Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Święta Tupcia Chrupcia"

Na grudniowym spotkaniu koła DKK, które odbyło się 11.12.2018r. czytaliśmy książkę autorstwa Anny Casalis p.t. "Święta Tupcia Chrupcia". Opowiada ona o zbliżających się Świętach Bożego  Narodzenia. Tupcio  Chrupcio nie może się doczekać przyjścia Świętego Mikołaja. Chciałby dostać wspaniały prezent, ale nie jest pewien, czy na niego zasłużył, ponieważ zachował się samolubnie nie udzielając pomocy zmarzniętemu ptaszkowi. Jego mama wie, że Boże Narodzenie to dobry czas aby mógł naprawić swoje postępowanie.
Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania komentowały zachowanie Tupcia. Mówiły, że na początku zachował się brzydko, ponieważ powinien pomóc potrzebującemu pomocy. Dobrze że potem zrozumiał swój błąd i naprawił go.
Dzieci jak zwykle aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, opowiadając o swoich odczuciach związanych z bohaterem. Chętnie opowiadały o tym czy swoim zachowaniem zasługują na prezenty.

Komendant Wolnej Polski: o Józefie Piłsudskim

Na listopadowym spotkaniu koła DKK czytaliśmy opowiadanie Wojciecha Widłaka p.t. "Komendant Wolnej Polski: o Józefie Piłsudskim".

W czasie gdy Polska była pod zaborami, było wielu odważnych ludzi, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości. Najważniejszym z nich był bohater tego opowiadania Józef Piłsudski - odważny żołnierz i przywódca Polaków walczących o swoją ojczyznę.

Po wysłuchaniu przedszkolaki mówiły co według nich znaczą słowa patriota i patriotyzm.

Na zakończenie spotkania wszyscy wyrecytowali "Katechizm polskiego dziecka" - autorstwa Władysława Bełzy.

"Marchewkowy tort" na spotkaniu DKK

Podczas październikowego spotkania członków DKK czytaliśmy utwór pt. "Marchewkowy tort" pochodzący z książki Grzegorza Kasdepke "Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko".
Opowiedziana historia uczy nas wszystkich akceptacji osób takimi jakie są. Pokazuje dzieciom jak ważne jest nawiązywanie relacji z drugą osobą, opartą na szacunku i tolerancji. Dzieci na swój sposób tłumaczyły znaczenie słowa: szacunek i tolerancja.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci mówiły o tym, że nie można wyśmiewać się ze słabszych czy chorych, bo robimy tym komuś przykrość.

Marysia i wesoły dzień w przedszkolu

11 września 2018 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK.
Dzieci przybyłe na spotkanie wysłuchały książki "Marysia i wesoły dzień w przedszkolu" autorstwa Nadii Berkane.
Książka opowiada o tym, że czasem ciężko zacząć w poniedziałkowy poranek zabawę w przedszkolu, bo nic się nie chce, bo brzydko za oknem. Jednak obecność przyjaciół i miły uśmiech pani przedszkolanki mogą zdziałać prawdziwą magię i wystarczy parę chwil, aby wszystko wróciło do normy i każdy znów poczuł, że zabawa w przedszkolu to sama radość.
Dzieci po wszystkim opowiadały jak wygląda u nich dzień w przedszkolu, w co się bawią i co im sprawia największą radość.

"Marysia nad morzem" - DKK w plenerze

Dnia 07.06.2018 r. ostatni raz przed wakacjami spotkaliśmy się z klubowiczami DKK. Tym razem byliśmy "w plenerze" na placu przedszkolnym. Czytaliśmy książkę "Marysia nad morzem" Nadii Berkane. Opowiada ona o rodzinie Koala spędzającej wakacje nad morzem. Misia Marysia bardzo się cieszy z tego faktu, ponieważ nad morzem można robić wiele ciekawych rzeczy m.in. pływać, robić babki z piasku, zbierać muszelki, opalać się.
Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki opowiadały o swoich wakacyjnych planach. Pamiętając z poprzednich spotkań książki, które mówiły o bezpieczeństwie, przedszkolaki przypomniały zagrożenia jakie mogą na nas czekać na każdym kroku. Dzieci przypomniały jak nie należy się zachowywać, aby uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Jak zwykle przedszkolaki nie zawiodły i tak jak na wcześniejszych spotkaniach tak i tym razem czynnie uczestniczyły w zajęciach.

Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę

Dnia 17.05.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W maju czytaliśmy książkę „Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę” autorstwa Adrienne Heymans. Bohaterka książki - krówka, jest beztroskim zwierzątkiem nie dbającym o porządek zarówno na dworze jak i w domu. Depcze zasadzone w ogródku kwiaty, warzywa, niszczy drzewa, wycinając w ich korze różne znaki. Książka uczy dzieci poszanowania przyrody, dbania o środowisko. Uczy tego, że należy segregować odpady aby nie zaśmiecać naszego otoczenia, należy oszczędzać wodę aby nam jej nie zabrakło. Po zakończonej lekturze przedszkolaki opowiadały w jaki sposób one oraz ich najbliżsi dbają o środowisko, jak segregują śmieci, mówiły o tym , że nie wolno spalać odpadów w piecach,  ponieważ  ulatnia się trujący dym który wdychamy a to szkodzi naszemu zdrowiu. Po raz kolejny dzieci wykazały się dużą znajomością tematu udowodniły, że maja szeroką wiedzę na tematy   dotyczące naszego życia.         

Legenda o Warsie i Sawie

Dnia 17 kwietnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. Tym razem miało ono charakter patriotyczny z racji przypadających Świąt Narodowych (1, 2, 3 maja).
Czytaliśmy "Legendę o Warsie i Sawie" autorstwa Wandy Chotomskiej. Z utworu dzieci dowiedziały się o powstaniu stolicy, skąd wzięła się nazwa - Warszawa. Po przeczytaniu przybliżona została dzieciom historia naszej Ojczyzny, jej hymn, barwy narodowe, godło. Przedszkolaki pokazały również swoje umiejętności czytelnicze podczas układania pociętych plansz wyrazowych: Polska, Warszawa, stolica, Ojczyzna, Pajęczno itp.
Jak zawsze na spotkaniach DKK tak i tym razem dzieci nie zawiodły.
Z zaangażowaniem wypowiadały się na tematy związane z ojczyzną i udowodniły, że mają dużą wiedzę na ten temat.
Urozmaiceniem spotkania był zaprezentowany układ taneczny przygotowany przez dzieci.

Wiosna panie bocianie

Dnia 20.03.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W tym miesiącu czytaliśmy książeczkę Wiesława Drabika p.t. "Wiosna panie bocianie". Jak wskazuje powyższy tytuł była to opowiastka o wiośnie, o tym jak wrona namówiła zajączka, żeby sprowadził  wiosnę. Jak się okazało było to bardzo trudne zadanie. Książeczka ta była okazją do  dyskusji o pierwszych oznakach wiosny, o zwyczaju topienia marzanny. Dzieci wymieniały pierwsze wiosenne kwiaty, opowiadały o tym jak same szukają pierwszych oznak wiosny: kwiatów, ptaków, kwitnących drzew i krzewów.

Walentynki, kubinki i bubinki

Dnia 13.02.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W tym miesiącu w przeddzień "Święta zakochanych” czytaliśmy opowiadanie p.t. "Walentynki, kubinki i bubinki” pochodzące ze zbioru opowiadań "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Utwór opowiada o rodzeństwie, które choć stale się kłóci i robi sobie rożne złośliwości w rezultacie bardzo się kochaja. Dlatego postanowili, że w dzień walentynek obdarują się kartkami. Po wysłuchaniu historyjki, przedszkolaki  prześcigały się w wypowiedziach co to jest "dzień zakochanych”, czyli "walentynki”. Opowiadały jak same świętują ten dzień, dla kogo robią kartki walentynkowe, co umieszczają na takich kartkach. Na zakończenie dzieci obiecały, że po powrocie do przedszkola przygotują takie kartki dla najbliższych.

Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci

Dnia 25.01.2018 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie koła DKK. Tym razem czytaliśmy dwa opowiadania  z książki Grzegorza Kasdepke "Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci". Były to: "Dzień dobry, dobry wieczór, do widzenia, dobranoc" oraz "Dziękuję". Utwory traktują o właściwym zachowaniu w różnych sytuacjach. Po wysłuchaniu dzieci komentowały zachowanie bohaterów, czyli Kuby i Buby. Opowiadały też o swoim zachowaniu, o tym  w jakich sytuacjach używają "magicznych" słów. Mówiły co to jest dobre wychowanie, uprzejmość, grzeczność, dobre maniery.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi