Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Walentynki, kubinki i bubinki

Dnia 13.02.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W tym miesiącu w przeddzień "Święta zakochanych” czytaliśmy opowiadanie p.t. "Walentynki, kubinki i bubinki” pochodzące ze zbioru opowiadań "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Utwór opowiada o rodzeństwie, które choć stale się kłóci i robi sobie rożne złośliwości w rezultacie bardzo się kochaja. Dlatego postanowili, że w dzień walentynek obdarują się kartkami. Po wysłuchaniu historyjki, przedszkolaki  prześcigały się w wypowiedziach co to jest "dzień zakochanych”, czyli "walentynki”. Opowiadały jak same świętują ten dzień, dla kogo robią kartki walentynkowe, co umieszczają na takich kartkach. Na zakończenie dzieci obiecały, że po powrocie do przedszkola przygotują takie kartki dla najbliższych.

Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci

Dnia 25.01.2018 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie koła DKK. Tym razem czytaliśmy dwa opowiadania  z książki Grzegorza Kasdepke "Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci". Były to: "Dzień dobry, dobry wieczór, do widzenia, dobranoc" oraz "Dziękuję". Utwory traktują o właściwym zachowaniu w różnych sytuacjach. Po wysłuchaniu dzieci komentowały zachowanie bohaterów, czyli Kuby i Buby. Opowiadały też o swoim zachowaniu, o tym  w jakich sytuacjach używają "magicznych" słów. Mówiły co to jest dobre wychowanie, uprzejmość, grzeczność, dobre maniery.

Dziewczynka z zapałkami

Na  ostatnim w tym roku spotkaniu członków klubu DKK, które odbyło się 7.12.2017 r. czytaliśmy piękną baśń H.CH. Andersena p. t. „Dziewczynka
z zapałkami”.  Opowiada ona o ubogiej dziewczynce, która w  ostatni, mroźny wieczór mijającego roku nadaremno próbuje sprzedać zapałki. Jednak nikt
(w natłoku ostatnich przygotowań do nadchodzącego roku)  nie jest zainteresowany zmarzniętym i głodnym dzieckiem, które niezauważone przez przechodniów umiera z zimna i głodu. Po wysłuchaniu dzieci komentowały zachowanie dorosłych, mówiły  że powinniśmy dostrzegać drugiego człowieka
i w miarę możliwości pomagać, dzielić się z potrzebującymi.  Piękna to cecha jeśli potrafimy się dzielić z kimś, kto jest biedniejszy od nas.

Polska moja ojczyzna

Dnia 9.11.2017 roku odbyło się kolejne spotkanie członków koła DKK. Tym razem z racji przypadającego 11 listopada Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę została przeczytana legenda o powstaniu Państwa Polskiego.
Z utworu przedszkolaki dowiedziały się o wędrówce trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa w poszukiwaniu miejsca na osiedlenie się i założenia osady dla swojego ludu. Dzieci wykazały się dużą znajomością tematu, udzielały poprawnych  informacji na tematy związane ze Świętem Niepodległości.  Dzisiejszemu spotkaniu towarzyszyła tematyczna wystawa prac klubowiczów p.h. "POLSKA MOJA OJCZYZNA" 

Uszy na sprzedaż

W miniony czwartek tj. 19 października 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu DKK. Przeczytaliśmy opowiadanie z książki Grzegorza Kasdepke p.h. "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko". Tym razem były to "Uszy na sprzedaż".

Utwór opowiada o małym Kacperku, który udawał, że nie docierają do niego niektóre słowa rodziców.

Dzieci chętnie wypowiadały się na temat tej historyjki. Komentowały zachowanie bohatera. Wszystkie twierdziły, że one słyszą wszystkie polecenia, które są do nich kierowane.

Kasdepke napisał w tym opowiadaniu o trudzie rozmawiania z dzieckiem, które zajęte własnymi myślami, "wyłącza" swoje uszy. Napisał, że słowo cukierek, prezent, lody dziecko usłyszy zawsze

Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu klubowiczów DKK czytaliśmy opowiadanie pochodzące z książki Grzegorza Kasdepke pt. "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko".

Książka to zbiór historyjek, opisujących przygody małego Kacperka i jego rodziców.

Humorystycznie pokazuje codzienne sytuacje, które mogą przytrafić się w każdym domu.

Z tej właśnie książki dzieci wysłuchały utworu zatytułowanego "Reklamacje". Pozwolił on poznać dzieciom nowe słowo. Po wysłuchaniu mali klubowicze aktywnie komentowali zachowania Kacperka opisane w utworze. Przedszkolaki mówiły co według nich znaczy tytułowe słowo, z dużym poczuciem humoru i wyobraźnią wymieniały przedmioty, które można według nich zareklamować.

Antek sam w domu

Wakacje trwają w najlepsze, a my na spotkaniu z klubowiczami DKK czytamy kolejną książkę o niebezpieczeństwach czyhających tym razem w domu.
Książka p.t. "Antek sam w domu" autorstwa Christiane Merz opowiada o Antku i jego zajączku Kicku. Kicek jest bardzo ciekawski przez co naraża się na wiele niebezpieczeństw.
Tylko dzięki temu, że Antek jest rozsądny i wie doskonale kiedy może grozić im niebezpieczeństwo, nie dochodzi do nieszczęścia.
Książka ta uczy dzieci, jak powinny zachowywać się w domu, jak korzystać z urządzeń znajdujących się w domu. Bo wbrew pozorom nawet w pokoju dziecinnym może byś niebezpiecznie.
Po wysłuchaniu opowiastek dzieci chętnie komentowały zachowanie ciekawskiego zajączka i opowiadały, czego nie wolno robić w domu bez pomocy dorosłych.

Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności

Jako, że rozpoczęły się już wakacje, na kolejnym naszym spotkaniu DKK czytaliśmy książkę autorstwa Adrienne Heymans p.t. "Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności".
Mała myszka jak każde dziecko jest bardzo ciekawska a tym samym bardzo nieostrożna. Wszystko ją interesuje, wszystkiego chce dotknąć. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej zachowanie może być bardzo niebezpieczne.
Dobrze, że jej starsza kuzynka Jola zdaje sobie sprawę z czyhających zagrożeń.
Opowiadanie to uczy dzieci, jak postępować w domu i po za nim, na co zwracać szczególną uwagę, co może być niebezpieczne.

Stare misie nie chodzą po drzewach

Na pierwszym spotkaniu DKK grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 w Pajęcznie wysłuchała książki Heidi i Daniel Howarth p.t. "Stare misie nie chodzą po drzewach".

Książka opowiada o tym jak Mały Miś musi zostać na kilka dni u swoich dziadków. Nie jest tym pomysłem zachwycony, ponieważ wydaje mu się, że dziadkowie nie są dobrymi towarzyszami zabaw, że są starzy i nudni.

Mały Miś uważa, że babcia i dziadek nie mogą już chodzić po drzewach i biegać.

W trakcie pobytu okazuje się, że dziadek jest wspaniałym towarzyszem zabaw, przekazuje mu wiele życiowych mądrości, jak przetrwać w lesie, zdobyć pożywienie (łapać ryby, podkradać pszczołom miód).

Spędzając tych kilka dni u dziadków Mały Miś zrozumiał, że oni też byli kiedyś mali i że teraz mogą go nauczyć kilku przydatnych w życiu rzeczy.

Książka ta, opowiada o tym, że mądrość przychodzi z wiekiem.

Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci oglądały ilustracje zamieszczone w książce. Losy Małego Misia wywołały lawinę opowieści o tym jakie relacje łączą je z dziadkami, mówiły czego się od nich uczą w czasie wspólnych zajęć i zabaw.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi