Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kobieta w oknie"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 21.06. miało miejsce kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki połączone z marszem nordic walking „Dla Niepodległej”. Głównym celem takiej inicjatywy była chęć uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na początku jedna z członkiń DKK, która na co dzień uprawia ten sport, przeprowadziła krótkie szkolenie poprawnej sztuki chodzenia z kijkami oraz zaproponowała kilka ćwiczeń rozgrzewających. Każdy z uczestników otrzymał także bransoletkę odblaskową z logo DKK. Marsz „Dla Niepodległej” przebiegał na trasie Kleszczów SOLPARK- Łuszczanowice.

 W czasie przerwy uczestnicy marszu rozmawiali na temat przeczytanej książki „Kobieta w oknie”. Bohaterką książki jest Anna Fox, kobieta całe dnie spędza w internecie, przed telewizorem lub szpiegując swoich sąsiadów aparatem fotograficznym. Pewnego dnia obserwuje sytuacje, której nie powinna widzieć. Wraz z biegiem książki wychodzą na jaw mroczne sekrety kobiety. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka była bardzo nieprzewidywalna. Autor bardzo się starał by fabuła książki zaskoczyła wszystkich czytelników.

Choć pogoda tego nie była idealna to kondycja i humory dopisały wszystkim „chodziarzom” i marsz można było uznać za udany.

"Zamęt"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 24.05.2018r. miało miejsce spotkanie Klubu Miłośników Książki. Tematem rozmów była książka Vincentego Severskiego pt. „Zamęt”. Autor książki to niewątpliwy mistrz literatury szpiegowskiej jeśli chodzi o polskich pisarzy. Książka jest poniekąd kontynuacją losów niektórych bohaterów serii „Nielegalni”, ale ci którzy jej nie czytali absolutnie tego nie odczują. Autor opisuje historię porwanego w Pakistanie polskiego biznesmena, który okazuję się być agentem naszego wywiadu a w sprawę zaangażowane są ponadto wywiady różnych krajów. Książka zrobiła na czytelnikach bardzo dobre wrażenie. Wszystkim podobało się ukazanie polskiego wywiadu, świata szpiegów, wywiadowczych intryg, zwłaszcza, że autor był pułkownikiem polskich służb wywiadowczych.

"Słowik"- spotkanie DKK w Kleszczowie

W dniu 26 kwietnia po raz kolejny spotkali się członkowie DKK dla Dorosłych działającego przy naszej bibliotece. Tematem spotkania była książka pt. „Słowik” Kristin Hannah. Książka opowiada o losach dwóch sióstr Isabelle I Vianne, które diametralnie różnią się od siebie. Vianne to stateczna żona i matka, natomiast młodsza od niej o 10 lat, 19- letnia Isabelle to niepokorna, nie uznająca żadnych zasad krnąbrna dziewczyna.  Kiedy w 1940r. Francja zostaje zajęta przez Niemcy Isabelle chce brać czynny udział w obronie swojego kraju, podczas gdy wystraszona Vianne marzy tylko o tym by przetrwać te wojnę. Losy kobiet są bardzo dramatyczne. Vianne kwateruje u siebie kolejno dwóch niemieckich żołnierzy, zmaga się z głodem, zimnem i trudem wychowania córki a potem żydowskiego chłopca, którego bierze w tajemnicy pod opiekę. Potem ratuje inne żydowskie dzieci pracując u sióstr zakonnych. Isabelle natomiast zaciąga się do ruchu oporu i również ryzykuje swoim życiem pomagając m.in. brytyjskim lotnikom. Siostry początkowo bardzo różnią się od siebie jednak z czasem przyświecać będzie im jeden cel- POMOC INNYM. Jest to książka o wojnie, o miłości, odwadze, rodzinie i poświęceniu. Uczestnicy spotkania ocenili książkę jako niezwykłą, napisaną z wielkim rozmachem, piękną opowieść o relacjach międzyludzkich.

"Tylko dobre wiadomości"- spotkanie DKK w Kleszczowie

 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kleszczowie spotkali się 21.03.2018r. by porozmawiać na temat książki Agnieszki Krawczyk „Tylko dobre wiadomości”.

Bohaterką książki jest Izabela Oster, dziennikarka stacji Global PL, która dowiaduje się o zmianie prezesa w firmie i przesunięciu jej programu na późne godziny wieczorne. Dziennikarka pod wpływem emocji składa wypowiedzenie z pracy. Kiedy zostaje bez pracy, z kredytem, a telefon z ofertami pracy wciąż milczy, z pomocą przychodzi jej koleżanka Kamila Rudnicka Clement. Kobiety przeprowadzają się do Krakowa, gdzie znajduje się siedziba czasopisma dla pań, które Kamila odziedziczyła po swojej ciotce. Koleżanki chcą przywrócić gazecie dawną świetność i renomę, biorą się ostro do pracy i bardzo szybko wdrażają swoje pomysły w życie. Książka jest bardzo lekką lekturą na długie wieczory, czyta się ją z uśmiechem na twarzy, ponieważ fabuła zawiera wiele scen, które ostro rozśmieszają.

Większość klubowiczów stwierdziła,  że książka jest bardzo przewidywalna, brak w niej elementu zaskoczenia, a na koniec książki część wątków nie została rozwiązana. Ci, którzy czytali wcześniejsze książki autorki byli rozczarowani tą lekturą, stwierdzając, iż jest to jej najsłabsza powieść.

"Córka króla moczarów"- spotkanie DKK w Kleszczowie

      22 lutego 2018roku miało miejsce kolejne spotkanie uczestników DKK działającego przy GBP w Kleszczowie. Klubowicze dzielili się wrażeniami na temat książki pt. „Córka króla moczarów” Karen Dionne. Jest to historia dziewczyny, która dorastała wraz z  matką i ojcem na moczarach. Jej matka mając kilkanaście lat zostaje porwana i uwieziona na moczarach, tam rodzi  córkę i spędzają z porywaczem kilka lat. Dorastająca dziewczynka nie jest świadoma, że żyją w zamknięciu, idealizuje swojego ojca sadystę, który jest dla niej autorytetem. Pewnego dnia matce i córce udaje się uciec. Główną bohaterkę poznajemy gdy wiedzie już zupełnie inne życie, jest żoną i matką dwóch córek. Kiedy w trakcie jazdy dowiaduje się z radia o ucieczce swojego ojca z więzienia, jej życie wywraca się do góry nogami. Wysyła swoją rodzinę do teściów, a sama rusza w pościg za swoim ojcem, gdyż wie, że jest jedyną osobą, która jest w stanie go złapać na moczarach. Książka to przeplatanka wspomnień i teraźniejszego życia głównej bohaterki. Bohaterka wspomina wspólne życie na moczarach, tropiąc jednocześnie ojca, który zbiegł z konwoju.

Książka bardzo podobała się wszystkim klubowiczom, którzy chwalili autorkę za pomysłową fabułę oraz ciekawe opisy przyrody. Jest to historia przerażająca ale niezwykle realna, tym bardziej godna polecenia!

"Jak zawsze"- spotkanie DKK Kleszczów

Dnia 18.01.2018r. miało miejsce pierwsze w 2018r. spotkanie DKK działającego przy naszej bibliotece. Tematem rozmów była książka Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Jak zawsze” . Książka opowiada historię małżeństwa, które obchodzi 50 rocznicę swojego „pierwszego razu”. Ku ogromnemu zdziwieniu, po wspólnie spędzonej nocy, para budzi się 50 lat wcześniej, w chwili kiedy decydowała się ich wspólna przyszłość. Para otrzymuje możliwość przeżycia swojej młodości raz jeszcze, ale w Polsce alternatywnej, zupełnie innej niż ją zapamiętali. Jest to błyskotliwa  historia obyczajowa, z akcentem komediowym. Książka podobała się naszym czytelnikom, aczkolwiek nikt nie sądził, że zakończy się w tak niebywały sposób. Książkę warto przeczytać choćby ze względu na różnorodność, jest w niej bowiem trochę komedii, polityki, fantastyki czy absurdu.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi