Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Ryk kamiennego lwa"= spotkanie DKK w Klezczowie

 Dnia 27.06.19r. miało miejsce kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu książki dla dorosłych. Na spotkaniu omawialiśmy książkę reżysera filmowego Janusza Majewskiego pt. „Ryk kamiennego lwa”. Jest to kolejna powieść z serii – Nadkomisarz Rafał Król.

Książka to historia nadkomisarza Rafała Króla, który udaje się w podróż do Lwowa gdzie chce ukryć się przed gestapo. Po przyjeździe chce zatrzymać się u znajomej Lenki, która jest prostytutką. Nie zastaje jej jednak w swoim mieszkaniu. Od jej sąsiadki dowiaduje się, że Lenka zniknęła kilka dni wcześniej, i że nachodził ją podejrzany Ukrainiec. Rafał Król udaje się zatem do swojej znajomej Molendowej. Po przybyciu na miejsce zastaje zgliszcza spalonego domu oraz otrzymuje informację o jej śmierci. Po takich informacjach nadkomisarz rozpoczyna śledztwo tajemniczej śmierci Molendowej oraz zaginięcia Lenki. W toku śledztwa nawiązuje współpracę z lwowskim podziemiem oraz przyjaźń z olbrzymem Lolkiem, swoim przełożonym w konspiracji. Rafał Król angażuje się w działalność tajnego Wojska Polskiego wnikając w jego szeregi i pomagając innym  żołnierzom.

Powieść Janusza Majewskiego jest na pewno bardzo ciekawa pod względem różnorodności gatunków literackich. To połączenie literatury wojennej, przygodowej oraz kryminału osadzonego w stylu retro. Zdania naszych czytelników były jednakże podzielone. Nie wszystkim lektura przypadła do gustu. Większości nie podobał się fakt, że wątki kryminalne są w trakcie książki niejednokrotnie urywane co utrudniało odbiór lektury. Sama postać nadkomisarza i jego historia były bardzo interesujące ale brakowało napięcia, które cechuje kryminał.

W spotkaniu brało udział 7 osób.

"Zaginiona córka"- spotkanie DKK w Kleszczowie

 W dniu 30.05.2019r. miało miejsce kolejne spotkanie DDK . Tematem rozmów była książka pt. „Zaginiona córka” Gill Paul.  Jest to powieść, która opisuje losy Marii, córki cara Mikołaja Romanowa w czasie wojny domowej w Rosji oraz dalszych represji bolszewickich po czasy wyzwolenia po wojnie. Jej losy splatają się z losami Australijki, Valerie Scott, która poszukuje swoich korzeni po śmierci ojca. Latem 1918 roku rodzinie Romanowów groziło niebezpieczeństwo związane z rozruchami w kraju i wojną domową w Rosji. Zostali oni przewiezieni do Jekaterynburga i umieszczeni pod strażą w domu Ipatiewa. Nie wolno im było wychodzić poza budynek, byli uwięzieni wewnątrz budynku. Ich córka Maria była bardzo otwartą i towarzyską osobą, która rozmawiała ze strażą, nawiązywała znajomości i to podczas rzezi na rodzinie carskiej uratowało jej życie. Jeden ze strażników, zabrał ranną Marię i uciekł z nią do lasu. Książka Gill Paul opowiada ich perypetie życiowe od ucieczki z Jekaterynburga do śmierci, która ich jeszcze mocniej połączyła. W latach 70-tych w Australii, Val Scott dowiaduje się o swoim pochodzeniu z dokumentów, które zostawił po śmierci jej ojciec. Idąc jego śladami, odwiedza Rosję i odkrywa ciemne strony historii swojej rodziny, a ślady prowadzą bezpośrednio do Romanowów.Powieść Zaginiona córka to napisana z polotem i pasją saga historyczna, która porwała naszych klubowiczów  już od pierwszych stron.  Napisana pięknym i plastycznym językiem, z dużą znajomością historii, co sprawia, że  jest niezwykle realna i prawdziwa. Historia rodziny carskiej tak spodobała się uczestnikom, że wyrazili chęć przeczytania kolejnej powieści tej autorki  „Sekret Tatiany”, która opisuje losy drugiej z córek cara Mikołaja Romanowa.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

"Śmierć w blasku fleszy"- spotkanie DKK w Kleszczowie

25.04.19r. po raz kolejny spotkali się uczestnicy DKK aby w miłej atmosferze porozmawiać na temat książek, nowości wydawniczych oraz aby podzielić się refleksjami z przeczytanej lektury. Tematem spotkania była książka Alka Rogozińskiego „Śmierć w blasku fleszy”. Dwójka przyjaciół, Mariusz i Dominika, prowadzą agencję zajmującą się organizacją imprez. Kiedy otrzymują zlecenie przygotowania pokazu mody najpopularniejszych polskich projektantów, starają się zrobić wszystko, aby stał on się najważniejszym wydarzeniem towarzyskim sezonu. Pokaz kończy się morderstwem znanej modelki, a podejrzenia padają na jedną z pracownic ich agencji. Mario i Miśka postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczynają własne śledztwo. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi im mama Dominiki, zakochana w kryminałach Agathy Christie.

Książka pomimo tego że została napisana z humorem, nie  wywołała dużych emocji i refleksji. Większości czytelnikom najbardziej podobała się  postać mamy Dominiki ,która wnosi wiele kolorytu i śmiesznych dialogów w powieści , prowadząc nieformalne śledztwo w celu odnalezienia sprawcy morderstwa.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

"Co wiedzą zmarli"- spotkanie DKK w Kleszczowie

27.03.19r. po raz kolejny spotkali się uczestnicy DKK aby w miłej atmosferze porozmawiać na temat książek, nowości wydawniczych oraz aby podzielić się refleksjami z przeczytanej lektury. Tematem spotkania była książka Laury Lippman „Co wiedzą zmarli”. Główną bohaterką książki jest kobieta, którą poznajemy w trakcie wypadku samochodowego. Twierdzi ona, że jedną z sióstr Bethany, które zaginęły ponad trzydzieści lat wcześniej. Jej zeznania są jednak tak niespójne i zdawkowe, iż do końca tak naprawdę nie wiadomo czy mówi  prawdę. Policjanci prowadzący śledztwo wracają do sprawy sprzed laty i odkrywają nowe wątki i okoliczności. Kiedy na spotkanie z rzekomą córką przylatuje jej żyjąca matka wychodzi na jaw, że kobieta jest jedną z sióstr, ale nie tą za którą się podaje. Matka rozpoznaje córkę po bliźnie na ręce. Kobiecie nie pozostaje więc nic innego jak opowiedzieć historię ich zaginięcia, która okazuje się niebywała.

Książka wywołała mieszane uczucia. Większości czytelnikom nie przypadła do gustu, co argumentowali tym, iż akcja książki przeplatana jest licznymi retrospektywami głównej bohaterki i jej rodziców, przez co była bardzo trudna w odbiorze. Tym, którym spodobała się historia sióstr Bethany, chwalili powieść za to że trzymała w napięciu od pierwszej do ostatniej strony a zakończenie było zaskakujące.

"Czarne nenufary"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 24.01.2019r. po raz pierwszy w nowym roku spotkali się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tematem rozmów była książka „Czarne nenufary” autorstwa Michela Bussiego. Akcja tej książki dzieje się we francuskim miasteczku Giverny, gdzie żył i tworzył Claude Monet. Choć tematem książki są współczesne wydarzenia to czytelnik poznaje wspomniane miasteczko jakby żywcem przeniesione z czasów Moneta. Fabuła tej powieści dotyczy zagadkowego morderstwa znanego chirurga okulisty. Związek z tym wydarzeniem mają trzy kobiety mieszkające w pobliżu.

Czytelnikom bardzo podobała się kryminalna powieść Bussiego, choć większość stwierdziła że wielokrotnie miała ochotę odłożyć lekturę i już do niej wracać. Jednak ostatnie 100 stron zrekompensowało im to całkowicie. Historia okazała się bowiem niezwykle intrygująca. Rozwiązanie zagadki okazało się jedną z najmocniejszych stron tej książki.

"Kobieta w oknie"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 21.06. miało miejsce kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki połączone z marszem nordic walking „Dla Niepodległej”. Głównym celem takiej inicjatywy była chęć uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na początku jedna z członkiń DKK, która na co dzień uprawia ten sport, przeprowadziła krótkie szkolenie poprawnej sztuki chodzenia z kijkami oraz zaproponowała kilka ćwiczeń rozgrzewających. Każdy z uczestników otrzymał także bransoletkę odblaskową z logo DKK. Marsz „Dla Niepodległej” przebiegał na trasie Kleszczów SOLPARK- Łuszczanowice.

 W czasie przerwy uczestnicy marszu rozmawiali na temat przeczytanej książki „Kobieta w oknie”. Bohaterką książki jest Anna Fox, kobieta całe dnie spędza w internecie, przed telewizorem lub szpiegując swoich sąsiadów aparatem fotograficznym. Pewnego dnia obserwuje sytuacje, której nie powinna widzieć. Wraz z biegiem książki wychodzą na jaw mroczne sekrety kobiety. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka była bardzo nieprzewidywalna. Autor bardzo się starał by fabuła książki zaskoczyła wszystkich czytelników.

Choć pogoda tego nie była idealna to kondycja i humory dopisały wszystkim „chodziarzom” i marsz można było uznać za udany.

"Zamęt"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 24.05.2018r. miało miejsce spotkanie Klubu Miłośników Książki. Tematem rozmów była książka Vincentego Severskiego pt. „Zamęt”. Autor książki to niewątpliwy mistrz literatury szpiegowskiej jeśli chodzi o polskich pisarzy. Książka jest poniekąd kontynuacją losów niektórych bohaterów serii „Nielegalni”, ale ci którzy jej nie czytali absolutnie tego nie odczują. Autor opisuje historię porwanego w Pakistanie polskiego biznesmena, który okazuję się być agentem naszego wywiadu a w sprawę zaangażowane są ponadto wywiady różnych krajów. Książka zrobiła na czytelnikach bardzo dobre wrażenie. Wszystkim podobało się ukazanie polskiego wywiadu, świata szpiegów, wywiadowczych intryg, zwłaszcza, że autor był pułkownikiem polskich służb wywiadowczych.

"Słowik"- spotkanie DKK w Kleszczowie

W dniu 26 kwietnia po raz kolejny spotkali się członkowie DKK dla Dorosłych działającego przy naszej bibliotece. Tematem spotkania była książka pt. „Słowik” Kristin Hannah. Książka opowiada o losach dwóch sióstr Isabelle I Vianne, które diametralnie różnią się od siebie. Vianne to stateczna żona i matka, natomiast młodsza od niej o 10 lat, 19- letnia Isabelle to niepokorna, nie uznająca żadnych zasad krnąbrna dziewczyna.  Kiedy w 1940r. Francja zostaje zajęta przez Niemcy Isabelle chce brać czynny udział w obronie swojego kraju, podczas gdy wystraszona Vianne marzy tylko o tym by przetrwać te wojnę. Losy kobiet są bardzo dramatyczne. Vianne kwateruje u siebie kolejno dwóch niemieckich żołnierzy, zmaga się z głodem, zimnem i trudem wychowania córki a potem żydowskiego chłopca, którego bierze w tajemnicy pod opiekę. Potem ratuje inne żydowskie dzieci pracując u sióstr zakonnych. Isabelle natomiast zaciąga się do ruchu oporu i również ryzykuje swoim życiem pomagając m.in. brytyjskim lotnikom. Siostry początkowo bardzo różnią się od siebie jednak z czasem przyświecać będzie im jeden cel- POMOC INNYM. Jest to książka o wojnie, o miłości, odwadze, rodzinie i poświęceniu. Uczestnicy spotkania ocenili książkę jako niezwykłą, napisaną z wielkim rozmachem, piękną opowieść o relacjach międzyludzkich.

"Tylko dobre wiadomości"- spotkanie DKK w Kleszczowie

 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kleszczowie spotkali się 21.03.2018r. by porozmawiać na temat książki Agnieszki Krawczyk „Tylko dobre wiadomości”.

Bohaterką książki jest Izabela Oster, dziennikarka stacji Global PL, która dowiaduje się o zmianie prezesa w firmie i przesunięciu jej programu na późne godziny wieczorne. Dziennikarka pod wpływem emocji składa wypowiedzenie z pracy. Kiedy zostaje bez pracy, z kredytem, a telefon z ofertami pracy wciąż milczy, z pomocą przychodzi jej koleżanka Kamila Rudnicka Clement. Kobiety przeprowadzają się do Krakowa, gdzie znajduje się siedziba czasopisma dla pań, które Kamila odziedziczyła po swojej ciotce. Koleżanki chcą przywrócić gazecie dawną świetność i renomę, biorą się ostro do pracy i bardzo szybko wdrażają swoje pomysły w życie. Książka jest bardzo lekką lekturą na długie wieczory, czyta się ją z uśmiechem na twarzy, ponieważ fabuła zawiera wiele scen, które ostro rozśmieszają.

Większość klubowiczów stwierdziła,  że książka jest bardzo przewidywalna, brak w niej elementu zaskoczenia, a na koniec książki część wątków nie została rozwiązana. Ci, którzy czytali wcześniejsze książki autorki byli rozczarowani tą lekturą, stwierdzając, iż jest to jej najsłabsza powieść.

"Córka króla moczarów"- spotkanie DKK w Kleszczowie

      22 lutego 2018roku miało miejsce kolejne spotkanie uczestników DKK działającego przy GBP w Kleszczowie. Klubowicze dzielili się wrażeniami na temat książki pt. „Córka króla moczarów” Karen Dionne. Jest to historia dziewczyny, która dorastała wraz z  matką i ojcem na moczarach. Jej matka mając kilkanaście lat zostaje porwana i uwieziona na moczarach, tam rodzi  córkę i spędzają z porywaczem kilka lat. Dorastająca dziewczynka nie jest świadoma, że żyją w zamknięciu, idealizuje swojego ojca sadystę, który jest dla niej autorytetem. Pewnego dnia matce i córce udaje się uciec. Główną bohaterkę poznajemy gdy wiedzie już zupełnie inne życie, jest żoną i matką dwóch córek. Kiedy w trakcie jazdy dowiaduje się z radia o ucieczce swojego ojca z więzienia, jej życie wywraca się do góry nogami. Wysyła swoją rodzinę do teściów, a sama rusza w pościg za swoim ojcem, gdyż wie, że jest jedyną osobą, która jest w stanie go złapać na moczarach. Książka to przeplatanka wspomnień i teraźniejszego życia głównej bohaterki. Bohaterka wspomina wspólne życie na moczarach, tropiąc jednocześnie ojca, który zbiegł z konwoju.

Książka bardzo podobała się wszystkim klubowiczom, którzy chwalili autorkę za pomysłową fabułę oraz ciekawe opisy przyrody. Jest to historia przerażająca ale niezwykle realna, tym bardziej godna polecenia!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi