłą, napisaną z wielkim rozmachem, piękną opowieść o relacjach międzyludzkich.