"Ta chwila" G. Musso - Filia nr 75 BMwŁ

Na trzecim w tym roku spotkaniu DKK omawiałyśmy książkę G.Musso, pt. "Ta chwila|". Cała historia opisana przez autora od samego początku zmierza do zakończenia. I to właśnie zakończenie powieści stało się źródłem dyskusji. Jedne z nas poczuły się zawiedzione, inne zachwycone albo przynajmniej usatysfakcjonowane. Opowieść o człowieku, który w kolejnych latach swojego życia pojawia się tylko na dobę, podczas kiedy dla jego bliskich mija rok,  przenosi nas raczej w świat fantasy. Wiemy, że gehenna bohatera skończy się po 24 latach. Stopniowo zagłębiając się w tekst , zastanawiamy się do czego zmierza ta historia. Po czym okazuje się, że wszystko co do tej pory przeczytaliśmy jest  powieścią, którą napisał nasz bohater- pisarz. Wymyślając tą dziwną fabułę chce on uciszyć swoje wyrzuty sumienia po utracie dzieci w wypadku samochodowym.

Takie zaskakujące zakończenie sprowokowało w dalszej części spotkania dyskusję do jakiego gatunku literackiego zaliczyć powieść. Jedni uważali, że to fantastyka inni że epika. Zauważyłyśmy też,że pomysł uczynienia z czasu źródła opowieści nie jest tu nowatorski. Robiło tak już wielu twórców. Tutaj padły takie tytuły jak : Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Alicja w krainie czarów, Godzina pąsowej róży czy Dzień świstaka.