Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Marysia kocha tatusia

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy książkę Nadii Berkane pt. "Marysia kocha tatusia". Książka opowiada o przygotowaniach przyjęcia dla taty Marysi z okazji urodzin. W przygotowaniu niespodzianki dzielnie pomaga Marysi chomik Gryzek. Przygotowania oczywiście przybierają nieoczekiwany obrót. Obiad się przypala i cała rodzina na koniec musi udać się do restauracji.
Przedszkolaki jak zawsze z humorem komentowały opisaną przygodę głównych bohaterów. Z wielkim entuzjazmem dzieliły się swoimi pomysłami na przygotowanie przyjęcia dla swoich tatusiów oraz niespodzianki na zbliżający się "Dzień Ojca".

Co ucieszy mamę

Na majowym spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie "Co ucieszy mamę" pochodzące z książki Rafała Witke pt. "Pierwszaki z kosmosu". Wybór nieprzypadkowy, ponieważ spotkanie odbyło się przed świętem wszystkich mam.
Bohaterem opowiadania jest Pola - uczennica I klasy, w której uczyć się będą przybysze z kosmosu Titi i Toto. Ufoludki nie znają ziemskich zwyczajów, ale Pola wszystko cierpliwie im wyjaśnia. W czytanym opowiadaniu sympatyczne ufoludki przygotowywały laurkę dla mamy.
Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki przerzucały się pomysłami jaką niespodziankę można przygotować dla mamy. Najczęstszym pomysłem była laurka ale nie brakło też propozycji takich jak np. śniadanie do lóżka, bycie super grzecznym czy chęć sprzątania i zmywania w tym dniu.

"Kicia Kocia na rowerze" przed Wielkanocą

18 kwietnia 2019 r. na spotkaniu DKK czytaliśmy książkę p.t. "Kicia kocia na rowerze" Anity Głowińskiej. Wybór książki nieprzypadkowy ponieważ na dworze coraz cieplej a co za tym idzie przedszkolaki i nie tylko zaczynają urządzać sobie wycieczki rowerowe.
Książka opowiada o pierwszym kontakcie tytułowej Kici Koci z rowerem.
Okazuje się, że przedszkolaki doskonale znają się na bezpieczeństwie. Bez zastanowienia potrafiły wymienić co musimy mieć jadąc rowerem i na co zwracać szczególną uwagę.
Jako że kwietniowe spotkanie odbyło się tuż przed świętami Wielkanocnymi rozmawialiśmy też o tradycjach tych świąt, o obrzędach i zwyczajach z nimi związanymi.

Nadęty jak balon

Podczas marcowego spotkania DKK grupa przedszkolaków wysłuchała opowiadania "Nadęty jak balon" pochodzącego z książki Grzegorza Kasdepke "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko".

W utworze jest mowa o tym, jak tata Kacpra - głównego bohatera - oczekiwał, że wszyscy będą go chwalić za ugotowanie obiadu.

Przedstawiona w książce sytuacja uczy nas, że przechwalanie się to negatywna cecha i może być traktowana jako zarozumiałość.

Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania odpowiadały co zrozumiały z przeczytanej im historii oraz o tym co znaczy dla nich tytułowe "Nadęcie jak balon" i czy taka zarozumiała osoba może być lubiana.

"Antek sam w domu" w ferie 2019

Podczas lutowego spotkania DKK czytaliśmy książkę autorstwa Christiane Merz p.t. "Antek sam w domu". Opowiada ona o ulubionej maskotce Antka -  Kicku, który jest bardzo ciekawski przez co stale naraża się na niebezpieczeństwa, ale dzięki  rezolutnemu Antkowi udaje się w porę zapobiec groźnym sytuacją. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy jak wiele zagrożeń czyha na nas w domu: w pokoju dziecinnym, w kuchni, w łazience czy w pokoju dziennym. Również zawartość    skrzynki z narzędziami, której używa  tata nie jest odpowiednia do zabawy. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały czytanej książki, z której dowiedziały się jak należy obchodzić się z przedmiotami codziennego użytku, a które są w zasięgu naszych rąk, jak postępować, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

"Niegrzeczniaki" Grzegorza Kasdepke

Pierwsze po nowym roku spotkanie członków klubu DKK było z akcentem humorystycznym.
Czytaliśmy bowiem książkę Grzegorza Kasdepke p.t. "Niegrzeczniaki".
Opowiada ona o małej Zuzi, która robiła nieznośne rzeczy i o wszystko obwiniała tytułowe "Niegrzeczniaki".
Przedszkolaki i tym razem nie zawiodły. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Wymieniały swoje "psotne" zachowanie, opowiadały o tym, w czyim domu mieszkają niegrzeczniaki i co one u nich robią.

"Święta Tupcia Chrupcia"

Na grudniowym spotkaniu koła DKK, które odbyło się 11.12.2018r. czytaliśmy książkę autorstwa Anny Casalis p.t. "Święta Tupcia Chrupcia". Opowiada ona o zbliżających się Świętach Bożego  Narodzenia. Tupcio  Chrupcio nie może się doczekać przyjścia Świętego Mikołaja. Chciałby dostać wspaniały prezent, ale nie jest pewien, czy na niego zasłużył, ponieważ zachował się samolubnie nie udzielając pomocy zmarzniętemu ptaszkowi. Jego mama wie, że Boże Narodzenie to dobry czas aby mógł naprawić swoje postępowanie.
Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania komentowały zachowanie Tupcia. Mówiły, że na początku zachował się brzydko, ponieważ powinien pomóc potrzebującemu pomocy. Dobrze że potem zrozumiał swój błąd i naprawił go.
Dzieci jak zwykle aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, opowiadając o swoich odczuciach związanych z bohaterem. Chętnie opowiadały o tym czy swoim zachowaniem zasługują na prezenty.

Komendant Wolnej Polski: o Józefie Piłsudskim

Na listopadowym spotkaniu koła DKK czytaliśmy opowiadanie Wojciecha Widłaka p.t. "Komendant Wolnej Polski: o Józefie Piłsudskim".

W czasie gdy Polska była pod zaborami, było wielu odważnych ludzi, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości. Najważniejszym z nich był bohater tego opowiadania Józef Piłsudski - odważny żołnierz i przywódca Polaków walczących o swoją ojczyznę.

Po wysłuchaniu przedszkolaki mówiły co według nich znaczą słowa patriota i patriotyzm.

Na zakończenie spotkania wszyscy wyrecytowali "Katechizm polskiego dziecka" - autorstwa Władysława Bełzy.

"Marchewkowy tort" na spotkaniu DKK

Podczas październikowego spotkania członków DKK czytaliśmy utwór pt. "Marchewkowy tort" pochodzący z książki Grzegorza Kasdepke "Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko".
Opowiedziana historia uczy nas wszystkich akceptacji osób takimi jakie są. Pokazuje dzieciom jak ważne jest nawiązywanie relacji z drugą osobą, opartą na szacunku i tolerancji. Dzieci na swój sposób tłumaczyły znaczenie słowa: szacunek i tolerancja.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci mówiły o tym, że nie można wyśmiewać się ze słabszych czy chorych, bo robimy tym komuś przykrość.

Marysia i wesoły dzień w przedszkolu

11 września 2018 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK.
Dzieci przybyłe na spotkanie wysłuchały książki "Marysia i wesoły dzień w przedszkolu" autorstwa Nadii Berkane.
Książka opowiada o tym, że czasem ciężko zacząć w poniedziałkowy poranek zabawę w przedszkolu, bo nic się nie chce, bo brzydko za oknem. Jednak obecność przyjaciół i miły uśmiech pani przedszkolanki mogą zdziałać prawdziwą magię i wystarczy parę chwil, aby wszystko wróciło do normy i każdy znów poczuł, że zabawa w przedszkolu to sama radość.
Dzieci po wszystkim opowiadały jak wygląda u nich dzień w przedszkolu, w co się bawią i co im sprawia największą radość.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi