"Nela mała reporterka" DKK dla dzieci 16.01.2019

W środę 16.01 odbyło się kolejne spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o jednej z najbardziej ulubionych książek dla dzieci z serii „Nela mała reporterka”, część pt. „10 niesamowitych przygód Neli”.  Nela- główna bohaterka ma 8 lat i podróżniczką. Swoje przygody i  wrażenia z wypraw opisuje w książkach, dzięki którym można się wiele dowiedzieć i nauczyć.  Tym razem mała Nela zwiedziła Tajlandię, Zanzibar, Bali oraz Boliwię, skąd relacjonowała swoje przygody.  Opowiada czytelnikom o spotkaniu ze słoniami, delfinami czy termitami.Relacjonuje o kulturze i przysmakach z odległych od nas lądów.  Książka jest bardzo ciekawa, czyta się ją lekko i szybko. Dodatkową przyjemnością są fotografie, które Nela przywozi z podróży, dzięki którym czytelnik może przenieść się wyobraźnią.

„Pajączek na rowerze”- DKK dla dzieci 21.11.2018

21.11 podczas DKK dla dzieci omawialiśmy książkę „Pajączek na rowerze”.

"Nie ma nudnych dni", 17.10.2018

7.10 w  Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej z młodymi czytelniczkami dyskutowaliśmy o książce „Nie ma nudnych dni” Renaty Piątkowskiej. Chórem dziewczyny zgodziły się, że książka była ciekawa, śmieszna i z przyjemnością ją w całości przeczytały. Główny bohater, Maciej  mieszka z rodzicami i siostrą Oliwką, chodzi do szkoły, ma wielu kolegów. Pozornie ma bardzo spokojne życie. Na szczęście nawet gdy dzień Maćka zaczyna się szaro i ponuro na horyzoncie pojawiają się ciekawe przygody. Przyczynia się do tego młodsza siostra, czasem babcia, koledzy ze szkoły lub wyjątkowa Matylda, która zdecydowanie różni się od innych dziewczyn.

Spotkania DKK dla dzieci są zawsze pełne energii i spontaniczności. Tym razem omawianie lektury wspierała przygotowana wcześniej krzyżówka, której hasła rozpoczynały opowiadanie kolejnych historyjek.  Dziewczyny prześcigały się w odpowiedziach i opowieściach książkowych historii, wyciągały wnioski.

"Mors, Pinky i archiwum.." 21.06.2018 DKK dla dzieci, MGBP Wieruszów

21.06  w MGBP mieliśmy ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przed wakacjami.  Naszą lekturą była książka Dariusza Rekosza „Mors, Pinky i archiwum Pułkownika Bergmana”.  Autokarowa wycieczka szkolna w Góry Świętokrzyskie rozpoczyna się dla Morsa i Pinky -szkolnych detektywów- zagadkową kradzieżą w małym sklepie ze starociami, prowadzonym przez Władysława Piątka – weterana II wojny światowej. Kradzież naprowadza bohaterów na zagadkę, związaną z ukryciem cennego archiwum pułkownika Bergmana (żołnierza niemieckiego), którą postanawiają rozwiązać wraz z dorosłymi.

Dzieciom bardzo podobała się lektura, ponieważ zawierała w sobie wątek przygody i zagadki. Długo dyskutowaliśmy na temat przygody i umiejętności Morsa i Pinky. Na koniec sami rozwiązywaliśmy tajne szyfry, co dało nam dużo radości.

"Panna Foch" 25.04.2018 MGBP Wieruszów- dzieci

18 kwietnia, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o książce Barbary Kosmowskiej „Panna Foch”.

"Piegowate niebo" Wieruszów, DKK dzieci, 28.02.2018

W środę, 28.02 podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o książce Doroty Sumińskiej pt. „Piegowate niebo”.

Młodzieńcze problemy Inki, która z rodzicami i młodszą siostrą przeprowadziła się na wieś były tematem przewodnim naszej lektury. Co zrobić, by zaprzyjaźnić się z nowymi kolegami, jak zrobić z taty superbohatera oraz dlaczego sznurki są największym zagrożeniem dla bocianów? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się z naszej lektury. Oczywiście podczas spotkania młodych dyskutantów nie mogło zabraknąć krzyżówki oraz świetnej zabawy towarzyszącej omawianiu lektury.

"Tomek i nieskończoność" 28.03.2018 DKK dzieci Wieruszów

W dniu 28.03.2018 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawianą lekturą była książka „Tomek i nieskończoność”. Książka trudna, smutna. Temat śmierci dla dzieci był trudny do zrozumienia. Zawsze jednak naszym spotkaniom towarzyszy krzyżówka, która ułatwia zrozumienie fabuły.