Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kicia Kocia sprząta

Drugie lutowe spotkanie DKK odbyło się pod znakiem porządków.
Grupa 6-cio latków wysłuchała książki Anity Głowińskiej p.t. "Kicia Kocia sprząta". Opowieść o tym, jak bohaterka po zabawie robi porządki w swoim pokoju. Po wysłuchaniu z wielkim zainteresowaniem czytanego tekstu, dzieci komentowały zachowanie Kici Koci, dzieliły się swoimi przykładami odnośnie porządków we własnych pokojach.
Maluchy tak się "rozgadały", że od sprzątania swoich czterech kątów, przeszły do problemów współczesnych, dotyczących ochrony środowiska czy segregacji śmieci. Okazało się, że przedszkolakom nie jest obcy temat ekologii i wszystko co z nią związane.
Na zakończenie był też czas aby się pobawić.

Franklin i walentynki

Na lutowym spotkaniu DKK czytaliśmy książkę autorstwa Paulette Bourgeois i Brendy Clark pt. "Franklin i walentynki". To historia małego żółwia, który w drodze do szkoły zgubił swoje walentynki. Był tym faktem bardzo zmartwiony, myślał bowiem, że skoro on nie ma dla nikogo walentynek, to również takiej kartki nie otrzyma. Koledzy jednak nie zawiedli i obdarowali go swoimi walentynkami. Franklin  odwdzięczył się wszystkim następnego dnia, wręczając im kartki dla przyjaciół.
Dzieci słuchały bardzo uważnie, bo bez trudu odpowiedziały potem na pytania dotyczące tekstu. A później przedszkolaki skupiły się na wspólnym przygotowaniu walentynki od wszystkich – dla wszystkich. Po początkowych problemach z ustaleniem koncepcji artystycznej, ochoczo zabrały się za rysowanie i przyklejanie różnych elementów do kartonu. Ostatecznie efekt zyskał uznanie surowych krytyków, czyli samych twórców tego dzieła. Potem jeszcze dzieci zastanawiały się, kogo mogłyby obdarować swoimi walentynkami. Okazało się, że jest sporo takich osób, więc pewnie w domu miały dużo pracy…

"Basia i śmieci"

Na styczniowym spotkaniu DKK czytaliśmy książkę Zofii Staneckiej p.t. "Basia i śmieci". Wybór nieprzypadkowy bowiem obecnie coraz częściej zaczyna się mówić o czystym świecie - wiele organizacji i osób prywatnych angażuje się w walkę o czyste środowisko, o jego ochronę.
Bohaterka Basia zadaje sobie i innym pytanie: dlaczego na świecie jest tyle śmieci i zastanawia się jednocześnie co zrobić aby to zmienić.
Wystarczy tak niewiele, bo każdy z nas segregując śmieci, używając jak najmniej plastikowych torebek dokłada swoją cegiełkę do czystego świata.
Bohaterka zwraca uwagę czytelnikowi, że jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska.
Razem z Basią przedszkolaki dowiadują się jak ludzie zanieczyszczają środowisko, co możemy zrobić aby zmieniać nasze złe nawyki i lepiej zadbać o czystość naszego otoczenia.
Dzieci przerzucały się pomysłami co zrobić aby nie było śmieci, opowiadały jak same dbają o czystość najbliższego im otoczenia.

"Rycerz na kółkach"

Ostatnie w tym roku spotkanie DKK odbyło się 3 grudnia, w dniu w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Z tej racji czytaliśmy utwory "Rycerz na kółkach" Agnieszki Kamińskiej oraz opowiadanie "Kto tu jest niepełnosprawny" pochodzące z książki Tomasza Małkowskiego pt. "O Kamilu który patrzy rękami".

Wybór nieprzypadkowy, ponieważ poruszają one problem osób niepełnosprawnych. Opowiadaniami tymi chcieliśmy przybliżyć dzieciom problemy z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne, które mieszkają w naszym otoczeniu, właściwą postawę i zachowanie wobec takich osób. Zdarza sie bowiem często, że nie wiemy co powiedzieć, jak się zachować w ich towarzystwie.
Zaprezentowane utwory uczą nas aby nasza postawa i zachowanie względem niepełnosprawnych były pełne zrozumienia, tolerancji i otwartości na współdziałanie.

Po skończonej lekturze dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami odnośnie przeczytanych opowiadań.

Listopad o polskości

W czasie listopadowych spotkań w ramach klubu DKK przedszkolaki wysłuchały legendy "O Lechu, Czechu i Rusie" oraz wiersza p.t. "Legenda o założeniu Gniezna", którego autorem jest Zbigniew Dmitroca.
11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, była więc okazja aby porozmawiać z przedszkolakami o tym, co to jest niepodległość. Przybliżyć im symbole narodowe czyli flagę, godło i hymn. Mówiliśmy o tym, że dzięki odwadze i determinacji wielu osób, do których niewątpliwie należy m.in. Józef Piłsudski w tamtych trudnych czasach walczących o wolność i niepodległość, my możemy żyć w wolnym kraju i posługiwać się językiem polskim.
Dzięki odzyskaniu niepodległości możemy z dumą recytować "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy, który zna każdy mały Polak.
Ten właśnie utwór wszystkie przedszkolaki recytowały na zakończenie spotkania.
Dopełnieniem było pokolorowanie przez dzieci kolorowanki o Lechu, Czechu i Rusie.

Październik w Oddziale dla dzieci

Na październikowe spotkania DKK z przedszkolakami przygotowaliśmy książki poruszające ciekawe i ważne tematy. I tak pierwsza z omawianych to "Pan Toti i sprawa z makaronem" - którą napisała Joanna Sam-Gara. Bohaterowie książki to pan Toti, jego przyjaciel Hehel, oraz dwaj złośliwi, wiecznie głodni Bliźniacy.
Pan Toti któregoś dnia znajduje czarodziejski garnek. Po ugotowaniu w nim makaronu, jest go tyle, że wystarczy do obdzielenia bliższych i dalszych znajomych.
Książka opowiada o tym, że przyjaźń jest bardzo ważna w naszym życiu, a umiejętność dzielenia się z innymi tym co mamy jest wielką wartością. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki wymieniały rzeczy, którymi one same dzielą się z innymi.
Na kolejnym spotkaniu przedszkolaki wysłuchały bajeczki p.t. "Wiercipiętek wybiera się na wycieczkę" - autorstwa Mateusza Galicy.
W utworze tym opisana jest historia z życia rodziny Wiercipiętka, która wybiera się na wycieczkę. Okazuje się, że każdy chciałby na nią zabrać mnóstwo rzeczy. Głowa rodziny Wiercitata, wytłumaczył wszystkim, że jest to tylko wycieczka, a nie przeprowadzka do nowego domu. W rezultacie pozwolił każdemu z członków rodziny zabrać ze sobą tylko jedną rzecz. Opowieść ta uczy nas sztuki wyboru, umiejętności oceny rzeczy ważnych i ważniejszych. Przedszkolaki stwierdziły, że czasem trudno jest im z czegoś zrezygnować jeśli muszą już dokonać jakiegoś wyboru.
I wreszcie książka "Królik Franek i straszny strach" - Marty Krzemińskiej opowiada o króliku Franku, który pomimo tego, że jest dzielny i odważny to czasami też się czegoś boi. W tej książeczce Franek boi się iść na basen ponieważ uważa, że w basenie czyha na niego groźny stwór "chlapacz". W tej sytuacji mama z tatą znajdują sposób aby strach Franka nieco złagodzić.
Przedszkolaki jeden przed drugim opowiadały o tym, czego się boją i jak u nich wygląda "oswajanie" ich strachów. Okazuje się, że niezawodni są jak zwykle rodzice.
Na każdym z tych spotkań przedszkolaki na bieżąco komentowały opisane sytuacje czy zachowania bohaterów.

Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla dzieci - aż 4 grupy

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki dla najmłodszych wznowił swoje spotkania.
We wrześniu spotykaliśmy się aż czterokrotnie z racji licznej grupy przedszkolaków.
Na spotkaniu każdej z grup czytaliśmy inną książkę. A były to:
"Otwórz okienko" – Heleny Bechlerowej. Bohater książki krasnal Michałek na pokład własnoręcznie wybudowanej łodzi chciał zabrać kolejno: kotka Bartosza, pieska Pufka, wiewióreczkę Fruzię, zajączka Dyzia, kaczorka Kwaczka i misia.
Początkowo wszyscy odmówili krasnoludkowi, ale na koniec wszyscy zaproszeni koledzy zdecydowali się popłynąć na spotkanie wielkiej przygody.
Drugi utwór "Nadęty jak balon" pochodzący ze zbioru "Kacperiada" Grzegorza Kadepki opowiada o tacie Kacpra, który po ugotowaniu własnoręcznie makaronu był z siebie tak dumny, że chodził "nadęty jak balon". Ale określenie to ma też negatywne znaczenie, gdyż oznacza kogoś zarozumiałego.
Na trzecim spotkaniu czytaliśmy opowiadania z książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Ta przezabawna pozycja opowiada o tym, gdzie uciekają i co "robią" nasze skarpetki kiedy po wyciągnięciu z pralki stwierdzamy, że jest ich mniej niż przed rozpoczęciem prania.
Na ostatnim wrześniowym spotkaniu czytaliśmy o pewnej dziewczynce i tajemniczym zwierzątku, które zamieszkało w jej brzuchu. Była to książka "W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko" autorem której jest Grzegorz Kasdepke. Po przeczytaniu książeczki dowiadujemy się, że tym mieszkańcem brzucha jest po prostu głód.
Każda z tych książek dostarcza innych wrażeń. Przedstawia inne przygody zupełnie różnych bohaterów ale łączy je jedno: czytanie ich sprawia ogromną frajdę, skłania najmłodszych do przemyśleń a humor w nich zawarty wywołuje uśmiech.

Marysia kocha tatusia

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy książkę Nadii Berkane pt. "Marysia kocha tatusia". Książka opowiada o przygotowaniach przyjęcia dla taty Marysi z okazji urodzin. W przygotowaniu niespodzianki dzielnie pomaga Marysi chomik Gryzek. Przygotowania oczywiście przybierają nieoczekiwany obrót. Obiad się przypala i cała rodzina na koniec musi udać się do restauracji.
Przedszkolaki jak zawsze z humorem komentowały opisaną przygodę głównych bohaterów. Z wielkim entuzjazmem dzieliły się swoimi pomysłami na przygotowanie przyjęcia dla swoich tatusiów oraz niespodzianki na zbliżający się "Dzień Ojca".

Co ucieszy mamę

Na majowym spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie "Co ucieszy mamę" pochodzące z książki Rafała Witke pt. "Pierwszaki z kosmosu". Wybór nieprzypadkowy, ponieważ spotkanie odbyło się przed świętem wszystkich mam.
Bohaterem opowiadania jest Pola - uczennica I klasy, w której uczyć się będą przybysze z kosmosu Titi i Toto. Ufoludki nie znają ziemskich zwyczajów, ale Pola wszystko cierpliwie im wyjaśnia. W czytanym opowiadaniu sympatyczne ufoludki przygotowywały laurkę dla mamy.
Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki przerzucały się pomysłami jaką niespodziankę można przygotować dla mamy. Najczęstszym pomysłem była laurka ale nie brakło też propozycji takich jak np. śniadanie do lóżka, bycie super grzecznym czy chęć sprzątania i zmywania w tym dniu.

"Kicia Kocia na rowerze" przed Wielkanocą

18 kwietnia 2019 r. na spotkaniu DKK czytaliśmy książkę p.t. "Kicia kocia na rowerze" Anity Głowińskiej. Wybór książki nieprzypadkowy ponieważ na dworze coraz cieplej a co za tym idzie przedszkolaki i nie tylko zaczynają urządzać sobie wycieczki rowerowe.
Książka opowiada o pierwszym kontakcie tytułowej Kici Koci z rowerem.
Okazuje się, że przedszkolaki doskonale znają się na bezpieczeństwie. Bez zastanowienia potrafiły wymienić co musimy mieć jadąc rowerem i na co zwracać szczególną uwagę.
Jako że kwietniowe spotkanie odbyło się tuż przed świętami Wielkanocnymi rozmawialiśmy też o tradycjach tych świąt, o obrzędach i zwyczajach z nimi związanymi.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi