Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Marysia nad morzem" - DKK w plenerze

Dnia 07.06.2018 r. ostatni raz przed wakacjami spotkaliśmy się z klubowiczami DKK. Tym razem byliśmy "w plenerze" na placu przedszkolnym. Czytaliśmy książkę "Marysia nad morzem" Nadii Berkane. Opowiada ona o rodzinie Koala spędzającej wakacje nad morzem. Misia Marysia bardzo się cieszy z tego faktu, ponieważ nad morzem można robić wiele ciekawych rzeczy m.in. pływać, robić babki z piasku, zbierać muszelki, opalać się.
Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki opowiadały o swoich wakacyjnych planach. Pamiętając z poprzednich spotkań książki, które mówiły o bezpieczeństwie, przedszkolaki przypomniały zagrożenia jakie mogą na nas czekać na każdym kroku. Dzieci przypomniały jak nie należy się zachowywać, aby uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Jak zwykle przedszkolaki nie zawiodły i tak jak na wcześniejszych spotkaniach tak i tym razem czynnie uczestniczyły w zajęciach.

Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę

Dnia 17.05.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W maju czytaliśmy książkę „Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę” autorstwa Adrienne Heymans. Bohaterka książki - krówka, jest beztroskim zwierzątkiem nie dbającym o porządek zarówno na dworze jak i w domu. Depcze zasadzone w ogródku kwiaty, warzywa, niszczy drzewa, wycinając w ich korze różne znaki. Książka uczy dzieci poszanowania przyrody, dbania o środowisko. Uczy tego, że należy segregować odpady aby nie zaśmiecać naszego otoczenia, należy oszczędzać wodę aby nam jej nie zabrakło. Po zakończonej lekturze przedszkolaki opowiadały w jaki sposób one oraz ich najbliżsi dbają o środowisko, jak segregują śmieci, mówiły o tym , że nie wolno spalać odpadów w piecach,  ponieważ  ulatnia się trujący dym który wdychamy a to szkodzi naszemu zdrowiu. Po raz kolejny dzieci wykazały się dużą znajomością tematu udowodniły, że maja szeroką wiedzę na tematy   dotyczące naszego życia.         

Legenda o Warsie i Sawie

Dnia 17 kwietnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. Tym razem miało ono charakter patriotyczny z racji przypadających Świąt Narodowych (1, 2, 3 maja).
Czytaliśmy "Legendę o Warsie i Sawie" autorstwa Wandy Chotomskiej. Z utworu dzieci dowiedziały się o powstaniu stolicy, skąd wzięła się nazwa - Warszawa. Po przeczytaniu przybliżona została dzieciom historia naszej Ojczyzny, jej hymn, barwy narodowe, godło. Przedszkolaki pokazały również swoje umiejętności czytelnicze podczas układania pociętych plansz wyrazowych: Polska, Warszawa, stolica, Ojczyzna, Pajęczno itp.
Jak zawsze na spotkaniach DKK tak i tym razem dzieci nie zawiodły.
Z zaangażowaniem wypowiadały się na tematy związane z ojczyzną i udowodniły, że mają dużą wiedzę na ten temat.
Urozmaiceniem spotkania był zaprezentowany układ taneczny przygotowany przez dzieci.

Wiosna panie bocianie

Dnia 20.03.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W tym miesiącu czytaliśmy książeczkę Wiesława Drabika p.t. "Wiosna panie bocianie". Jak wskazuje powyższy tytuł była to opowiastka o wiośnie, o tym jak wrona namówiła zajączka, żeby sprowadził  wiosnę. Jak się okazało było to bardzo trudne zadanie. Książeczka ta była okazją do  dyskusji o pierwszych oznakach wiosny, o zwyczaju topienia marzanny. Dzieci wymieniały pierwsze wiosenne kwiaty, opowiadały o tym jak same szukają pierwszych oznak wiosny: kwiatów, ptaków, kwitnących drzew i krzewów.

Walentynki, kubinki i bubinki

Dnia 13.02.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie koła DKK. W tym miesiącu w przeddzień "Święta zakochanych” czytaliśmy opowiadanie p.t. "Walentynki, kubinki i bubinki” pochodzące ze zbioru opowiadań "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Utwór opowiada o rodzeństwie, które choć stale się kłóci i robi sobie rożne złośliwości w rezultacie bardzo się kochaja. Dlatego postanowili, że w dzień walentynek obdarują się kartkami. Po wysłuchaniu historyjki, przedszkolaki  prześcigały się w wypowiedziach co to jest "dzień zakochanych”, czyli "walentynki”. Opowiadały jak same świętują ten dzień, dla kogo robią kartki walentynkowe, co umieszczają na takich kartkach. Na zakończenie dzieci obiecały, że po powrocie do przedszkola przygotują takie kartki dla najbliższych.

Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci

Dnia 25.01.2018 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie koła DKK. Tym razem czytaliśmy dwa opowiadania  z książki Grzegorza Kasdepke "Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci". Były to: "Dzień dobry, dobry wieczór, do widzenia, dobranoc" oraz "Dziękuję". Utwory traktują o właściwym zachowaniu w różnych sytuacjach. Po wysłuchaniu dzieci komentowały zachowanie bohaterów, czyli Kuby i Buby. Opowiadały też o swoim zachowaniu, o tym  w jakich sytuacjach używają "magicznych" słów. Mówiły co to jest dobre wychowanie, uprzejmość, grzeczność, dobre maniery.

Dziewczynka z zapałkami

Na  ostatnim w tym roku spotkaniu członków klubu DKK, które odbyło się 7.12.2017 r. czytaliśmy piękną baśń H.CH. Andersena p. t. „Dziewczynka
z zapałkami”.  Opowiada ona o ubogiej dziewczynce, która w  ostatni, mroźny wieczór mijającego roku nadaremno próbuje sprzedać zapałki. Jednak nikt
(w natłoku ostatnich przygotowań do nadchodzącego roku)  nie jest zainteresowany zmarzniętym i głodnym dzieckiem, które niezauważone przez przechodniów umiera z zimna i głodu. Po wysłuchaniu dzieci komentowały zachowanie dorosłych, mówiły  że powinniśmy dostrzegać drugiego człowieka
i w miarę możliwości pomagać, dzielić się z potrzebującymi.  Piękna to cecha jeśli potrafimy się dzielić z kimś, kto jest biedniejszy od nas.

Polska moja ojczyzna

Dnia 9.11.2017 roku odbyło się kolejne spotkanie członków koła DKK. Tym razem z racji przypadającego 11 listopada Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę została przeczytana legenda o powstaniu Państwa Polskiego.
Z utworu przedszkolaki dowiedziały się o wędrówce trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa w poszukiwaniu miejsca na osiedlenie się i założenia osady dla swojego ludu. Dzieci wykazały się dużą znajomością tematu, udzielały poprawnych  informacji na tematy związane ze Świętem Niepodległości.  Dzisiejszemu spotkaniu towarzyszyła tematyczna wystawa prac klubowiczów p.h. "POLSKA MOJA OJCZYZNA" 

Uszy na sprzedaż

W miniony czwartek tj. 19 października 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu DKK. Przeczytaliśmy opowiadanie z książki Grzegorza Kasdepke p.h. "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko". Tym razem były to "Uszy na sprzedaż".

Utwór opowiada o małym Kacperku, który udawał, że nie docierają do niego niektóre słowa rodziców.

Dzieci chętnie wypowiadały się na temat tej historyjki. Komentowały zachowanie bohatera. Wszystkie twierdziły, że one słyszą wszystkie polecenia, które są do nich kierowane.

Kasdepke napisał w tym opowiadaniu o trudzie rozmawiania z dzieckiem, które zajęte własnymi myślami, "wyłącza" swoje uszy. Napisał, że słowo cukierek, prezent, lody dziecko usłyszy zawsze

Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu klubowiczów DKK czytaliśmy opowiadanie pochodzące z książki Grzegorza Kasdepke pt. "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko".

Książka to zbiór historyjek, opisujących przygody małego Kacperka i jego rodziców.

Humorystycznie pokazuje codzienne sytuacje, które mogą przytrafić się w każdym domu.

Z tej właśnie książki dzieci wysłuchały utworu zatytułowanego "Reklamacje". Pozwolił on poznać dzieciom nowe słowo. Po wysłuchaniu mali klubowicze aktywnie komentowali zachowania Kacperka opisane w utworze. Przedszkolaki mówiły co według nich znaczy tytułowe słowo, z dużym poczuciem humoru i wyobraźnią wymieniały przedmioty, które można według nich zareklamować.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi