Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Hotel Ritz" - Filia nr 62 . MB w Łodzi

Przedmiotem naszej dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK była książka  Tilar J. Mazzeo pt. „ Hotel Ritz”.

Podtytuł „Życie, śmierć, zdrada w Paryżu” jest bardzo obiecujący i sugeruje, że książka będzie obfitowała w mnóstwo anegdot i historii z życia znanych  gości jednego z najsłynniejszych hoteli na świecie.  I pewnie by tak się stało, gdyby autorka poradziła sobie z nagromadzonym  materiałem źródłowym. Tymczasem wszystkie zgodziłyśmy się, że brakuje w tym dziele spójności treści, wiele wątków się urywa albo są kontynuowane w innej części relacji. Panuje totalny chaos treści.

Dlatego czytało się tę książkę ciężko.  Sama jej treść i , czyli opis  życia hotelu i jego gości w czasie okupacji Paryża wywołał dyskusję o Francuzach i o stereotypach w postrzeganiu różnych nacji. 

Rozważania o wojnie doprowadziły nas do refleksji, że nawet w tak strasznych czasach toczyło się codzienne życie. Ci którzy żyli w luksusie nie widzieli powodu żeby z niego rezygnować. Każda wojna obnaża ludzką kondycję etyczną. Na ogół z dobrych jeszcze to dobro wydobywa a złych czyni jeszcze bardziej złymi.

Na następnym spotkaniu DKK pozostaniemy dalej w kręgu historii, ponieważ będziemy gościć Sławomira Kopra – autora bardzo poczytnych książek historycznych.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi