Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Oriana Fallaci. Portret kobiety"- spotkanie DKK dla dorosłych w GBP w Kleszczowie

W dniu 24.09.2020r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych. Na spotkaniu mieliśmy przyjemność rozmawiać o książce Cristiny De Stefano „Oriana Fallaci. Portret kobiety”. Jest to biografia wspaniałej kobiety, dziennikarki, która przeprowadziła legendarny wywiad z Lechem Wałęsą. Książka opisuje życie Oriany z wielu perspektyw, a że było ono pełne emocji, wrażeń i przygód biografia ta jest bardzo fascynująca.

Książka podobała się również naszym czytelnikom. Wspólnie stwierdzili, że dzięki niej poznali historię niezwykle inteligentnej, pracowitej, silnej i odważnej kobiety. Cała historia jest podróżą po życiu osobistym i zawodowym Oriany Fallaci. Podróżą, która nie szuka taniej sensacji a skupiona jest przede wszystkim na przedstawieniu tej twardej i kontrowersyjnej osobowości.

W spotkaniu wzięły udział 4 osoby.

"Światło w środku nocy"- spotkanie DKK dla dorosłych w GBP w Kleszczowie

W dniu 30.04.20r. odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie odbyło się w formie video chatu poprzez aplikację Messanger na utworzonej grupie Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w Kleszczowie. Na spotkaniu omawialiśmy książkę Jojo Moys „Światło w środku nocy”. Akcja książki rozgrywa się w miejscowości Baileyville, do której przybywa piękna angielka Alice i jej mąż Bennett. Alice rozpoczyna pracę w konnej bibliotece, na czele której stoi także kobieta o imieniu Margery. Małżeństwo Alice nie należy do najszczęśliwszych. W domu rządzi teść, który nie pozwala czytać żadnych książek oprócz Biblii.

Książka „Światło w środku nocy” to opowieść o pięciu kobietach, ich ogromnej przyjaźni i przeróżnych perypetiach życiowych. Jest ona również niezwykła gratką dla książkoholików oraz bibliotekarzy gdyż przedstawia historię konnych bibliotek w Stanach Zjednoczonych oraz stan czytelnictwa wśród ubogiego społeczeństwa. Bibliotekarki musiały wykonywać bardzo ciężka i mozolną pracę aby dotrzeć do ciężko dostępnych górskich terenów.

Zdania na temat książki były podzielone. Opowieść spodobała się  czytelnikom chociaż nie brakowało również słów krytyki. W książce pojawiło się bardzo dużo opisów, które zdaniem klubowiczów nie zawsze były potrzebne gdyż nie wnosiły nic do fabuły.

W spotkaniu wzięło udział 7 klubowiczów.

"Podróż ludzi księgi"- spotkanie DKK dla dorosłych w GBP w Kleszczowie

W dniu 20.02.2020r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych. Na spotkaniu mieliśmy przyjemność rozmawiać o książce naszej Noblistki Olgi Tokarczuk „Podróż ludzi księgi”. Jest to debiutancka powieść autorki. To właśnie od tej pozycji swoją literacką podróż rozpoczynała pisarka. Jest to opowieść o ludziach, którzy będąc na różnych etapach swojego życia wyruszają w podróż aby znaleźć księgę życia. Wśród nich jest m.in. kurtyzana, Markiz czy niemy woźnica i jego pies. Podróż nie jest łatwa, niesie ze sobą wiele rozczarowań, nasuwa wiele pytań, wzbudza wiele emocji. Nie wszystkim też udaję się ją dokończyć i zdobyć to do czego zmierzają.

Opowieść choć przygodowa nie jest historią, która bardzo wciągnęła naszych czytelników. Niemniej jednak wszyscy zgodnie podkreślili, iż jest to bardzo dojrzały i zaskakujący debiut literacki.  Zdaniem naszych klubowiczów książka wprowadza czytelnika w baśniowy i nierealny świat. Zawiera bardzo wiele cennych refleksji z różnych dziedzin naszego życia oraz filozoficzne przemyślenia przy których czytelnik zatrzymuje się na dłuższą chwilę.  

W spotkaniu wzięło udział 10 osób.

"Królowa południa"- spotkanie DKK dla dorosłych w GBP w Kleszczowie

 

W dniu 30.01.20r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem spotkania była książka Arturo Pereza- Reverte „Królowa południa”. Książka opowiada historię Teresy Mendozy, która była początkowo dziewczyną przemytnika a z czasem zyskała wpływy i potęgę w narkotykowym świecie. Książka została zaproponowana przez jedną z naszych klubowiczek - P. Sylwię Leśniewską, która napisała także jej recenzję. Oto ona:

„Książkę chciałam przeczytać odkąd dowiedziałam się, że telenowela, którą oglądam w ramach ćwiczenia języka hiszpańskiego powstał na podstawie książki o tym samym tytule. Od tego czasu bardzo chciałam przeczytać papierową wersję Teresy Mendozy. W ostatnim czasie zaproponowałam książkę do przeczytania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książkowego, i w ten oto sposób, będzie to pierwsza omawiana przez nas lektura w 2020 roku, a dla mnie była to okazja, aby w końcu książkę przeczytać. I wiecie co? Po pierwsze byłam zaskoczona sposobem narracji książki, myślałam, że będzie to bardziej jako powieść, a tymczasem było tutaj widać reporterskie cechy. I uważam, że to na plus. Miałam wrażenie, że czytam historię o kobiecie, która faktycznie istnieje. Była to też książka, którą czytałam od nie wiem jak dawna w kolejności - serial a dopiero książka - i nie jestem zawiedziona. Postacie wydawały się jeszcze bardziej realne, ale co najbardziej mnie zaskoczyła serial w wielu wątkach odzwierciedla książkę. Może dwa, trzy wątki zostały nieco zmienione lub dodane, aby sprawić, że telenowala jeszcze bardziej przyciągała widza. I nie boję się tu powiedzieć, że telenowela - bo jest to jedna z lepszych telenowel Telemundo oraz Antena3, która doczekała się kolejnej serii na Netflixie. Także dla tych, których historia Meksykanki nie będzie wystarczająca po przeczytaniu książki polecam serial na Netflixie, którego akcja dzieje się 9 lat po wydarzeniach w książce. Na mnie czeka teraz amerykańska wersja serialu, która również powstała na podstawie tej książki”

Dla większości naszych czytelników książka była bardzo trudna w odbiorze ze względu na jej wielowątkowość i długie opisy przerywające akcję.

W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

"Ryk kamiennego lwa"= spotkanie DKK w Klezczowie

 Dnia 27.06.19r. miało miejsce kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu książki dla dorosłych. Na spotkaniu omawialiśmy książkę reżysera filmowego Janusza Majewskiego pt. „Ryk kamiennego lwa”. Jest to kolejna powieść z serii – Nadkomisarz Rafał Król.

Książka to historia nadkomisarza Rafała Króla, który udaje się w podróż do Lwowa gdzie chce ukryć się przed gestapo. Po przyjeździe chce zatrzymać się u znajomej Lenki, która jest prostytutką. Nie zastaje jej jednak w swoim mieszkaniu. Od jej sąsiadki dowiaduje się, że Lenka zniknęła kilka dni wcześniej, i że nachodził ją podejrzany Ukrainiec. Rafał Król udaje się zatem do swojej znajomej Molendowej. Po przybyciu na miejsce zastaje zgliszcza spalonego domu oraz otrzymuje informację o jej śmierci. Po takich informacjach nadkomisarz rozpoczyna śledztwo tajemniczej śmierci Molendowej oraz zaginięcia Lenki. W toku śledztwa nawiązuje współpracę z lwowskim podziemiem oraz przyjaźń z olbrzymem Lolkiem, swoim przełożonym w konspiracji. Rafał Król angażuje się w działalność tajnego Wojska Polskiego wnikając w jego szeregi i pomagając innym  żołnierzom.

Powieść Janusza Majewskiego jest na pewno bardzo ciekawa pod względem różnorodności gatunków literackich. To połączenie literatury wojennej, przygodowej oraz kryminału osadzonego w stylu retro. Zdania naszych czytelników były jednakże podzielone. Nie wszystkim lektura przypadła do gustu. Większości nie podobał się fakt, że wątki kryminalne są w trakcie książki niejednokrotnie urywane co utrudniało odbiór lektury. Sama postać nadkomisarza i jego historia były bardzo interesujące ale brakowało napięcia, które cechuje kryminał.

W spotkaniu brało udział 7 osób.

"Zaginiona córka"- spotkanie DKK w Kleszczowie

 W dniu 30.05.2019r. miało miejsce kolejne spotkanie DDK . Tematem rozmów była książka pt. „Zaginiona córka” Gill Paul.  Jest to powieść, która opisuje losy Marii, córki cara Mikołaja Romanowa w czasie wojny domowej w Rosji oraz dalszych represji bolszewickich po czasy wyzwolenia po wojnie. Jej losy splatają się z losami Australijki, Valerie Scott, która poszukuje swoich korzeni po śmierci ojca. Latem 1918 roku rodzinie Romanowów groziło niebezpieczeństwo związane z rozruchami w kraju i wojną domową w Rosji. Zostali oni przewiezieni do Jekaterynburga i umieszczeni pod strażą w domu Ipatiewa. Nie wolno im było wychodzić poza budynek, byli uwięzieni wewnątrz budynku. Ich córka Maria była bardzo otwartą i towarzyską osobą, która rozmawiała ze strażą, nawiązywała znajomości i to podczas rzezi na rodzinie carskiej uratowało jej życie. Jeden ze strażników, zabrał ranną Marię i uciekł z nią do lasu. Książka Gill Paul opowiada ich perypetie życiowe od ucieczki z Jekaterynburga do śmierci, która ich jeszcze mocniej połączyła. W latach 70-tych w Australii, Val Scott dowiaduje się o swoim pochodzeniu z dokumentów, które zostawił po śmierci jej ojciec. Idąc jego śladami, odwiedza Rosję i odkrywa ciemne strony historii swojej rodziny, a ślady prowadzą bezpośrednio do Romanowów.Powieść Zaginiona córka to napisana z polotem i pasją saga historyczna, która porwała naszych klubowiczów  już od pierwszych stron.  Napisana pięknym i plastycznym językiem, z dużą znajomością historii, co sprawia, że  jest niezwykle realna i prawdziwa. Historia rodziny carskiej tak spodobała się uczestnikom, że wyrazili chęć przeczytania kolejnej powieści tej autorki  „Sekret Tatiany”, która opisuje losy drugiej z córek cara Mikołaja Romanowa.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

"Śmierć w blasku fleszy"- spotkanie DKK w Kleszczowie

25.04.19r. po raz kolejny spotkali się uczestnicy DKK aby w miłej atmosferze porozmawiać na temat książek, nowości wydawniczych oraz aby podzielić się refleksjami z przeczytanej lektury. Tematem spotkania była książka Alka Rogozińskiego „Śmierć w blasku fleszy”. Dwójka przyjaciół, Mariusz i Dominika, prowadzą agencję zajmującą się organizacją imprez. Kiedy otrzymują zlecenie przygotowania pokazu mody najpopularniejszych polskich projektantów, starają się zrobić wszystko, aby stał on się najważniejszym wydarzeniem towarzyskim sezonu. Pokaz kończy się morderstwem znanej modelki, a podejrzenia padają na jedną z pracownic ich agencji. Mario i Miśka postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczynają własne śledztwo. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi im mama Dominiki, zakochana w kryminałach Agathy Christie.

Książka pomimo tego że została napisana z humorem, nie  wywołała dużych emocji i refleksji. Większości czytelnikom najbardziej podobała się  postać mamy Dominiki ,która wnosi wiele kolorytu i śmiesznych dialogów w powieści , prowadząc nieformalne śledztwo w celu odnalezienia sprawcy morderstwa.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

"Co wiedzą zmarli"- spotkanie DKK w Kleszczowie

27.03.19r. po raz kolejny spotkali się uczestnicy DKK aby w miłej atmosferze porozmawiać na temat książek, nowości wydawniczych oraz aby podzielić się refleksjami z przeczytanej lektury. Tematem spotkania była książka Laury Lippman „Co wiedzą zmarli”. Główną bohaterką książki jest kobieta, którą poznajemy w trakcie wypadku samochodowego. Twierdzi ona, że jedną z sióstr Bethany, które zaginęły ponad trzydzieści lat wcześniej. Jej zeznania są jednak tak niespójne i zdawkowe, iż do końca tak naprawdę nie wiadomo czy mówi  prawdę. Policjanci prowadzący śledztwo wracają do sprawy sprzed laty i odkrywają nowe wątki i okoliczności. Kiedy na spotkanie z rzekomą córką przylatuje jej żyjąca matka wychodzi na jaw, że kobieta jest jedną z sióstr, ale nie tą za którą się podaje. Matka rozpoznaje córkę po bliźnie na ręce. Kobiecie nie pozostaje więc nic innego jak opowiedzieć historię ich zaginięcia, która okazuje się niebywała.

Książka wywołała mieszane uczucia. Większości czytelnikom nie przypadła do gustu, co argumentowali tym, iż akcja książki przeplatana jest licznymi retrospektywami głównej bohaterki i jej rodziców, przez co była bardzo trudna w odbiorze. Tym, którym spodobała się historia sióstr Bethany, chwalili powieść za to że trzymała w napięciu od pierwszej do ostatniej strony a zakończenie było zaskakujące.

"Czarne nenufary"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 24.01.2019r. po raz pierwszy w nowym roku spotkali się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tematem rozmów była książka „Czarne nenufary” autorstwa Michela Bussiego. Akcja tej książki dzieje się we francuskim miasteczku Giverny, gdzie żył i tworzył Claude Monet. Choć tematem książki są współczesne wydarzenia to czytelnik poznaje wspomniane miasteczko jakby żywcem przeniesione z czasów Moneta. Fabuła tej powieści dotyczy zagadkowego morderstwa znanego chirurga okulisty. Związek z tym wydarzeniem mają trzy kobiety mieszkające w pobliżu.

Czytelnikom bardzo podobała się kryminalna powieść Bussiego, choć większość stwierdziła że wielokrotnie miała ochotę odłożyć lekturę i już do niej wracać. Jednak ostatnie 100 stron zrekompensowało im to całkowicie. Historia okazała się bowiem niezwykle intrygująca. Rozwiązanie zagadki okazało się jedną z najmocniejszych stron tej książki.

"Kobieta w oknie"- spotkanie DKK w Kleszczowie

Dnia 21.06. miało miejsce kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki połączone z marszem nordic walking „Dla Niepodległej”. Głównym celem takiej inicjatywy była chęć uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na początku jedna z członkiń DKK, która na co dzień uprawia ten sport, przeprowadziła krótkie szkolenie poprawnej sztuki chodzenia z kijkami oraz zaproponowała kilka ćwiczeń rozgrzewających. Każdy z uczestników otrzymał także bransoletkę odblaskową z logo DKK. Marsz „Dla Niepodległej” przebiegał na trasie Kleszczów SOLPARK- Łuszczanowice.

 W czasie przerwy uczestnicy marszu rozmawiali na temat przeczytanej książki „Kobieta w oknie”. Bohaterką książki jest Anna Fox, kobieta całe dnie spędza w internecie, przed telewizorem lub szpiegując swoich sąsiadów aparatem fotograficznym. Pewnego dnia obserwuje sytuacje, której nie powinna widzieć. Wraz z biegiem książki wychodzą na jaw mroczne sekrety kobiety. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka była bardzo nieprzewidywalna. Autor bardzo się starał by fabuła książki zaskoczyła wszystkich czytelników.

Choć pogoda tego nie była idealna to kondycja i humory dopisały wszystkim „chodziarzom” i marsz można było uznać za udany.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi