Październik w Oddziale dla dzieci

Na październikowe spotkania DKK z przedszkolakami przygotowaliśmy książki poruszające ciekawe i ważne tematy. I tak pierwsza z omawianych to "Pan Toti i sprawa z makaronem" - którą napisała Joanna Sam-Gara. Bohaterowie książki to pan Toti, jego przyjaciel Hehel, oraz dwaj złośliwi, wiecznie głodni Bliźniacy.
Pan Toti któregoś dnia znajduje czarodziejski garnek. Po ugotowaniu w nim makaronu, jest go tyle, że wystarczy do obdzielenia bliższych i dalszych znajomych.
Książka opowiada o tym, że przyjaźń jest bardzo ważna w naszym życiu, a umiejętność dzielenia się z innymi tym co mamy jest wielką wartością. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki wymieniały rzeczy, którymi one same dzielą się z innymi.
Na kolejnym spotkaniu przedszkolaki wysłuchały bajeczki p.t. "Wiercipiętek wybiera się na wycieczkę" - autorstwa Mateusza Galicy.
W utworze tym opisana jest historia z życia rodziny Wiercipiętka, która wybiera się na wycieczkę. Okazuje się, że każdy chciałby na nią zabrać mnóstwo rzeczy. Głowa rodziny Wiercitata, wytłumaczył wszystkim, że jest to tylko wycieczka, a nie przeprowadzka do nowego domu. W rezultacie pozwolił każdemu z członków rodziny zabrać ze sobą tylko jedną rzecz. Opowieść ta uczy nas sztuki wyboru, umiejętności oceny rzeczy ważnych i ważniejszych. Przedszkolaki stwierdziły, że czasem trudno jest im z czegoś zrezygnować jeśli muszą już dokonać jakiegoś wyboru.
I wreszcie książka "Królik Franek i straszny strach" - Marty Krzemińskiej opowiada o króliku Franku, który pomimo tego, że jest dzielny i odważny to czasami też się czegoś boi. W tej książeczce Franek boi się iść na basen ponieważ uważa, że w basenie czyha na niego groźny stwór "chlapacz". W tej sytuacji mama z tatą znajdują sposób aby strach Franka nieco złagodzić.
Przedszkolaki jeden przed drugim opowiadały o tym, czego się boją i jak u nich wygląda "oswajanie" ich strachów. Okazuje się, że niezawodni są jak zwykle rodzice.
Na każdym z tych spotkań przedszkolaki na bieżąco komentowały opisane sytuacje czy zachowania bohaterów.