Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu klubowiczów DKK czytaliśmy opowiadanie pochodzące z książki Grzegorza Kasdepke pt. "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko".

Książka to zbiór historyjek, opisujących przygody małego Kacperka i jego rodziców.

Humorystycznie pokazuje codzienne sytuacje, które mogą przytrafić się w każdym domu.

Z tej właśnie książki dzieci wysłuchały utworu zatytułowanego "Reklamacje". Pozwolił on poznać dzieciom nowe słowo. Po wysłuchaniu mali klubowicze aktywnie komentowali zachowania Kacperka opisane w utworze. Przedszkolaki mówiły co według nich znaczy tytułowe słowo, z dużym poczuciem humoru i wyobraźnią wymieniały przedmioty, które można według nich zareklamować.

Antek sam w domu

Wakacje trwają w najlepsze, a my na spotkaniu z klubowiczami DKK czytamy kolejną książkę o niebezpieczeństwach czyhających tym razem w domu.
Książka p.t. "Antek sam w domu" autorstwa Christiane Merz opowiada o Antku i jego zajączku Kicku. Kicek jest bardzo ciekawski przez co naraża się na wiele niebezpieczeństw.
Tylko dzięki temu, że Antek jest rozsądny i wie doskonale kiedy może grozić im niebezpieczeństwo, nie dochodzi do nieszczęścia.
Książka ta uczy dzieci, jak powinny zachowywać się w domu, jak korzystać z urządzeń znajdujących się w domu. Bo wbrew pozorom nawet w pokoju dziecinnym może byś niebezpiecznie.
Po wysłuchaniu opowiastek dzieci chętnie komentowały zachowanie ciekawskiego zajączka i opowiadały, czego nie wolno robić w domu bez pomocy dorosłych.

Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności

Jako, że rozpoczęły się już wakacje, na kolejnym naszym spotkaniu DKK czytaliśmy książkę autorstwa Adrienne Heymans p.t. "Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności".
Mała myszka jak każde dziecko jest bardzo ciekawska a tym samym bardzo nieostrożna. Wszystko ją interesuje, wszystkiego chce dotknąć. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej zachowanie może być bardzo niebezpieczne.
Dobrze, że jej starsza kuzynka Jola zdaje sobie sprawę z czyhających zagrożeń.
Opowiadanie to uczy dzieci, jak postępować w domu i po za nim, na co zwracać szczególną uwagę, co może być niebezpieczne.

Stare misie nie chodzą po drzewach

Na pierwszym spotkaniu DKK grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 w Pajęcznie wysłuchała książki Heidi i Daniel Howarth p.t. "Stare misie nie chodzą po drzewach".

Książka opowiada o tym jak Mały Miś musi zostać na kilka dni u swoich dziadków. Nie jest tym pomysłem zachwycony, ponieważ wydaje mu się, że dziadkowie nie są dobrymi towarzyszami zabaw, że są starzy i nudni.

Mały Miś uważa, że babcia i dziadek nie mogą już chodzić po drzewach i biegać.

W trakcie pobytu okazuje się, że dziadek jest wspaniałym towarzyszem zabaw, przekazuje mu wiele życiowych mądrości, jak przetrwać w lesie, zdobyć pożywienie (łapać ryby, podkradać pszczołom miód).

Spędzając tych kilka dni u dziadków Mały Miś zrozumiał, że oni też byli kiedyś mali i że teraz mogą go nauczyć kilku przydatnych w życiu rzeczy.

Książka ta, opowiada o tym, że mądrość przychodzi z wiekiem.

Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci oglądały ilustracje zamieszczone w książce. Losy Małego Misia wywołały lawinę opowieści o tym jakie relacje łączą je z dziadkami, mówiły czego się od nich uczą w czasie wspólnych zajęć i zabaw.